שתף קטע נבחר

האמריקנים שנשכחו באיראן אחרי הפרישה מההסכם

הבשורה על שחרור שלושה אמריקנים מהכלא בצפון קוריאה לא עודדה את משפחות האמריקנים שכלואים באיראן. החלטת טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין מעוררת דאגה, ואחת המשפחות תיפגש עם בכירים בבית הלבן. פרשנים בארה"ב: "הפרישה מספקת לקיצונים תמריצים לקחת עוד בני ערובה"

 

בקואר נמאזי סיאמק נמאזי איראנים אמריקנים עצורים איראן ריגול (צילום: רויטרס)
בקואר וסיאמק נימאזי. עצורים בכלא האיראני בגין שיתוף פעולה עם מדינות אויב(צילום: רויטרס)

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הודיע היום (ד') בשמחה על שחרור שלושה אמריקנים שנכלאו בצפון קוריאה. גורלם של לפחות חמישה אמריקנים אחרים שנעצרו על ידי איראן נראה פחות טוב, במיוחד לאחר החלטת טראמפ אמש לפרוש מהסכם הגרעין עם טהרן.

 

לפחות חמישה בני אדם בעלי אזרחות כפולה, שאחת מהן אמריקנית, מוחזקים בידי השלטונות בטהרן והואשמו בטענות שקריות לפי קרוביהם. מדובר בארבעה אזרחים איראנים-אמריקנים ובאזרח סיני-אמריקני. כמה מהם מוחזקים בכלא אוין הידוע לשמצה.

בקואר נמאזי איראני אמריקני עצור איראן ריגול (צילום: רויטרס)
נמאזי. בן 82 שעבר ניתוח לב ועצור באיראן(צילום: רויטרס)

הדאגה העיקרית היא לבקואר נמאזי, בן 82 שעבר בספטמבר האחרון ניתוח לב. נמאזי ובנו סיאמק מרצים עשר שנות מאסר בגין "שיתוף פעולה עם מדינות אויב", אישום שהם הכחישו לחלוטין. סנגורם אמר אמש כי הוא ובני המשפחה צפויים להיפגש בקרוב עם בכירים בבית הלבן בנוגע להשפעת ההחלטה של טראמפ על גורל העצורים.

 

מוראד טבאז, איש עסקים איראני-אמריקני ומנהל הקרן למורשת חיות הבר הפרסיות נעצר בינואר האחרון יחד עם חברים נוספים בארגון באשמת ריגול. אחד מחברי הקרן העצורים, איראני-קנדי, מת בכלא בפברואר. קארן ופדרי, בעל גלריה איראני-אמריקני, נעצר עם אשתו ביולי 2016 והואשם בהגשת אלכוהול ובארגון מסיבות מעורבות. מאוחר יותר הם הואשמו גם בריגול – אישום שהשניים הכחישו.

שיאו וונג סיני אמריקני עצור איראן ריגול פרינסטון (צילום: רויטרס)
וונג. "מקווים שיחזור לאשתו וילדו שמתגעגעים אליו כל כך"(צילום: רויטרס)

שיאו וונג, דוקטורנט סיני-אמריקני באוניברסטית פרינסטון, נעצר באוגוסט 2016 במהלך מחקר שערך בטהרן ונשלח לעשר שנות מאסר, ככל הנראה באשמת ריגול. דובר האוניברסיטה אמר: "אנו מקווים שהמלומד הגאון, הבעל המסור והאבא הדואג ישוחרר בקרוב ויחזור ללימודי הדוקטורט שלו ולאשתו וילדו שמתגעגעים אליו כל כך".

 

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'אווד זריף, אמר בחודש שעבר כי ממשלתו עשויה לשקול חילופי אסירים עם ארצות הברית אם טראמפ יראה "שינוי בגישה" כלפי איראן. האדי גהרמי, מנכ"ל המרכז לזכויות אדם באיראן שמושבו בניו יורק, חושב שהחלטת טראמפ לפרוש מההסכם לא סיעה לעצורים אלא להפך: "אין סיבה שהאיראנים יעשו עכשיו מחווה של רצון טוב לארצות הברית".

 

דובר במחלקת המדינה האמריקנית אמר לגרדיאן הבריטי כי המחלקה משתמשת "בכל האמצעים שעומדים לרשותה" כדי לסייע לאמריקנים, אך לא פירט. "אנו קוראים לשחרורם המיידי של כל אזרחי ארצות הברית שנמצאים במעצר בלתי חוקי באיראן", נכתב בהודעת מייל של המחלקה.

 

הולי דגרס, פרשנית איראנית-אמריקנית, אמרה: "פעולותיו של טראמפ סיפקו לקיצונים האיראנים תמריצים לא רק להשאיר את העצורים בכלא, אלא לנסות לקחת עוד 'בני ערובה' עם אזרחות כפולה כדי לכפות מגעים דיפלומטיים עם המערב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בקואר וסיאמק נימאזי. אב ובנו שעצורים באיראן
צילום: רויטרס
מומלצים