שתף קטע נבחר

ברק בספרו: "מנעתי מהרמטכ"ל לחקור אם דן שומרון הומו"

בספרו שמתפרסם היום כותב אהוד ברק שכשגילה שהרמטכ"ל משה לוי הורה לחקור את נטיותיו המיניות של הרמטכ"ל לעתיד דן שומרון, לכאורה כדי לסכל את קידומו, הוא עצמו החליט להתערב: "נגעלתי. זה היה מסריח. אני לא חושב שהוא היה הומו, אבל גם אם כן - הוא סיכן את חייו למען המדינה"

ספר הזיכרונות החדש של אהוד ברק עוסק הן בקרייה הצבאית של מי שנחשב לחייל המעוטר ביותר בצה"ל והן בקריירה הפוליטית שלו. בספר עב הכרס, שיוצא היום (ג') לאור בארה"ב בהוצאת סנט מרטין האמריקנית, מתאר ברק בפרוטרוט פעולות שבהן לקח חלק בשטח, שיקולים שונים בהובלת מבצעים כמפקד מרחוק והחלטות שנדרש לקבל כשר הביטחון וכראש הממשלה. החלטה אחת, שלקח עוד כשהיה במדים, מעניינת במיוחד ונוגעת לניסיון לכאורה לסיכול מינוי רמטכ"ל עקב שמועות בנוגע לנטיותיו המיניות.

רמטכ
דן שומרון, לאחר שמונה לרמטכ"ל(צילום: שלום בר טל)

צבא ופוליטיקה - לעתים קשה להפריד בין השניים, כפי שעולה מהסיפור המרתק של הניסיון לסכל את מועמדותו של דן שומרון לתפקיד הרמטכ"ל על רקע שמועות שהופצו שלפיהן הוא הומו, יותר מ-30 שנה לפני האלוף הגאה המוצהר הראשון, הפצ"ר שרון אפק.

 

ב-2008, לאחר מותו של שומרון, נכתב בעיתון "הארץ" על הפרשה ונטען כי הרמטכ"לים רפאל איתן ומשה לוי, שנודע בכינויו "משה וחצי", התנגדו לקידומו של שומרון, שהיה אחד הלוחמים והאסטרטגים המובילים בתולדות צה"ל. על פי הדברים שפורסמו, השניים ניסו ללקט מידע על חייו האישיים, בכלל זה על נטיותיו המיניות. כל השלושה - איתן, לוי ושומרון - נפטרו בשנים שחלפו.

 

בספרו מציג לראשונה ברק את הצד שלו בפרשה. "דן היה הסיבה לכך שנכנסתי לענייני פוליטיקה בקריה", כותב ברק, ששימש באותה העת כראש אמ"ן. "פעלתי לסכל את מה שנראה לי כמו ניסיון בוטה של משה לקדם את מועמדות דרורי כיורשו בתפקיד הרמטכ"ל ולמנוע מלכתחילה דיון במועמדותו של דן".

רמטכ
משה לוי. לדברי ברק, הוא לא ענה לו(צילום: שלום בר טל)

ברק מתאר את מפת היריבויות בקריה באותה תקופה, בהנהגת הרמטכ"ל משה לוי ושר הביטחון משה ארנס. שומרון, מהמפקדים הבולטים במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים ואחד מאדריכלי מבצע אנטבה, שימש אז כמפקד חילות השדה ונחשב לאחד המועמדים הבולטים לתפקיד הרמטכ"ל ה-13.

 

אבל לפי ברק, לוי העדיף את אלוף פיקוד הצפון לשעבר אמיר דרורי וניסה למנוע את קידומו של שומרון. לדברי ברק, כדי לעשות זאת הורה לוי לפתוח בחקירה בעניינו של שומרון מאחורי גבו של ראש אמ"ן ברק: "ישבתי ליד השולחן שלי בקומה השלישית כשמפקד ביטחון השדה בן דור נכנס למשרד שלי. הוא אמר לי 'לרמטכ"ל יש סמכות לתת לי פקודה ישירה במקרים שבהם הוא חושב שדרושה חקירה מיוחדת. אבל אתה המפקד שלי, אז רציתי ליידע אותך'". בן דור הבהיר לברק שבמרכז החקירה ניצבת בדיקת השמועות ששומרון הומוסקסואל.

 

הסוד נשמר שנים

"נגעלתי", כותב ברק, "כל הסיפור הזה היה מסריח בכל רמה. ולא רק בגלל שחשבתי שהשמועות הללו הן שטויות". אחרי שבן דור אמר לו שהמקור לשמועות הוא כמה קצינים בכירים, בהם כמה אלופים, הורה לו ברק שלא לעשות דבר עד שהוא עצמו ישוחח עם לוי בנושא. "ירדתי מיד למטה ללשכת הרמטכ"ל. משה ישב ליד השולחן שלו ועישן סיגריה. אמרתי לו: 'בן דור אמרת לי שהורית לחקור את השמועה שדן שומרון הומוסקסואל. אמרתי לו לא לעשות את זה, ואני פה כדי לנסות לשכנע אותך שזה לא ראוי'. זה היה לפני יותר משלושים שנה, בתקופה שבה להיות הומו, ובמיוחד להיות הומו בצבא, היה עניין הרבה יותר גדול מהיום. ועדיין חשתי שזה הופך להיות ציד מכשפות".

אהוד ברק. "זה יפגע בכל מארג האמון במטה הכללי" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אהוד ברק. "זה יפגע בכל מארג האמון במטה הכללי"(צילום: מוטי קמחי)
 

לדברי ברק לוי לא הגיב, אלא שתק והאזין לדבריו. "אין לי מושג אם דן הומוסקסואל או לא. אחרי שנים של היכרות איתו, אין לי שום סיבה להאמין שהוא היה. אבל בוא נניח לרגע שכן. הוא לא סתם סגן משנה. זה אדם שסיכן את חייו למען ישראל. שוב ושוב. תחת אש", הסביר ברק לדבריו, ואז הוסיף איום מפורש לרמטכ"ל: "אני מהסס אם להעלות את זה, אבל אם תוציא את ההוראה הזאת, העובדה שעשית זאת עשויה להתפרש כתוצאה של מניעים אחרים מצדך. אני עושה את המיטב כדי לשכנע אותך לשקול זאת שוב. אבל אני רוצה שתדע שאם לא אצליח בכך, אלך מכאן ישירות למשרד של מישה. אנסה לשכנע אותו שמה שאתה רוצה לעשות יפגע בכל מארג האמון במטה הכללי ובצבא".

 

ברק מספר כי לוי נשאר נאמן לשתיקתו וכי הרושם שקיבל היה שאין בכוונתו לסגת מההוראה לפתוח בחקירה. "הוא עדיין לא אמר דבר, רק הנהן בראשו מדי פעם ולקח עוד שאיפה מהסיגריה. הוא הוציא אותה מהפה ואז הדליק אחת נוספת. היה ברור שאין לו שום כוונה לבטל את הפקודה הזאת. תוך עשרים דקות הייתי בלשכת שר הביטחון. דיברתי איתו במשך עשר דקות. מישה הקשיב. בסוף הוא אמר רק 'אני מבין מה שאמרת לי'. מעולם לא גיליתי מה בדיוק הוא אמר למשה וחצי. אבל החקירה מעולם לא התקיימה. לא אמרתי לדן מילה על כך עד ששנינו עזבנו את הצבא שנים לאחר מכן".

 

לא ברור אם פעולתו של ברק הייתה זו שסיכלה את החקירה, אולם התוצאה הסופית הייתה קידומו של שומרון לתפקיד סגן הרמטכ"ל, ובהמשך הוא ירש את מקומו של לוי. דרורי מונה לתפקיד סגן הרמטכ"ל השני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלום בר טל
דן שומרון ומשה לוי
צילום: שלום בר טל
מומלצים