שתף קטע נבחר

צילום: רועי עידן

נתניהו הציג תיקים סודיים של הגרעין האיראני: "הוכחה לשקרים"

רה"מ חשף כי המוסד השיג חצי טון חומר מודיעיני שמכיל עשרות אלפי מסמכים ודיסקים מתוכנית הגרעין הסודית של איראן שנקראה פרויקט עמאד והציג את השלל: "פיתחו ראשי נפץ כמו 5 פצצות שנפלו בהירושימה וטילים לתל אביב. איראן התחייבה שאין פרויקט כזה – ושיקרה". על האפשרות שטראמפ יפרוש מההסכם אמר: "בטוח שיקבל את ההחלטה הנכונה"

  

 

"100 אלף מסמכים וקבצים סודיים מוכיחים שאיראן שיקרה כשטענה שאין לה תוכנית לפיתוח נשק גרעיני. ישראל השיגה חצי טון חומר מודיעיני המוכיח את זה. איראן שיקרה גם אחרי החתימה על הסכם הגרעין עם המעצמות. זה היה הסכם נוראי. בעוד כמה ימים טראמפ יחליט מה לעשות לגביו. אני בטוח שהוא יעשה את הדבר הנכון לארה"ב, לישראל ולשלום בעולם". ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הערב (יום ב') את מה שהוא הגדיר כחשיפה של כמות אדירה של חומר מודיעיני שהושג על ידי המוסד, ומוכיח לכאורה שאיראן שיקרה למעצמות בדרך שהובילה להסכם הגרעין ולהסרת הסנקציות מעליה.

 

גם הפעם השתמש נתניהו בעיקר בממד הוויזואלי, כשהציג מאות קלסרים ובהם לכאורה העתקים של החומר שהושג על ידי המודיעין הישראלי. כמו כן, אף שהדברים נמסרו ב-20:00 בערב במקביל לפתיחת מהדורות החדשות בטלוויזיה בישראל, ראש הממשלה דיבר כמעט רק באנגלית - וכיוון את המסר לעולם. "הערב נראה לכם משהו שהעולם לא ראה מעולם", פתח נתניהו. "הערב אנחנו נגלה הוכחות חד-משמעיות מהגרעין שאיראן הסתירה מהקהילה הבינלאומית בארכיון האטומי הסודי שלה. אנחנו נראה לכם את התיקים הסודיים שלהם. המנהיגים מכחישים שהם רוצים נשק גרעיני. איראן שיקרה ובגדול".

 

הוא הציג תמונה של מבנה ובו, לדבריו, "הם החביאו את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו איפה זה, ומעט מאוד ישראלים. מבחוץ זה נראה מתחם תמים, זה נראה כמו מחסן הרוס, אבל בפנים הוא הכיל את הארכיון הגרעיני של איראן בכספות עצומות. לפני כמה שבועות, בהישג מודיעני נדיר, ישראל השיגה חצי טון חומר מהכספות האלה, והנה מה שיש לנו: 55 אלף עמודים, ועוד 55 אלף קבצים על 183 דיסקים. כל מה שתראו זה העתק מדויק של החומר האיראני.

 

"הנה מה שהיה בתיקים: מסמכים מפלילים, מצגות מפלילות, תוכניות מפלילות, תמונות, קליפים ועוד. חלקנו את המידע הזה עם ארה"ב והיא יכולה לאמת את האמינות. נחלוק את זה גם עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

 

"ידענו שנים שלאיראן יש תוכנית גרעין סודית - פרויקט 'עמאד'. עכשיו אנחנו יכולים להוכיח את פרויקט 'עמאד', ולהוכיח שאיראן מסתירה את תכני הפרויקט כדי לפתח נשק גרעיני מתי שתוכל. זאת מצגת מקורית מהקבצים והנה המשימה: לעצב, לייצר ולבדוק חמישה ראשי נפץ עם 10 קילוטון TNT על טיל. לא צריך להבין פרסית כדי לקרוא TNT. זה כמו חמש פצצות שהוטלו על הירושימה מוצבות על טילים בליסטיים". 

 

המצגת של נתניהו, הערב בקריה:

בנימין נתניהו (צילום: אוראל כהן)
(צילום: אוראל כהן)

אינפו ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()

תמונות מצגת ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()

תמונות מצגת ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()

תמונות מצגת ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()

בנימין נתניהו (צילום: אוראל כהן)
(צילום: אוראל כהן)

נתניהו הציג את מה שלטענתו היא סימולציה של חיבור כל הרכיבים: "זה גיליון מקורי איראני של פרויקט עמאד. לפרויקט עמאד היו את חמשת המרכיבים לתוכנית גרעין. הראשון הוא תכנון נשק גרעיני. זה שרטוט מקורי איראני של הנשק. לא צריך לדעת פרסית כדי להבין - U235. פיתוח ליבות אטומיות, הליך היציקה, יציקת הליבה, המתקן הסודי התת-קרקעי. והנה סימולציה של פיצוץ גרעיני. הרכיב הרביעי הוא הכנת בדיקות (נתניהו הציג מפה של חמישה אתרים פוטנציאלים לבדיקות נשק גרעיני במזרח איראן, ש"ח). הרכיב החמישי הוא שילוב ראשי נפץ גרעינים על טילים (הציג הוספת נשק גרעיני לטיל שיהאב 3).

 

"אין לי צורך להזכיר לכם שאיראן כל הזמן מאריכה את טווח הטילים הבליסטיים שלה. הם החלו ב-1,000 ק"מ ועכשיו הגיעו ל-2,000 ק"מ בערך. הם מגיעים לריאד, לתל אביב, למוסקבה. אבל האיראנים עובדים על טווחים הרבה יותר ארוכים כדי לשאת נשק גרעיני.

 

"הקבצים האלה מוכיחים ללא ספק שאיראן שיקרה כשאמרה שמעולם לא הייתה לה תוכנית לנשק גרעיני. התיקים מוכיחים את זה, אבל הנה מה שקורה הלאה: איראן ניצבה בפני לחץ גובר ב-2003, אחרי מלחמת המפרץ השנייה. היא הייתה צריכה לעצור אז את פרויקט 'עמאד' אבל היא לא עשתה זאת. היא עשתה שני דברים: לשמר את היכולות הגרעיניות שלה ולפתח אותן. העבודה חולקה לשני חלקים: סמוי וגלוי. חלק מרכזי בתוכנית היה ליצור ארגונים חדשים שימשיכו את העבודה. אז הארכיון הזה אומר בבירור שאיראן תכננה בדרגים הבכירים ביותר להמשיך בעבודה על נשק גרעיני.

 

"אני רוצה לתת לכם דוגמה נוספת לפעילות של איראן הקשורה בנשק גרעיני שהמשיכה אחרי פרויקט עמאד. לא שמים אלפי צנטריפוגות מתחת להר כדי לייצר איזוטופים רפואיים. שמים אותן מסיבה אחת: העשרה לנשק גרעיני. בתיקים מופיע שמתקן פורדו תוכנן כבר מהתחלה כחלק מפרויקט עמאד ליצור נשק גרעיני (הציג תרשים של המתקן). לא תופתעו שאיראן התעקשה להשאיר את פורדו וההסכם אפשר לה לעשות את זה. אבל זה בא עם מכשול: איראן הייתה צריכה להתוודות על תכנית הנשק הגרעיני שלה. זה היה תנאי ליישום התוכנית.

 

"בדצמבר 2015 הסוכנות לאנרגיה אטומית פרסמה את ההיבטים הצבאיים לתוכנית הגרעין האיראנית. זאת הייתה ההזדמנות של איראן להתוודות על התוכנית לנשק גרעיני. 'הייתה לנו תוכנית, השמדנו'. אבל הנה מה שהיא אמרה: 'איראן מכחישה את הקיום של תוכנית לעיצוב וייצור נשק גרעיני'. היא הכחישה את קיום תוכנית עמאד'".

בנימין נתניהו (צילום: רועי עידן)
המידע שחשף נתניהו(צילום: רועי עידן)
 

לסיכום אמר נתניהו: "מה שהראיתי לכם הערב זה רק חלק קטן מכל החומר שיש בידנו, אבל גם מהדוגמה הזאת אפשר להסיק ארבע מסקנות. ראשית, איראן שיקרה שלא הייתה לה תוכנית נשק גרעיני. 100 אלף קבצים סודיים מוכיחים שהם שיקרו. שנית, גם אחרי העסקה הם המשיכו לשמר ולהרחיב את הנשק הגרעיני. שלישית, איראן שיקרה שוב ב-2015 לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. הרביעית, ההסכם עם איראן מבוסס על שקרים איראניים והונאה איראנית.

 

"100 אלף קבצים מוכיחים שהם שיקרו. הנה המסקנה: איראן ממשיכה לשקר. רק בשבוע שעבר (שר החוץ מוחמד) זריף אמר: מעולם לא רצינו ליצור פצצה. ההסכם נותן לאיראן דרך ברורה לייצר נשק גרעיני. הם מתכננים לעשות את זה. זה הסכם נוראי, זה לא היה צריך לקרות. ובעוד כמה ימים טראמפ יחליט על מה לעשות עם ההסכם. אני בטוח שהוא יעשה את הדבר הנכון, לארה"ב, לישראל, ולשלום בעולם".

 

את ההצהרה מוסר ראש הממשלה בצל התקיפה בסוריה הלילה (בין ראשון לשני), שלפי דיווחים הושמדו בה טילים ונהרגו בה אזרחים איראנים.

 

בהסכם הגרעין מיולי 2015 התחייבה טהרן שפרויקט הגרעין שלה יהיה למטרות שלום בלבד, ושבשום פנים לא תחתור לקראת נשק גרעיני, תפתח או תרכוש כזה - כל זאת בתמורה להסרת הסנקציות שהטילה עליה הקהילה הבינלאומית. הצדדים הסכימו על "מפת דרכים" שקבעה מעקב אחר יישום הצעדים המופיעים במסמך, ובהם נוכחות ארוכת טווח של סבא"א באיראן; השגחה של סבא"א על ייצור האורניום מכל מפעלי האורניום למשך 25 שנים; מעקב ובלימה של חוגות של צנטריפוגות למשך 20 שנה ועוד. 

 

ארצות הברית מנסה בימים אלה לגייס תמיכה להטלת סנקציות חדשות נגד איראן, ולאחרונה איימה שוב ושוב שתפרוש מהסכם הגרעין שעליו חתמה ב-2015 בווינה ביחד עם רוסיה, סין, צרפת, בריטניה וגרמניה - אם לא יבוצעו בו תיקונים לשביעות רצונו של דונלד טראמפ עד 12 במאי. מהלך זה יביא ככל הנראה לקיצו הסופי את ההסכם שנחתם לפני שלוש שנים בתמורה להשעיית תוכנית הגרעין האיראנית.

 

על רקע זה נפגש לאחרונה הנשיא האמריקני עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. במקביל נערכות שיחות גם בין המעצמות לבין איראן. על פי פרסום של ארמון האליזה, אתמול שוחח נשיא צרפת מקרון בטלפון עם נשיא איראן חסן רוחאני והשניים הסכימו לעבוד יחד בשבועות הקרובים כדי לשמור על הסכם הגרעין.


פורסם לראשונה 30/04/2018 19:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
המצגת של נתניהו, הערב
צילום: רועי עידן
מומלצים