שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אבו מאזן תקף את חמאס: "הרחיקו ילדים מהעימותים בגבול"

  הנשיא הפלסטיני קרא בפתח כינוס של המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה לחמאס להרחיק ילדים מהגדר: "אנחנו לא רוצים דור שגדל עם נכויות". הוא הוסיף כי הוא מתנגד ל"עסקת המאה" של טראמפ: "סופו של תהליך השלום"

   

  אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה (צילום: רויטרס)
  אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה(צילום: רויטרס)

  ברמאללה נפתח הערב (יום ב') - לראשונה מזה 22 שנים - כינוס של המועצה הלאומית הפלסטינית (מל"פ). הגוף, שמונה 700 חברים פלסטינים שפזורים ברחבי העולם, הוא זה שבוחר את הוועד הפועל של אש"ף (שהוא הגוף המצומצם והביצועי של אש"ף). במהלך הכינוס, תקף אבו מאזן את חמאס ואת העובדה שהארגון שולח במסגרת קמפיין "צעדת השיבה" ילדים בראש המפגינים. "הרחיקו את הילדים מהעימותים על הגבול, אנחנו לא רוצים דור עם נכויות", אמר.

   

  בפתח הכנס נאם אבו מאזן וחזר על הצהרותיו נגד הממשל האמריקני, "עסקת המאה" של טראמפ וההכרה בירושלים כבירת ישראל. "מהי העסקה? לא ראיתי דבר", תהה הנשיא הפלסטיני. "אני רוצה לראות, אבל לא רואה כלום. העסקה היא סטירה. היא סופו של תהליך השלום.

   

  "הם (האמריקנים – א.ל) יעבירו את השגרירות לירושלים והיא תהיה בירת ישראל; סוגיית הפליטים לא כלולה וגם את סוגיית ההתנחלויות הוציאו. אז על מה נותר לדבר? אנו מסרבים לכך לחלוטין. לא נקבל את העסקה הזאת ולא נקבל את ארצות הברית כמתווכת. אם הם יציגו את התוכנית שלהם, נגיד שאנחנו בעד פתרון שתי המדינות - כשמזרח ירושלים היא בירת פלסטין".

   

  אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה (צילום: EPA)
  אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה(צילום: EPA)

   

  דונלד טראמפ (צילום: AFP)
  "עסקת המאה" של טראמפ: "סופו של תהליך השלום"(צילום: AFP)

  אבו מאזן שב והפריח בנאום תאוריות קונספירטיביות על הקשר של היהודים לארץ ישראל ועל נסיבות הגעתם לכאן, בדומה לנאום שנשא לפני שלושה חודשים שזכור לציבור הישראלי כנאום "יחרב ביתכ". אבו מאזן התייחס ליהודי אירופה בנאומו וטען כי היטלר הציע ליהודים פיצוי כספי בתמורה להגירה מאירופה לפלשתינה כולל אפשרות לקחת איתם את כל נכסיהם ואפשרות למכור את הנדל"ן שלהם באירופה. לדבריו, היטלר "רצה שהלאום היהודי שנמצא שם (בפלשתינה) יהיה מועיל עבורו".

   

  הוא הבהיר כי "מדינות אירופה לא היו נגד היהודים רק בשל הדת שלהם, אלא בשל הפעילות החברתית שלהם והנגיעה שלהם בהלוואות, ריביות, בנקים ועוד". הוא גם התייחס לשורשי יהדות אירופה וציטט היסטוריון יהודי שכתב על ממלכת הכוזרים שקיבלה על עצמה בשלב מסוים את היהדות ולבסוף התפרקה וכל נתיניה התפזרו באירופה והם למעשה היהודים האשכנזים אשר אין להם לדבריו, קשר לאברהם, יצחק ויעקב. הוא השווה את היחס ליהודי אירופה ליחס שקיבלו יהודים שחיו במדינות ערב ולדבריו הם לא סבלו ולו פעם אחת מתקיפות לאורך 1,400 שנים שהם חיו שם.

   

  על פניו, המועצה הלאומית הפלסטינית היא גוף בעל חשיבות, אולם כבר למעלה מעשור שאין לו שום תפקיד או השפעה על אש"ף. בשנת 2009 כונס המל"פ לישיבה שלא מן המניין כדי להחליף כמה חברי מהוועד הפועל, אולם כאמור, ישיבתו הרשמית האחרונה התקיימה ב-1996.

   

  בשיאו של הכינוס יבחרו חברי המל"פ ועד פועל חדש לאש"ף אחרי שני עשורים. הגיל הממוצע היום של חברי הוועד הפועל עומד על 70, ומדובר בגוף שלדור הצעיר ולדור הביניים הפלסטינים אין נציגות בו. נראה כי אבו מאזן, שהיה הגורם המניע לכינוס המל"פ, מעוניין לרענן את השורות של הוועד הפועל וגם לדאוג שייבחר ועד חדש שחבריו סרים למרותו.

   

  איסמעיל הנייה (צילום: AFP)
  מחרימים את הכינוס. מנהיג חמאס איסמעיל הנייה (צילום: AFP)

  הפרות סדר אלימות הפגנה רצועת עזה יום שישי ל פלסטינים (צילום: דובר צה
  עימותים בגבול רצועת עזה(צילום: דובר צה"ל)

  הפרות סדר אלימות הפגנה רצועת עזה יום שישי ל פלסטינים (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

   

  באופן רשמי החליט אבו מאזן על כינוס המל"פ בתגובה להצהרת ירושלים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, אולם מה שמעסיק בשבועות האחרונים את הפלסטינים הם ההחרמות של כינוס המל"פ על ידי כמה פלגים פלסטינים, שחלקם חברים באש"ף וחלקם – בהם חמאס, הג'יהאד האיסלאמי והחזית העממית - לא.

   

  בחמאס, כאמור, החליטו להחרים את הכינוס - למרות שאנשי הארגון הוזמנו אליו בתחילה - כתוצאה מהקיפאון ומה שנראה כמו הקריסה של הליך הפיוס הפלסטיני והמשך הסנקציות שמטיל אבו מאזן על הרצועה. "כינוס המל"פ אינו לגיטימי ואינו מייצג את העם הפלסטיני כולו, ההנהגה ברמאללה חטפה את המוסדות הפלסטינים" אמר דובר חמאס בעזה מושיר אל-מסרי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה
  צילום: EPA
  מומלצים