שתף קטע נבחר

שחר נהרג ממשחק בנשק: קצינים בדובדבן ננזפו והודחו

שורת צעדים אישיים נגד קצינים ביחידה המובחרת, חודשיים לאחר מותו הטרגי של שחר סטרוג: בוטל קידום מפקד היחידה, רס"ן ננזף וסגן וסמל הודחו מתפקידם. הלוחם היורה נאשם בהריגה. "תרבות לקויה של משחק בנשק - 3 פליטות כדור אירעו ביחידה בשנה האחרונה"

 

 

תקרית הירי הקטלני בבסיס דובדבן הובילה לכתב אישום נגד הלוחם בגין הריגה - וכעת גם לשורת צעדים אישיים נגד קצינים ביחידה המובחרת: חודשיים לאחר שסמ"ר שחר סטרוג נהרג מירי חברו, החליט הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט לקבל במלואן את מסקנות והמלצות ועדת החקירה הצבאית שהוקמה בעקבות התקרית הקטלנית ביחידת דובדבן, והורה על ביטול קידומו של מפקד היחידה, סא"ל ע', לפקד על חטיבה בעוצבה המובחרת של צה"ל, אוגדה 98.

 

סא"ל ע' יסיים את תפקידו בדובדבן כמתוכנן בשבועות הקרובים, אך לא יועלה לדרגת אלוף משנה, ולא יקודם במשך השנתיים הבאות. זאת בעקבות ממצאי ועדת החקירה, שחשפו תרבות לקויה של שימוש בלתי חוקי בנשק ביחידה המובחרת, לרבות שליפות אסורות של אקדחים על ידי הלוחמים זה על זה, במסגרת לא פורמלית.

כתב אישום בהריגה של שחר סטרוג חייל דובדבן (צילום: שאול גולן)
הלוחם שנאשם בהריגה, היום בבית הדין הצבאי(צילום: שאול גולן)

סמ
סמ"ר שחר סטרוג ז"ל

רק בשנה האחרונה, הסתבר, אירעו שלוש תקריות דומות בדובדבן שהסתיימו בפליטות כדור, אך ללא נפגעים. תקריות אלו תוחקרו, אך הלקחים לא הושמו והתופעה המשיכה לרווח ביחידה. עוד הוחלט לנזוף באופן חמור במפקד הפלגה שבה אירעה התקרית, קצין בדרגת רב סרן, ולמנוע את קידומו בשנתיים הקרובות. בנוסף הוחלט להדיח מתפקידו את מפקד הצוות, קצין בדרגת סגן, תחתיו שירתו שני הלוחמים המעורבים. מפקד חטיבת הקומנדו, אלוף משנה אבי בלוט, החליט אף להדיח מתפקידו את סמל הצוות.

 

"שדרת הפיקוד ביחידה לא פעלה מספיק טוב לשינוי התרבות ביחידה", אמר בצהריים דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, "המפקדים לא ביקרו את הנעשה בנושא ולא אכפו את ההוראות הרלוונטיות ברמה היחידתית, הצוותית והפלוגתית. נמצא כי ביחידה הייתה נורמה לקויה של משחק בנשק".

 

דובר צה"ל מסר כי "ועדת החקירה קבעה כי קיימת תרבות לקויה של שימוש בלתי חוקי בנשק בקרב צוות הלוחמים שאליו השתייכו השניים, וככל הנראה לא מדובר באירוע בדיד. צוות הוועדה קבע כי לא התקיימה בקרת מפקדים מספקת למניעת שימוש בנשק בניגוד לפקודות ולנהלים למרות המודעות לאפשרות כזאת".

 

עוד ציין דובר צה"ל כי "יחידת דובדבן היא יחידת עילית, מקצועית ומובילה הלוקחת חלק מרכזי ומשמעותי באתגרי הבטחון השונים של צה"ל מדי יום ולילה. מותו של סמ"ר שחר סטרוג ז"ל הוא אירוע קשה שתוחקר בצורה יסודית למען לא ישנה. צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה".

 

הוועדה המליצה על שורת נהלים חדשים שיוכנסו בקרוב ליחידות המובחרות בצבא שלוחמיהן משתמשים באקדחים, ומגדירים מחדש כיצד לשאת ולהתאמן עם אקדח. עוד הוחלט כי אחת לשנה יגדיר אגף המבצעים במטכ"ל מחדש את היחידות שרשאיות להשתמש באקדחים.

חברים ובני משפחה בהלווית החייל שחר סרוג בבית העלמין הצבאי קריית שאול (צילום: יריב כץ)
הלווייתו של שחר סטרוג(צילום: יריב כץ)

דובר צה"ל התייחס לטענה כי הצעד שהוטל על סא"ל ע' אינו דרסטי, לאור המקרים הנוספים בשנה האחרונה שלא נלמדו: "הצעדים נגדו מאוד משמעותיים. אף אחד לא חס עליו. מדובר בקצין מצטיין שנפצע כשהיה מפקד פלגה. דובדבן היא יחידת עילית וקיבלה בשנה האחרונה צל"ש על פעילותה ואת אות מצטיין הרמטכ"ל. בשנה האחרונה היחידה ביצעה כ-350 מעצרי מבוקשים, בהם נועזים במיוחד, כולל בלילה האחרון".

 

בנוגע לאירוע עצמו קבעה הועדה כי הגורם הישיר למותו של סמ"ר סטרוג הוא כדור בודד שירה לעברו סמל נ' מאקדחו שהיה ללא תותב הבטיחות. השניים ישבו בחדרם בבסיס היחידה לפני אימון שהתעכב, והעבירו את הזמן באימון שליפות הדדי כאשר רק באקדחו של סמ"ר סטרוג היה את תותב הבטיחות. הוועדה הגדירה את ההתנהגות באירוע כמשחק בנשק.

 

מוקדם יותר היום הואשם הלוחם נ' בהריגה ומעצרו הוארך בשבוע. לפי כתב האישום, "השניים נעמדו זה מול זה, ושלפו את אקדחיהם האישיים מסוג גלוק 19, שהיו מאופסנים בפונדות שהוצמדו לחגורת המכנסיים שלהם. אקדחו האישי של הנאשם היה טעון במחסנית ולא היה מותקן בו תותב. באקדחו של המנוח היה מותקן תותב. לאחר שהנאשם שלף את אקדחו האישי, הוא כיוון את האקדח למרכז מסת הגוף של המנוח, דרך אותו, ולחץ על ההדק. כתוצאה ממעשיו של הנאשם, נורה מאקדחו כדור שפגע בחזהו של המנוח וגרם למותו".

 

רועי רובינשטיין השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שחר סטרוג שנהרג והלוחם שנאשם בהריגה
מומלצים