שתף קטע נבחר

ארה"ב נגד הנאום האנטישמי של אבו מאזן: "הגיע לשפל חדש"

השגריר האמריקני בישראל תקף את נאום אבו מאזן בפתח המועצה הלאומית הפלסטינית: "לכל מי שחושב שהסיבה שאין לנו שלום היא ישראל - תחשבו שוב". השליח של טראמפ לאזור תקף גם כן: "דברים מאוד אומללים ומאוד מייאשים". אבו מאזן טען: "מדינות אירופה היו נגד היהודים בשל הנגיעה שלהם להלוואות, ריביות ובנקים"

בכירים בארצות הברית גינו הלילה (ד') את נאומו האנטישמי של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפתח כינוס המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה. שגריר ארה"ב בישראל אמר: "אבו מאזן הגיע לשפל חדש". שליח הנשיא האמריקני לאזור אמר כי דבריו של אבו מאזן "מצערים מאוד ומייאשים מאוד".

אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה (צילום: רויטרס)
אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית. "הגיע לשפל חדש"(צילום: רויטרס)

השגריר האמריקני בישראל, דייויד פרידמן, תקף הלילה את נאומו של אבו מאזן. פרידמן צייץ בטוויטר: "אבו מאזן הגיע לשפל חדש כשייחס את כל הפרעות שעברו על העם היהודי לאורך השנים ב'התנהגותם החברתית בנושאי ריבית ובנקים'. לכל מי שחושב שישראל היא הסיבה שאין לנו שלום - תחשבו שוב".

 

 

גם ג'ייסון גרינבלט, שליח הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לאזור, לא הבליג על הנאום ואמר כי יש להוקיע את דבריו של אבו מאזן ללא תנאי. בציוץ בטוויטר הוא הוסיף כי דברי אבו מאזן "מאוד אומללים, מאוד מצערים ונורא מייאשים. שלום לא יכול להיבנות על בסיס כזה".

 

 

לפני כיומיים, אבו מאזן שב והפריח תאוריות קונספרטיביות על הקשר של היהודים לארץ ישראל ועל נסיבות הגעתם לכאן, בדומה לנאום שנשא לפני כשלושה חודשים, הזכור כנאום "יחרב ביתכ". הוא הבהיר כי "מדינות אירופה לא היו נגד היהודים רק בשל הדת שלהם, אלא בשל הפעילות החברתית שלהם והנגיעה שלהם בהלוואות, ריביות, בנקים ועוד".

אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה (צילום: EPA)
אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה(צילום: EPA)

אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הוא טען כי היטלר הציע ליהודים פיצוי כספי בתמורה להגירה מאירופה לפלשתינה, כולל אפשרות לקחת איתם את כל נכסיהם ולמכור את הנדל"ן שלהם ביבשת. לדבריו, "הוא (היטלר) רצה שהלאום היהודי שנמצא שם (בפלשתינה) יהיה מועיל עבורו".

 

אבו מאזן התייחס גם לשורשי יהדות אירופה וציטט היסטוריון יהודי שכתב על ממלכת הכוזרים שקיבלה על עצמה בשלב מסוים את היהדות ולבסוך התפרקה וכל נתיניה התפזרו באירופה. לטענתו הם בעצם היהודים האשכנזים שלדבריו אין להם קשר לאברהם, יצחק ויעקב. הוא השווה את היחס ליהודי אירופה ליחס שקיבלו יהודים שחיו במדינות ערב שלדבריו לא סבלו ולו פעם אחת מתקיפות לאורך 1,400 השנים שחיו שם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים