שתף קטע נבחר

נתניהו על נאום אבו מאזן: "מכחיש שואה נשאר מכחיש שואה"

בתגובה חריפה לנאומו של הנשיא הפלסטיני, קרא ראש הממשלה לקהילה הבינלאומית לגנות את "האנטישמיות החמורה של אבו מאזן". נתניהו האשים אותו כי "בשיא של בורות וחוצפה, הוא טען שיהודי אירופה נרדפו ונרצחו לא בשל היותם יהודים, אלא מפני שעסקו בהלוואות בריבית"

 

אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה (צילום: רויטרס)
אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית(צילום: רויטרס)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף בחריפות את נאומו האנטישמי של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, ואמר כי "בשיא של בורות וחוצפה, הוא טען שיהודי אירופה נרדפו ונרצחו לא בשל היותם יהודים, אלא מפני שעסקו בהלוואות בריבית. אבו מאזן שוב מדקלם את הסיסמאות האנטישמיות הבזויות ביותר. כנראה שמכחיש שואה נשאר מכחיש שואה".

 

בהודעה שהפיץ בצהריים (יום ד') קרא נתניהו לקהילה הבינלאומית "לגנות את האנטישמיות החמורה של אבו מאזן, שהגיע זמנה לחלוף מן העולם". גם במשרד החוץ מתחו ביקורת חריפה על נאומו של הנשיא הפלסטיני: "משרד החוץ דוחה בשאט-נפש את תוכנו של הנאום האנטישמי ומכחיש השואה של יושב ראש הרשות הפלסטינית. אבו מאזן התבטא באופן שלא ניתן לתארו אלא כאנטישמי וכהכחשת שואה, בהאשימו את היהודים בשואתם ובהשמדתם, תוך שימוש בסטריאוטיפים והאשמות הלקוחות מהלקסיקון של האנטישמיות הקלאסית. הדעת אינה סובלת מנהיגות לאומית שזו הרוח המפעמת בה".

 

שלשום שב אבו מאזן והפריח תיאוריות קונספרטיביות על הקשר של היהודים לארץ ישראל ועל נסיבות הגעתם לכאן, בדומה לנאום שנשא לפני כשלושה חודשים, הזכור כנאום "יחרב ביתכ". הוא הבהיר כי "מדינות אירופה לא היו נגד היהודים רק בשל הדת שלהם, אלא בשל הפעילות החברתית שלהם והנגיעה שלהם בהלוואות, ריביות, בנקים ועוד".

 

הוא טען כי היטלר הציע ליהודים פיצוי כספי בתמורה להגירה מאירופה לפלשתינה, כולל אפשרות לקחת איתם את כל נכסיהם ולמכור את הנדל"ן שלהם ביבשת. לדבריו, "הוא (היטלר) רצה שהלאום היהודי שנמצא שם (בפלשתינה) יהיה מועיל עבורו".

 

אבו מאזן התייחס גם לשורשי יהדות אירופה וציטט היסטוריון יהודי שכתב על ממלכת הכוזרים שקיבלה על עצמה בשלב מסוים את היהדות ולבסוך התפרקה וכל נתיניה התפזרו באירופה. לטענתו הם בעצם היהודים האשכנזים שלדבריו אין להם קשר לאברהם, יצחק ויעקב. הוא השווה את היחס ליהודי אירופה ליחס שקיבלו יהודים שחיו במדינות ערב שלדבריו לא סבלו ולו פעם אחת מתקיפות לאורך 1,400 השנים שחיו שם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, EPA
נתניהו ואבו מאזן. ארכיון
צילום: AP, EPA
מומלצים