שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מהחוקר המיוחד לנשיא ארה"ב: השאלות שטראמפ יצטרך לענות עליהן
  העיתון "ניו יורק טיימס" חשף את רשימת השאלות שהעביר רוברט מולר, שחוקר את המעורבות הרוסית בבחירות בארה"ב, ליועציו המשפטיים של הנשיא. מהשאלות עולה שמולר בודק אם טראמפ עצמו ניסה לשבש חקירה

  היה ניסיון לשבש חקירה? מולר (צילום: AP) (צילום: AP)
  היה ניסיון לשבש חקירה? מולר(צילום: AP)

   

  החוקר המיוחד רוברט מולר העביר לבית הלבן רשימה ארוכה של שאלות שעליהן מתבקש להשיב הנשיא האמריקני דונלד טראמפ. כך דיווח היום (יום ג') העיתון "ניו יורק טיימס". אופי השאלות מצביע על כך שמולר מנסה לבדוק אם טראמפ שיבש את חקירת ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  "ניו יורק טיימס" דיווח שהשאלות גם מראות שמולר רוצה לדעת מה ידע טראמפ על הקשרים בין אנשי הקמפיין שלו לנשיאות לבין רוסיה, כולל הפגישה ביוני 2016 במגדל טראמפ בניו יורק עם עורכת דין רוסייה שהציעה מידע מפליל על המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון.

  נשיא רוסיה פוטין והיועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ, מייקל פלין, ב-2015 ()
  נשיא רוסיה פוטין והיועץ לביטחון לאומי לשעבר של טראמפ, מייקל פלין, ב-2015

   

  מולר גם רוצה לדעת אם טראמפ הציע לחנון את היועץ לביטחון לאומי לשעבר שלו, מייקל פלין. החוקר המיוחד בפרשת "רוסיה-גייט" כבר הגיש כתב אישום נגד פלין משום ששיקר לבולשת הפדרלית, ה-FBI, על תוכן שיחותיו עם השגריר הרוסי. רשת NBC דיווחה בשנה שעברה שפלין הבטיח לשתף פעולה באופן מלא עם התובע המיוחד החוקר את המעורבות הרוסית בבחירות, וכי הוא מוכן להעיד שטראמפ "הנחה אותו ליצור קשר עם הרוסים".

   

  אנשי מולר העבירו לבית הלבן את השאלות דרך הטלפון

  השאלות שנשלחו לבית הלבן מהוות סימן די ברור לכך שלמולר יש מספיק ראיות נסיבתיות כדי לחשוד שהנשיא טראמפ שיבש הליכי חקירה ואולי גם ידע על הקשרים של אנשי הקמפיין שלו עם רוסיה.

   

  עם זאת, אין שום אינדיקציה לכך שטראמפ מוגדר באופן רשמי כחשוד בפרשת "רוסיה-גייט" או שמולר מצא ראיה חזקה להתערבות רוסית בבחירות בארה"ב - דבר שטראמפ עצמו מכחיש.

   

  העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח שאנשי הצוות של מולר הקריאו בטלפון לצוות המשפטי של טראמפ את השאלות שיש להעביר לנשיא, בהן גם שאלות שקשורות לניסיון של טראמפ לפטר את מולר. לפי העיתון, הוא השיג את רשימת השאלות מאדם שנמצא מחוץ לצוות המשפטי של טראמפ. משרדו של מולר לא מסר תגובה לדיווח.

   

  הבטיח ליועץ לביטחון לאומי לשעבר חנינה? טראמפ ופלין (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הבטיח ליועץ לביטחון לאומי לשעבר חנינה? טראמפ ופלין(צילום: AFP)

  פרקליטיו של טראמפ אמרו שמאז תחילת השנה דיבר מולר על האפשרות שיתשאל את הנשיא במסגרת חקירתו. עם זאת, נראה שאינם יודעים בוודאות אם הנשיא ישתף פעולה עם החוקר המיוחד.

   

  לפני שבועיים גייס טראמפ לצוותו המשפטי של ראש העיר ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני. ג'וליאני אמר שינסה להשיג הסכם עם מולר על אופן שיתוף הפעולה של הנשיא האמריקני עם החקירה.

   

  רוב השאלות שהועברו לבית הלבן על ידי אנשיו של מולר, כך דיווח "ניו יורק טיימס", שואלות מה ידע טראמפ על אירועים מסוימים. אחד מהם הוא כאמור הפגישה ביוני 2016 בין עורכת דין רוסייה לבין אנשי טראמפ במגדל המגורים שלו בניו יורק. מולר רוצה גם לדעת מה חשב טראמפ כשאמר או עשה דבר מסוים, כמו למשל כשפיטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי. "מתי היית מודע לפגיעה במגדל טראמפ?", נשאל הנשיא באחת השאלות. "איזה מאמצים הושקעו כדי להגיע לאדון פלין בקשר להשגת חסינות או חנינה אפשרית?", היה לשון שאלה אחרת שהועברה לאנשי הנשיא.

   

  מולר גם רוצה לדעת אם טראמפ דן עם מישהו מאנשי הקמפיין שלו בארגון פגישה בינו לבין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

   

  אף אחת מהשאלות שהועברו לידי טראמפ לא מטילות עליו אשמה מסוימת, אולם טראמפ עלול להיתפס בשקר כשישיב להן אם יתברר שאמר דברים סותרים לאלה שאמרו אנשי צוות הקמפיין שלו שכבר נחקרו על ידי מולר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים