שתף קטע נבחר

המחברת הסודית של תאיר ראדה

יותר מ-11 שנה אחרי הרצח שטלטל מדינה שלמה, נחשפת מחברת ובה שירים וסיפורים שכתבה תאיר ראדה בחודשים שלפני מותה. בין השורות מתגלה נערה רומנטית ופגיעה, שסבלה מאהבה נכזבת וקינן בה עצב גדול. האם אילנה קוראת שוב לפתוח את החקירה. הסיפור המלא - מחר ב"ידיעות אחרונות"

 

"אם היית יודע שהיא יושבת וכותבת את שמך אות אחר אות, אם היית יודע שהיא במקום ללמוד כותבת שיר עליך. אם היית יודע שהיא כל כך אוהבת אותך, שכל כך אכפת לה ממך. אם היית יודע שהיא חושבת עליך כל היום, אם היית יודע שהדבר האחרון שהיא חושבת עליו לפני השינה זה אתה, אם היית יודע שיש מישהי שעכשיו בוכה בגללך, אם היית יודע, היה אכפת לך? מה היית עושה?".

 

המילים האלה נכתבו על ידי הנערה תאיר ראדה ז"ל ב-2 בנובמבר 2006, פחות מחודש לפני שנרצחה, במחברת שנמצאה בחדרה. קולה של אילנה ראדה רועד כשהיא מקריאה את מילות בתה. לא קל לה, היא מודה, להיכנס למקום האישי כל כך של תאיר ולחשוף פן אחר שלה. כי תאיר שצצה מבין השורות היא לא רק הילדה היפה שב-11 ומשהו השנים של סיקור פרשת הרצח שלה רבים כל כך למדו להכיר. מבין השורות תאיר נחשפת כנערה מורכבת, רומנטית, פגיעה, שקינן בה עצב גדול, עד כדי מחשבות על מוות.

אמה של תאיר ז"ל, אילנה ראדה (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
אמה של תאיר ז"ל, אילנה ראדה(צילום: אפי שריר)

המחברת מכילה שירים וסיפורי אהבה שכתבה תאיר כפי הנראה לנער שהכירה. הסיפורים נחשפים לראשונה בגיליון "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" שיתפרסם מחר. אחד מהם מתפרסם גם בספר חדש, שיוצא לאור בימים אלה, "תאיר - המסע של אילנה ראדה" (הוצאת "ידיעות ספרים"), שבו מגוללת העיתונאית שרון רופא-אופיר את פרשת הרצח המטלטלת בקולה של האם. "לקראת סיום כתיבת הספר שרון התעקשה שאני חייבת למצוא את המחברת, ואני קוראת, וזה הולם בי בחוזקה", אומרת אילנה ראדה. "כשאני הופכת בשירים ובסיפורים שתאיר כתבה בשנה האחרונה לחייה ליבי נדקר מכאב. המחברת יכולה להיות עוד חתיכת פאזל, עם פוטנציאל גדול, שמתחברת לכל האינפורמציה שנחשפה בפניי בתקופה האחרונה".

 

השירים והסיפורים מעידים על נפש רומנטית ורגישה. "אם הכל נראה לך יפה כשאת רואה אותו, אז את מאוהבת. אם כל דבר נשכח ולא מעניין אותך דבר מלבדו, אז את מאוהבת. אם הלב פועם בחוזקה כשאותו את רואה, את מאוהבת, ילדה. אם סיפרת לו שאת אוהבת אותו והוא לא רצה, את בוכה, ילדה, על אהבה בלתי אפשרית. את בוכה על אהבה ללא עתיד. את בוכה שעות בחדרך ואף אחד לא מבין את כאב לבך. את קמה בבוקר רק כדי לראותו. את עכשיו מסתפקת רק במבטו. אין לך נחמה ילדה יפה. אומרים לך שהזמן הוא התרופה. אבל הזמן שלך אוזל (....) את לבד מול אויב גדול שנקרא רגש האהבה".

תאיר ראדה ז"ל ()
תאיר ראדה ז"ל

 

אילנה ראדה אומרת כי ככל הנראה סבלה בתה מאהבה נכזבת. "לנער היה ככל הנראה קשר במקביל עם עוד נערה, והוא העדיף את הנערה האחרת. זה שבר לתאיר את הלב. כנראה היא הבינה שזה משהו בלתי אפשרי".

 

על אף ההרשעה של רומן זדורוב ברצח, ראדה מדברת בספר על הצורך לפתוח את החקירה מחדש. "לאורך השנים שבתי וטענתי שיש עשרות קצות חוט שמעוררים תהיות קשות שעליהן אין מענה", היא אומרת. "בשנה האחרונה אני נחשפת לחומרים שלא הכרתי, המחדדים בי את סימני השאלה. יש סיבות רבות לפתיחת החקירה מחדש".

 

הסיפור המלא - מחר בגיליון "7 ימים" של "ידיעות אחרונות"

 

לפרק הראשון בספר באפליקציית "עברית"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים