שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  רוב הגברים שלוקחים חופשת לידה: בעלי שכר גבוה מהמרכז
  שכרם הממוצע של גברים היוצאים לחופשת לידה גבוה מהשכר הממוצע במשק ויותר מחצי מהם מאזור המרכז. כך עולה מנתוני ביטוח לאומי, לפיהם כמות הגברים שלקחו חופשת לידה ממשיכה לעלות וב-2018 צפויה להגיע לכ-1,300 בסה"כ -30% יותר מ-2017 אך עדיין אחוז מזערי ביחס לנשים

  988 גברים קיבלו דמי חופשה לידה ב-2017, ו-408 גברים קיבלו דמי חופשת לידה בשליש הראשון של 2018. השכר הממוצע של הגברים שיצאו לחופשת לידה הוא מעל השכר הממוצע במשק. כך נחשף בדיון שנערך השבוע בוועדת הרפורמות בנושא יישום חוק לשינויים בהסדר תקופת הלידה וההורות.

    

  אבות שלקחו חופשת לידה (מקור: ביטוח לאומי)
  (מקור: ביטוח לאומי)

  "חופשת לידה היא אתגר ניהולי" - האבות ששברו את המוסכמות

  70 שנה של פערים: הדרך לצמצם את הבדלי השכר בין המינים 

   

  לפי החוק, בן הזוג של היולדת רשאי לחלוק איתה את חופשת הלידה שנותרה לה ושלא נוצלה על ידה, החל מהשבוע השביעי שלאחר הלידה, בתנאי שהאישה בחרה לקצר את חופשת הלידה ולחזור לעבודה. כלומר, אם היולדת זכאית ל-15 שבועות חופשת לידה, בעלה יהיה זכאי למקסימום 9 שבועות חופשת לידה.

   

  בנוסף, החל מחודש אפריל בשנה שעברה, בן הזוג של יולדת רשאי לקחת שבוע חופשת לידה והורות במהלך חופשת הלידה של בת זוגו ובמקביל אליה, בתנאי שבת הזוג הסכימה לוותר בכתב על השבוע האחרון של דמי הלידה שהיתה זכאית להם לפי החוק.

  אבות שלקחו חופשת לידה (מקור: ביטוח לאומי)
  (מקור: ביטוח לאומי)

  לפי נתוני הביטוח הלאומי, 763 אבות ניצלו את זכותם לחלוק את חופשת הלידה עם האם ב-2017, ו-225 גברים נטלו חופשה מקבילה לבת זוגם. נכון לשבוע שעבר, ב-2018 חלקו את חופשת הלידה 282 אבות, ועוד 121 ניצלו את האפשרות לחופשה מקבילה. חשוב לציין כי מדובר עדיין במספרים אפסיים ביחס לכמות הנשים שעומדת על כ-130,000 ב-2017.

   

  "אבות רק מחכים להזדמנות"

  עוד עולה מהנתונים כי 84% מהגברים שלקחו חופשת לידה הם שכירים ורק 16% עצמאיים, וכי יותר ממחציתם תושבי אזור המרכז. הגיל הממוצע של הגברים הוא 35, ורובם מנצלים את חופשת הלידה לאחר לידתו של הילד הראשון או השני במשפחה.

   

  יו"ר הוועדה ח"כ רחל עזריה (כולנו) אמרה "מאוד משמח לראות קפיצה במספר הגברים שלקחו חופשת לידה ב-2018. זה עוד שלב בדרך להורות שוויונית, אנחנו רואים שאבות רק מחכים להזדמנות. כל מי שיש לו ילדים, יודע כמה זה קריטי, התינוקים מרוויחים את שני ההורים לידם"

   

  נציג המוסד לביטוח לאומי, שרון אסיסקוביץ, מסר לוועדה נתונים על גברים שניצלו את החוק ויצאו לחופשת לידה-הורות. לדבריו, "בשנת 2018 צפויים כ- 1,300 גברים לצאת לחופשת לידה והורות, לעומת 545 שיצאו בשנת 2016. בהשוואה לרבעון הראשון אשתקד, 137 גברים יצאו לחופשה לעומת 324 בשנת 2018, כלומר פי 2.5. 

    

  נציגי ארגוני הנשים ברכו על החוק וביקשו מיו"ר הוועדה לא לעצור פה, אלא להוסיף תקופה נוספת של הורות משותפת שלא על חשבון חופשת הלידה של היולדת. הוועדה שמעה גברים שיצאו לחופשת לידה וכן את מצוקת האימהות הסטודנטיות, אשר אלו מהן שאינן עובדות במקביל, אינן זכאיות לחופשת לידה כלל.  

   

  על כך אמרה יו"ר הוועדה,כי "נבדוק את התלונות על הקושי שחוות סטודנטיות אימהות. נברר כמה סטודנטיות הופכות לאימהות באמצע הלימודים, ונפעל באוצר בנושא הזה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים