שתף קטע נבחר

טיול בסן פרנסיסקו בעקבות "ורטיגו"

לטייל באחת הערים היפות בארצות הברית ובעולם בכלל זה תמיד כיף, לטייל בה כשיש מטרה מובהקת בעקבות סרט הוליוודי קלאסי ומסתורי - זו כבר חוויה ברמה אחרת. יסמין גיל עשתה את זה לאור אהבתה הגדולה לבמאי היצ'קוק ולכבוד 60 שנה לצאת הסרט ורטיגו היא מביאה לכם את 10 המקומות שיראו לכם את העיר מזווית אחרת

החודש ימלאו 60 שנה לסרט "ורטיגו" שיצא לאקרנים בתשעה במאי 1958, סרטו ה-45 (מתוך 53) של אלפרד היצ'קוק. ב-2012 הכריז מגזין הקולנוע הבריטי Sight & Sound של המכון הבריטי לקולנוע (BFI), בסקר שהוא מפרסם אחת לעשור - כי "ורטיגו" נבחר לסרט הטוב ביותר בכל הזמנים.

סן פרנסיסקו (צילום: shutterstock)
לטייל בסן פרנסיסקו בעקבות "ורטיגו"(צילום: shutterstock)

סן פרנסיסקו הקסומה (צילום: יסמין גיל)
סן פרנסיסקו הקסומה(צילום: יסמין גיל)
זאת, על פי דעתם של מבקרי קולנוע, חוקרי קולנוע ומפיצי סרטים בעולם. כך ירד למקום השני והמכובד מי שעמד במשך 50 שנה בראש הרשימה - "האזרח קיין" של אורסון וולס.

אזור פורט פויינט (צילום: יסמין גיל)
הסמל של העיר מאזור פורט פויינט שמככב בסרט(צילום: יסמין גיל)
  

עלילת "ורטיגו" מתרחשת בסן פרנסיסקו, וסצנות רבות בסרט - בעיקר צילומי חוץ, צולמו ברחבי העיר. זה אולי הסרט המפורסם ביותר שצולם בעיר. כשהיצ'קוק חיפש מטרופולין אמריקני לצילום הסרט סן פרנסיסקו נראתה לו כמתאימה ביותר.

 

 

רחובותיה התלולים התאימו לסצנות המעקב, אתריה הצבעוניים, הארכיטקטורה שבה והאזורים הכפריים שמסביבה הפכו אותה לסט המושלם. הערפיליות התאימה למסתורין של העלילה וכמאמר הקלישאה: העיר היא שחקן נוסף וחשוב בסרט.

 

לא זאת בלבד, למשפחת היצ'קוק היה בית סופי שבוע בעיירה סקוטס ואלי (Scotts Valley) המרוחקת כשעה נסיעה דרומית לסן פרנסיסקו. הבמאי, שאהב להגיע לאזור, הושפע מהנופים ושילב אותם בכמה מסרטיו הידועים ביותר.

סן פרנסיסקו (צילום: shutterstock)
טיול אחר בעיר(צילום: shutterstock)
 

בשנה שעברה חזרתי לטייל בסן פרנסיסקו לאחר שנים רבות וכחובבת היצ'קוק מושבעת ומנהלת דף הפייסבוק "היצ'קוקולוגית" המיועד למעריציו - תכננתי את הטיול בהתאם ללוקיישנים של "ורטיגו" ולאטרקציות הקשורות לבמאי. לפניכם המרכזיים שבהם.

 

1. סיור בעקבות "ורטיגו"

ארגון ללא מטרות רווח בשם San Francisco City Guides מציע כ-30 סיורים רגליים שונים מדי חודש ברחבי העיר, שמובילים מדריכים מתנדבים מקומיים. רוב הסיורים ללא תשלום, אם כי בסופם מועברת מעטפה והתיירים מוזמנים לתרום סכום על פי רצונם.

סיור מאורגן בעקבות
סיור מאורגן בעקבות "ורטיגו" בסן פרנסיסקו(צילום: יסמין גיל)
  

אל הסיורים, בני השעה וחצי-שעתיים, לא נדרשת הרשמה מראש לאנשים פרטיים, כן נדרשת הרשמה לקבוצות. מגיעים למקום המפגש, כפי שצוין באתר האינטרנט של הארגון, בשעה המיועדת ופשוט מזהים את המדריך עם התג.

 

אחד הסיורים נקרא: Alfred Hitchcock's San Francisco (סן פרנסיסקו של אלפרד היצ'קוק) ומתקיים באזור השכונות נוב היל ויוניון סקוור. הוא כולל עצירה בלוקיישנים כמו בתי מלון, חנויות ובניינים שהופיעו ב"ורטיגו".

הבניין של מדלן (צילום: יסמין גיל)
הבניין של מדלן(צילום: יסמין גיל)
 

חלקם נותרו כפי שהופיעו בסרט ואחרים השתנו, זאת לצד סיפורים היסטוריים על אותם מקומות. הסיור מתחיל ליד בניין ברוקלבנק (Brocklebank) היוקרתי שנבנה ב-1924. בסרט הבניין נראה כשמדלן (קים נובאק) נכנסת אליו בזמן שסקוטי (ג'יימס סטיוארט) עוקב אחריה.

 

San Francisco City Guides

 

2. מיסיון דולורס

המיסיון נוסד ב-1776 ונחשב לאתר הישן ביותר בעיר, שאף שרד את רעידת האדמה הגדולה של 1906. הוא ממוקם ברובע מיושן ובסמוך לרחוב קסטרו. בחצר הפנימית שלו יש בית קברות ישן שבו קבורים מייסדי העיר וזה בית הקברות היחיד שנותר בתחומי העיר.

בית הקברות במיסיון דולורס (צילום: יסמין גיל)
בית הקברות במיסיון דולורס(צילום: יסמין גיל)

בית הקברות במיסיון דולורס (צילום: יסמין גיל)
(צילום: יסמין גיל)
 

באותו בית קברות צולמה אחת הסצנות המפורסמות ב"ורטיגו", שבה סקוטי (סטיוארט) ממשיך לעקוב אחרי מדלן (נובאק). צמוד למבנה הישן יש כנסייה "חדשה יותר", שהשנה תציין מאה שנים להקמתה. בכניסה למקום תתבקשו לתרום שבעה דולר למבוגר. זה אחד המקומות הקסומים בעיר, גם ללא קשר לסרט.

מיסיון דולורוס (צילום: יסמין גיל)
מיסיון דולורוס(צילום: יסמין גיל)

מיסיון דולורוס (צילום: יסמין גיל)
(צילום: יסמין גיל)
 

אתר המיסיון

 

3. מלון ורטיגו

מלון הבוטיק ממוקם באזור מרכזי ברחוב סאטר (Sutter) מספר 940, בסמוך לשכונת נוב היל. הוא מעוצב בהשראת הסרט. בגווני כתום - כמו צבע הפוסטר של הסרט, שהוא גם הצבע של גשר שער הזהב האיקוני של העיר, ובצבע לבן - כצבע המעיל המפורסם שלבשה קים נובאק.

 

על הקירות יש את הפוסטר של הסרט או צילומים בהשראתו ובלובי המלון הסרט מוקרן בלופ. זה לא רק מלון שממותג בהשראת הסרט אלא הוא ממש הופיע ב"ורטיגו".

 

מדובר במלון שבו התגוררה ג'ודי בסרט. הוא מופיע כמלון אמפייר, בהמשך במציאות שונה שמו למלון יורק ולאחר מכן למלון ורטיגו.

 

מלון ורטיגו

מלון פיירמונט סן פרנסיסקו שגם נראה במהלך הסרט (צילום: יסמין גיל)
מלון פיירמונט סן פרנסיסקו שגם נראה במהלך הסרט(צילום: יסמין גיל)
 

4. מוזיאון לגיון הכבוד

מוזיאון Legion of Honor שממוקם בפארק לינקולן, כולל ציורים, פסלים וחפצי נוי אירופיים מתקופות שונות, וכן אומנות עתיקה מאגן הים התיכון. יש בו את אחת הגרסאות של פסל "האדם החושב" של רודן.

 

בסרט, סקוטי עוקב אחרי מדלן, אשר יושבת בחדר ריק במוזיאון ומתבוננת בפורטרט של קרלוטה - ציור אשר צוייר במיוחד לסרט. אז את הציור הזה לא תמצאו במוזיאון, אך ציורים אחרים שנראים ברקע, בסרט, עדיין מוצגים שם.

סן פרנסיסקו (צילום: shutterstock)
ערפילית ומסתורית(צילום: shutterstock)

 מוזיאון לגיון הכבוד

 

5. גשר שער הזהב ופורט פוינט

כשהיצ'קוק עבר להתגורר בארה"ב ובהמשך הפך לאזרח אמריקני, הוא אהב לשלב בסרטיו מונומנטים אמריקנים ידועים. למשל, הר ראשמור ב"מזימות בינלאומיות", פסל החירות ב"חבלן" או אנדרטת ג'פרסון ב"זרים ברכבת".

 

ב"ורטיגו" מוצג, כמובן, גשר שער הזהב (The Golden Gate Bridge), המונומנט המפורסם ביותר של העיר. הוא מופיע ברקע הסצנה שבה מדלן קופצת למימי מפרץ סן פרנסיסקו, מאזור פורט פוינט (Fort Point) שמתחת לגשר, וסקוטי מציל אותה.

גשר שער הזהב ניתן לחצות ברכב או בהליכה (צילום: יסמין גיל)
גשר שער הזהב ניתן לחצות ברכב או בהליכה(צילום: יסמין גיל)
 

פורט פוינט הוא אתר לאומי-היסטורי שכולל מבצר צבאי שנבנה באמצע המאה ה-19, כמערך הגנה על המפרץ במלחמת האזרחים ובתקופת הבהלה לזהב. כשמגיעים לצד הדרומי של הגשר ניתן לרדת לאזור פורט פוינט במסלול הליכה, וזו גם נקודה מצוינת לצילומים כשברקע גשר הזהב.

חנות המזכרות בגשר שער הזהב מוכרים עותק של ורטיגו וספר על היצ'קוק (צילום: יסמין גיל)
חנות המזכרות בגשר שער הזהב מוכרים עותק של ורטיגו וספר על היצ'קוק(צילום: יסמין גיל)

לגשר עצמו, שלפני כשנה ציינו 80 שנה לפתיחתו, ניתן להגיע בכל דרך תחבורתית - החל מאוטובוסים עירוניים או אוטובוסים אדומים של תיירים ועד רכב פרטי. ניתן לחצות אותו גם בהליכה, ובחנות המזכרות שבתחילתו מוכרים עותקי די.וי.די. של "ורטיגו".

 

גשר שער הזהב, פורט פוינט

 

6. אוגוסט הול

הפרמיירה ל"ורטיגו" נערכה בתשעה במאי 1958 באולם סטייג' דור (Stage Door) ברחוב מייסון 420, ליד יוניון סקוור. המבנה המקורי נבנה ב-1911 כאולם תיאטרון, בהמשך שימש כאולם למופעי בידור וכאולם קולנוע עד שהפך למועדון לילה.

 

לאחרונה פורסם באתר אינטרנט מקומי באזור המפרץ שיזמים שיפצו את המבנה ההיסטורי שנקרא כעת "אוגוסט הול", ומקווים להפיח בו רוח חיים, כך שישמש להופעות מוזיקה.

 

אוגוסט הול

סן פרנסיסקו (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

7. סאן חואן באוטיסטה

San Juan Bautista היא עיר קטנה שנמצאת כשעה וחצי נסיעה דרומית לסן פרנסיסקו, על כביש 101. מיסיון סאן חואן באוטיסטה, שנוסד ב-1797, היה אחד מ-21 מיסיונים ספרדים שנבנו בקליפורניה להפצת הנצרות בקרב הילידים האמריקנים-אינדיאנים.

 

במשך השנים המבנה שופץ בעקבות פגעי טבע וזמן. למיסיון תפקיד מרכזי בשתי סצנות בסרט, שכוללות שתי מיתות (בלי ספוילרים, למרות שקשה לי להאמין שמישהו לא צפה ב"ורטיגו").

 

הצריח של המיסיון נהרס בשריפה לכן בסרט, היצ'קוק הוסיף מגדל פעמון באמצעות אפקטים מיוחדים. גם המדרגות שנראות בסרט נבנו באולפן. לפני כארבעים שנה בנו במקום מגדל פעמון, אולי בגלל הפרסום שהביא לו הסרט. אגב, באזור יש בית קפה בשם "ורטיגו".

 

מיסיון סאן חואן באוטיסטה

 

8. מוזיאון מאדאם טוסו

אומנם אין בובת שעווה שנראית בסרט אבל לחובבי הז'אנר אציין שהסניף בסן פרנסיסקו הוא אחד המהנים שנתקלתי בהם ויש בו גם מחווה להיצ'קוק. מלבד בובה בדמותו של הבמאי, יש מאחוריו אמבטיה עם וילון וכשמזיזים את הווילון - לשחזור הסצנה מ"פסיכו" כמובן, יש אורות אדומים ואת הסאונד המלחיץ מהסרט.

צילום חובה עם היצ'קוק, מוזיאון מאדאם טוסו (צילום: יסמין גיל)
צילום חובה עם היצ'קוק, מוזיאון מאדאם טוסו(צילום: יסמין גיל)
 

מוזיאון מאדם טוסו

 

9. סנטה רוזה

שני האתרים הבאים נמצאים מחוץ לסן פרנסיסקו והם מיועדים למעריצים אדוקים של היצ'קוק: כשעה וחצי נסיעה ברכב וקצת יותר בתחבורה הציבורית, צפונית לסן פרנסיסקו במחוז סונומה, נמצאת העיר סנטה רוזה. כאן צילמו לפני כ-75 שנים את סרטו של היצ'קוק "צל של ספק" (1943) הנחשב לאחד מסרטיו האישיים של הבמאי (והאהוב עליי ביותר שלו).

 

הרבה מאוד השתנה בעיר מאז הצילומים: רחובות הוזזו ובניינים נהרסו, אבל כמה לוקיישנים מרכזיים נותרו כפי שהם, בעיקר בית משפחת ניוטון - המשפחה בסרט, שנמצא בשדרות מקדונלד 904 באזור הבתים ההיסטוריים.

בעיר סנטה רוזה - הבית מתוך הסרט צל של ספק (צילום: יסמין גיל)
הבית מתוך הסרט צל של ספק, סנטה רוזה(צילום: יסמין גיל)
 

אני נסעתי במיוחד כדי לראות את הבית הזה. גם את אזור ה- Old Courthouse Square שבמרכז העיר. בו ניצב הבניין עם השעון שאותו ניתן לראות בסרט. אין הרבה מה לעשות בעיר עצמה, אך באזור יש יקבים רבים (ארץ היין) שאפשר לטייל בהם.

 

סנטה רוזה

 

10. בודגה ביי

אתר נוסף שביקרתי בו בטיול קודם הוא העיירה בודגה ביי שנמצאת כשעה וחצי צפונית-מערבית לסן פרנסיסקו. העיירה ממוקמת בכביש 101 או בכביש 1 שמשקיף על האוקיינוס השקט.

העיירה בודגה ביי בה צולם הסרט
העיירה בודגה ביי בה צולם הסרט "הציפורים"(צילום: יסמין גיל)

המזח בבודגה ביי ועליו... ציפורים (צילום: יסמין גיל)
המזח בבודגה ביי ועליו... ציפורים(צילום: יסמין גיל)

מסעדת THE TIDES שמופיעה בסרט (צילום: יסמין גיל)
מסעדת THE TIDES שמופיעה בסרט(צילום: יסמין גיל)
 

עלילת הסרט "הציפורים" (1963) מתרחשת בבודגה ביי. העיירה שימשה בעיקר לצילומי רקע אבל רוב הסרט צולם באולפן. בעיירה מתגאים עד היום בייחוס הקולנועי, ניתן לרכוש בה מרצ'נדייז שונים של הסרט ואף מקרינים בה את הסרט מדי פעם.

 

בודגה ביי

 

לפרטים עסיסיים נוספים אודות היצ'קוק וכל מה שמסביב כנסו לעמוד היצ'קוקולוגית בפייסבוק.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יסמין גיל
טיול מסתורי בסן פרנסיסקו בעקבות הסרט "ורטיגו"
צילום: יסמין גיל
מומלצים