שתף קטע נבחר

הודעה חריגה ו"תקיפת מנע": המסר הישראלי לטהרן

לפי הדיווחים נראה שישראל הבחינה בטילים שהוצאו מהמסתור - ותקפה. ייתכן שמדובר בניסיון להראות לרוחאני את הנזק שהקיצונים ממשמרות המהפכה עלולים לגרום. וגם: הפתח שהשאיר טראמפ לאיראן

 

 

מהדיווח הסורי על כך שישראל תקפה בסיס ליד דמשק שנמצא בשימוש המיליציות האיראניות, אפשר להסיק שהאיראנים בימים האחרונים מנסים כל הזמן לשגר טילים או רקטות לעבר מטרה בשטח ישראל. כמו כן קיים חשש שהאיראנים עלולים לתקוף באמצעות מיליציות שלהם מטרות על הקרקע, ואף יישובים ברמת הגולן. ישראל מסכלת את הכוונות האלו, הן באמצעות התקשורת ולפי הדיווחים גם באמצעות תקיפות מנע.

 

אפשר גם לשער כי מה שהותקף היו מחסני טילים ומשגרי טילים שהאיראנים הוציאו מהמסתור והתכוונו להשתמש בהם, ישראל הבחינה בכך - ותקפה.

 

היערכות ברמת הגולן (צילום: אביהו שפירא)
מרעננים מקלטים ברמת הגולן(צילום: אביהו שפירא)
 

חסן רוחאני (צילום: רויטרס)
פתיחת המקלטים - מסר לחסן רוחאני (צילום: רויטרס)

עוד לפני כן, ההודעה החריגה של צה"ל לתושבי רמת הגולן לפתוח מקלטים בגלל "זיהויים חריגים" אצל הכוחות האיראנים בסוריה היא כשלעצמה חריגה לפי כל קנה מידה. ייתכן מאוד שההודעה הפומבית נועדה להבהיר לפלג המתון באיראן בראשות הנשיא רוחאני שמשמרות המהפכה נוקטים בקו שעלול להזיק לאיראן בשעה הנוכחית. איראן הרי זקוקה כרגע לכל גרם של אהדה וסיוע באירופה וברוסיה, ופעולה התקפית נגד ישראל עלולה להחמיר את מצבה בזירה הבינלאומית ולאשש את טיעוניו של הנשיא טראמפ.

 

הכוחות האיראניים והמיליציות שפועלות בשמה בסוריה הם חלשים יחסית ואין ביכולתם לגרום נזק ממשי בישראל. חיזבאללה לא יפעל מלבנון כי האיראנים רוצים לשמור אותו כזרוע אסטרטגית במקרה שישראל תתקוף את מתקני הגרעין שלה. לכן, סביר להניח שקאסם סולימאני, ראש "כוח קודס" של משמרות המהפכה והאיש החזק שם, לא ייתן הוראה לנסראללה להפעיל את מערך הטילים העצום שלו רק כדי לבצע נקמה.

 

צה"ל, בכל מקרה, נקט בכל האמצעים הדרושים, כולל קידום סוללות ליירוט טילים וכלי טיס בלתי מאוישים כדי לסכל כל ניסיון של משמרות המהפכה לפגוע בשטחנו. בצה"ל אומרים שהתגובה שלנו על כל מתקפה איראנית תהיה חמורה מאוד, ובה בשעה מקווים שלא יהיה צורך בתגובה כזאת.

 

עצם ההודעה הצה"לית על נקיטת אמצעי ביטחון אמורה להרתיע את האיראנים מצעד שיסלים את המצב ויפגע גם במשטר הסורי, ואת הדברים האלה מתכוון נתניהו להבהיר לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין בפגישתם במוסקבה בבוקר.

 

טראמפ לא שרף את כל הגשרים

בגזרה הבינלאומית החשובה יותר כרגע - הנשיא האמריקני דונלד טראמפ משך את השתתפות ארצו בהסכם הגרעין בלי לעשות הנחות. לא רק לאיראנים – אלא גם לאירופים, לרוסים ולסינים. אם וכאשר השהיית ההסכם תיכנס לתוקפה בעוד 180 יום, גם חברות אירופיות, סיניות ורוסיות שיסחרו עם איראן לא יוכלו לסחור עם ארה"ב או להעביר אליה כספים במסגרת הסנקציות.

 

טראמפ על הסכם הגרעין (צילום: AFP)
השאיר מקום לשיחות עם איראן. טראמפ(צילום: AFP)

אבל, וזה אבל גדול, טראמפ השאיר פתח רחב למשא ומתן. הוא הבהיר שאם האיראנים יהיו מוכנים לתיקונים בהסכם הקיים, הוא יהיה מוכן לבטל את הפרישה האמריקנית.

 

לדבריו, מדובר בתיקונים בארבעה סעיפים בעייתים: המגבלות החמורות על פיתוח טילים בליסטיים לטווח בינוני וארוך, שינוי סעיף "שקיעת השמש", שלפיו איראן תוכל להעשיר אורנים בקצב ובכמות שתרצה כעבור 15 שנים, הידוק הפיקוח על פיתוח ראשי קרב גרעיניים לטילים וההתחייבות האיראנית להפסיק את הסיוע לארגוני טרור וגרילה שבראשם חיזבאללה, חמאס, הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני והחות'ים בתימן.

 

טראמפ לא הבהיר איך הוא רוצה לתקן את הפגמים בהסכם הקיים. את העיסוק הזה הוא משאיר לאירופים שאמורים לנהל את המו"מ אם האיראנים יסכימו לחדש את השיחות.

 

בנימין נתניהו עם נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס (צילום: EPA)
יכול לרשום לעצמו הישג. בנימין נתניהו(צילום: EPA)

טראמפ הזכיר את ההסכם עם צפון קוריאה במהלך נאומו. הוא רצה להדגיש שהמדיניות המחמירה שלו עם פיונגיאנג הוכיחה את עצמה, ולכן יש סיכוי טוב שגם האיראנים בסופו של דבר יחפשו פשרה.

 

טראמפ חזר ודיבר על כך שצפון קוריאה מוכנה כעת למו"מ ולפיוס עם ארה"ב, למרות הקו הנוקשה שנקט כלפיה. זו התשובה לכל מי שביקר אותו אז שהוא מוביל להסלמה מלחמתית בחצי-האי הקוריאני ומאשים אותו עכשיו שהוא מוליך להסלמה עם איראן.

הנשיא רוחאני שנאם מיד אחרי טראמפ נתן אישור עקיף להנחה הזאת, באמרו שאיראן תמשיך בהסכם גם בלי וושינגטון. עם זאת רוחאני איים שאם השיחות ייכשלו הוא יחזור להעשיר אורנים. משמע איראן מוכנה לשיחות עם האירופים ועם גורמים אחרים שינסו לתווך ולהגיע להבנות חדשות שאולי יענו על הדרישות האמריקניות.

 

הסיפור עם פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין והאפקט של החלטת טראמפ אינו גמור. הוא רק בתחילתו. נתניהו, בכל מקרה, יכול לרשום לעצמו הישג רציני כיוון שנראה שטראמפ אימץ לחלוטין את עמדותיו בהקשר להסכם הגרעין עם איראן, ואף הסתמך על הישגי המוסד שגנב חלק מארכיון הגרעין האיראני כדי לבסס את האשמתו של טראמפ שהסכם הגרעין מבוסס על שקר ולכן חייבים לשים לו סוף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש בסוריה
צילום: רויטרס
חסן רוחאני
צילום: רויטרס
מומלצים