שתף קטע נבחר

המחבל הדורס הודה: באתי לבצע פיגוע

7 חיילים ואזרחית נהרגו ועשרות נפצעו בפיגוע הדריסה הקשה באזור חולון. נהג האוטובוס הפלסטיני נורה ונפצע קשה לאחר שנמלט ממקום הפיגוע. עדי ראייה סיפרו ל-ynet: "החיילים חצו את הכביש ואז נכנס בהם האוטובוס בכוח. זה היה מזעזע, היה דם בכל מקום". הנהג המפגע מועסק באגד מזה 5 שנים - ונבדק בטחונית. בוש התקשר לברק

חליל אבו עילבה, המחבל שביצע אתמול את פיגוע הדריסה בצומת אזור, שגרם למותם של 8ישראלים ולפציעת 20 נוספים, הודה בחקירה ראשונית כי נכנס לשטחי ישראל אתמול במטרה לבצע פיגוע.
החקירה נערכה לאחר שמעצרו הוארך בבית החולים ב-15 יום. החקירה התבצעה כשאבו עילבה נתון להשפעת תרופות. חקירתו של אבו עילבה תימשך היום (ה').
בעקבות פיגוע הדריסה הקשה החליטה ישראל על החמרה בצעדים הבטחוניים כלפי הפלסטינים: ראש הממשלה אהוד ברק הורה על שורה של צעדים מיידיים ובהם סגירת המעברים הבינלאומיים של הרשות הפלסטינית, ביטול ההקלות בסגר ואכיפתו באופן מוחלט. בין היתר, תיאסר כניסת פלסטינים בעלי תעודות אח"מ לישראל.
בעקבות הפיגוע, מתגברת המשטרה את היערכותה בצמתים, תחנות ההסעה ומרכזי הקניות. המשטרה קוראת לציבור לגלות עירנות מוגברת.
גורמי ביטחון פלסטינים מסרו כי מחשש להפגזות ישראליות פינו זרועות הביטחון הפלסטיניות בעזה ובגדה את מרבית מוצביהן והוגברה השמירה סביב ראשי מנגנוני הביטחון, ראשי התנזים וקצינים בכירים נוספים.
נשיא ארה"ב, ג'ורג' וו. בוש, גינה את הפיגוע. הנשיא האמריקני שוחח בטלפון עם ראש הממשלה, אהוד ברק, וביקש להעביר דרכו תנחומים לבני משפחות ההרוגים: "אמרתי לראש הממשלה ברק, שמעגל האלימות הטראגי בין ישראל לפלסטינים, ובמיוחד ההסלמה בשבוע האחרון חייבת להיעצר", דברי בוש, שהוסיף כי ימשיך לעבוד עם שני הצדדים כדי להשיב רגיעה לאזור.

"האוטובוס פגע בחיילים בכוח"

בפיגוע הדריסה פגע אוטובוס אגד, נהוג בידי פלסטיני, בקבוצה של עשרות חיילים ואזרחים שעמדו בטרמפיאדה בצומת "טמפו" שבין חולון לאזור. 4 חיילות, 3 חיילים ואזרחית אחת נהרגו. הנהג המפגע נורה ונתפס דקות לאחר מכן, לאחר שנמלט דרומה.
האירוע היה בסביבות השעה 07:41 בבוקר: האוטובוס, שהיה ריק להוציא את הנהג, פגע בעוצמה בעומדים בטרמפיאדה ולאחר מכן נמלט דרומה. השוטרים דלקו אחריו בסיוע מסוק והציבו מחסומים לאורך נתיב הבריחה. נהג מונית שהבחין במתרחש רדף אחרי האוטובוס ודיווח על תנועותיו. במחלף אשדוד ירה שוטר של משטרת התנועה לעבר הנהג - שהמשיך בנסיעה עוד מספר קילומטרים עד לאזור צומת גן יבנה, שם פגע במשאית כבדה ונעצר. המפגע הפלסטיני נפצע קשה והועבר לבית החולים "קפלן" ברחובות. על חדרו הוצבה שמירה.
נתנאלה כהן, תושבת אזור, היתה עדת ראייה לפיגוע: "ראיתי חיילים חוצים את הכביש. הסתכלתי עליהם, ואז ראיתי את האוטובוס מאיץ ונכנס בהם בכוח. ראיתי איברים פזורים, זה היה מזעזע. היה דם בכל מקום, לא ראיתי דבר כזה".
הפצועים בטרמפיאדה הועברו לבתי החולים "וולפסון", "אסף הרופא" ו"שיבא" בתל השומר. לתל השומר הגיעו שלושה פצועים קשה, עשרה פצועים הגיעו לאסף הרופא, מתוכם שלושה בינוני ושבעה קל ממכות יבשות. לוולפסון הגיעו שישה פגועי הלם. בבית החולים תל השומר נאבקים על חיי שלוש פצועות שאינן בהכרה (ראה ידיעה נפרדת).
עשרות מתושבי אזור יצאו אל הצומת בנסיון לקבל מידע על יקיריהם. הגופות הועברו למכון הפתולוגי באבו כביר. מדי כמה דקות הגיע אב או אם ממקום העבודה בנסיון נואש לגלות האם בן משפחתם היה בפיגוע. אחת האימהות אמרה בדאגה: "זה מפחיד לחשוב שאחד מהאנשים שאנחנו מכירים יכול להיות פה בין ההרוגים". בעקבות הפיגוע היו הפגנות מאולתרות במקום, בין היתר של אנשי כך.

המפגע: עבד באגד 5 שנים

האוטובוס הוביל 50 פועלים פלסטינים מאזור עזה לעבודה בישראל. הנהג, עלא חליל אבו עילבה, בן 35 ואב לחמישה הוא תושב שכונת שייח' רדואן בעזה, שהועסק באגד מינואר 1996. חבריו באגד סיפרו כי היה "נעים הליכות" והאירוע כולו היה בלתי צפוי לחלוטין. לדברי אנשי אגד, הנהג הפלסטיני עבר בדיקות בטחוניות - גם בינואר השנה (על המשמעות הבטחונית - ראה ידיעה נפרדת). הוא נותח בבית החולים קפלן ונמסר כי יש לו פציעות גפיים אולם אין סכנה לחייו. אחיו של המפגע אמר כי מאז חיסולו של הקצין הפלסטיני אתמול בעזה היה אחיו שרוי "במצב נפשי קשה".
ראש מועצת אזור, אמנון זך, סיפר ל-ynet: "זה צומת שעומדים בו כל בוקר מאות חיילים, שנוסעים לדרום ולירושלים. כהשהגעתי למקום היה שם תוהו ובוהו. זה היה נראה כמו אסון נורא. אנחנו מזועזעים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
ההלם בעקבות הפיגוע
צילום איי פי
צילום דדי ליפשיץ
פיגוע הדריסה. האבל על החברים
צילום דדי ליפשיץ
צילום דודו בכר
המחבל, עלא חליל אבו עילבה. עבד באגד 5 שנים
צילום דודו בכר
צילום דדי ליפשיץ
ההפגנות באתר הפיגוע
צילום דדי ליפשיץ
מומלצים