שתף קטע נבחר

צה"ל הורה לפתוח מקלטים בגולן בשל "תנועות איראניות חשודות"; גיוס מילואים מוגבל

על רקע שורת זיהויים חריגים בקרב הכוחות האיראניים בסוריה, בצה"ל הוחלט "לחדד את הנחיות ההתגוננות במרחב רמת הגולן". גיוס מוגבל של חיילי מילואים. רשויות נוספות בצפון פתחו מקלטים

 

על רקע שורת זיהויים חריגים בקרב הכוחות האיראניים בסוריה, הוחלט הערב (יום ג') בצה"ל לחדד את הנחיות ההתגוננות במרחב רמת הגולן ולהנחות את הרשויות על פתיחת מקלטים. בנוסף הוחלט על גיוס מוגבל של חיילי מילואים. בנוסף לפתיחת המקלטים, הודיע משרד החינוך כי בהתאם להנחיות צה"ל - בוטלו 30 טיולים שהיו אמורים להיערך מחר בגולן.

 

חשש בצבא האמריקני: "איראן על סף מתקפה נגד ישראל"

 

מצה"ל נמסר כי "יש להמשיך ולהישמע להוראות שיימסרו על ידי צה"ל ככל שיידרש". במקביל, הושלמה פריסה של יכולות הגנה וקיימת מוכנות גבוהה של כוחות צה"ל לתקיפה. בצה"ל אמרו כי אין שינוי בשאר גזרות הארץ מלבד רמת הגולן ואין הנחיה לשהות במקלטים. עוד אמרו בצה"ל אין גיוס מילואים נרחב, אלא נקודתי.

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מקיים בשעה זו בקריה בתל אביב התייעצויות ביטחוניות עם ראשי מערכת הביטחון.

 

מקלטים ציבוריים בקריית שמונה (צילום: אביהו שפירא)
מקלט ציבורי(צילום: אביהו שפירא)

 

תרגיל צה
טנקים בתרגיל ברמת הגולן(צילום: AFP)

 

ביישובים ברמת הגולן שבהם נפתחו מקלטים, ההנחיה היא כי השגרה נמשכת. התושבים לא קיבלו הוראה לישון או לשהות במרחבים המוגנים. בנוסף, הלימודים מחר ברמת הגולן יתקיימו כסדרם. ברשויות נוספות בצפון, כמו בכרמיאל ובצפת, הודיעו על פתיחת מקלטים אף שלא הונחו לכך על-ידי הצבא.

 

ראש המועצה האזורית גולן, אלי מלכה, אמר כי "בהתאם להנחיות צה"ל ופיקוד העורף הוגברה הכוננות בגולן לרמת שיא. אנו נדרשים להגביר עירנות ומוכנות. ברגע הישמע אזעקה יש לגשת במיידי לממ"ד או להכי מוגן שיש ולהמתין להנחיות נוספות. חמ"ל המועצה פועל, אנו בקשר רציף עם צה"ל, הגורמים ביישובים ערוכים וצה"ל ערוך ומוכן להתמודדות עם כל התפתחות. אני מבקש להישמע להנחיות ונעדכן בעת הצורך".

תרגיל צה
(צילום: AFP)

מוקדם יותר הערב פרסמה שגרירות ארצות הברית אזהרה לאנשי הממשל, שלפיה בעקבות המתיחות הביטחונית באזור אין הם רשאים לבקר באזור רמת הגולן ללא אישור. "שקלו היטב האם לבקר ברמת הגולן עד שהמתיחות באזור תפחת", נאמר בהודעה. "הגבירו ערנות ודאגו לסובבים אתכם".

 

הודעת שגרירות ארה
האזהרה של השגרירות האמריקנית

הדברים באים על רקע איומי איראן להגיב על תקיפת בסיס T4 בסוריה שמיוחסת לישראל, כמו גם תקיפה נוספת שבוצעה באזור - ובמקביל להודעת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על פרישה מהסכם הגרעין.

 

בתוך כך, מוקדם יותר שיגר שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט מסר למזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה: "אתה ממתג את עצמך כמגן לבנון, אבל אם תפתח במלחמה נגד ישראל - תאבד את לבנון". הוא התייחס גם לאיראן והתבססותה בסוריה: "משטר האייתוללות חי על זמן שאול וסופו לקרוס. אם איראן תמשיך כך - היא תגלה שסוריה הפכה לווייטנאם שלה".

 

קודם לכן אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי איראן מתכננת להציב כלי נשק מסוכנים מאוד בסוריה. בביקור בקפריסין אמר נתניהו כי טהרן מפגינה תוקפנות בלתי מוגבלת כלפי ישראל.

 

"זה אינטרס של כולם למנוע את התוקפנות האיראנית הזאת", אמר נתניהו. "אם הם יגיעו לים התיכון, כוונתם היא להקים בסיסים ימיים צבאיים בים התיכון לספינות איראניות ולצוללות איראניות. מדובר באיום ממשי על כולנו. אני חושב שכולם מכירים בכוונותיה הזדוניות של איראן ואני חושב שכולם גם מכירים בזכותה של ישראל להגן על עצמה, שזה בעצם הגנה משותפת על כולנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
מקלט ציבורי. ארכיון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים