שתף קטע נבחר

טראמפ מאיים: איראן תחל במו"מ - או שמשהו יקרה

נשיא ארה"ב הזהיר את טהרן באומרו כי אם תחדש את תוכנית הגרעין "יהיו לכך השלכות חמורות". ראש מחלקת איראן במשרד החוץ האמריקני: "התייעצנו עם ישראל לכל אורך תהליך הפרישה מההסכם"

 

נתניהו וטראמפ בפגישתם בבית הלבן  (צילום: חיים צח / לע"מ) (צילום: חיים צח / לע
נתניהו וטראמפ בפגישתם בבית הלבן (צילום: חיים צח / לע"מ)

נשיא ארצות הברית חוזר לאיים על טהרן, יממה לאחר שפרש מהסכם הגרעין: הנשיא דונלד טראמפ אמר הערב (יום ג') בבית הלבן כי "איראן תפתח במשא ומתן - או שמשהו יקרה". לדבריו, אם איראן תחדש את תוכנית הגרעין "יהיו לך השלכות חמורות".

 

בתוך כך, בכיר במשרד החוץ האמריקני חושף כי וושינגטון וירושלים התייעצו במהלך כל התקופה שקדמה להחלטה הדרמטית של טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין. אנדרו פיק, ראש מחלקת איראן במשרד החוץ האמריקני, אמר בשיחת ועידה לכתבים: "התייעצנו עם ישראל לכל אורך תהליך הפרישה מההסכם. אני מדבר איתם במגוון רחב של נושאים שנוגעים לאיראן במשך חודשים ובמיוחד בשבועיים האחרונים. רצינו לוודא שאנו מתואמים בצורה קרובה וזה היה המצב".

 

בנוגע לסנקציות המחודשות שטראמפ הודיע כי יוטלו על טהרן אמר פיק כי האמריקנים יעניקו שהות לבעלות בריתם להתארגן. בינתיים לא יורשו השקעות חדשות באיראן. "אני מצפים ששותפינו באירופה יצמצמו את השקעותיהם באיראן", הבהיר. "ב-180 יום הראשונים נעשה זאת בהידברות. אחר כך הסנקציות מדרגה שניה ייכנסו לתוקף. מהשיחות איתם אנו יודעים שהם שותפים לאותה מטרה.

 

"הנשיא מקווה ומאמין שהסנקציות האלה שיהיו חלק מחבילת לחץ כלכלי, ביחד עם לחץ פוליטי - מגעים של בנות הברית שלנו ואיראן - יוכלו להביא לעסקה טובה יותר שתכלול גם היבטים אזוריים", הוסיף פיק. "עסקה כזו תטפל ביותר מרכיבים של תוכנית הגרעין, היא תביא למזרח תיכון יותר יציב ותרסן כמה מהפעילויות של איראן שרק גדלו מאז החתימה על ההסכם".

 

לדבריו, "אנחנו מעודדים מההצהרות מצרפת ובריטניה שהן מעוניינות לגבש הסכם רחב יותר", אף שאותן מדינות אמרו בפומבית כי הן מאוכזבות מאוד מהחלטת טראמפ. "אנחנו מעודדים במיוחד מההתבטאות של הנשיא עמנואל מקרון שאמר שהוא מוכן לעבוד איתנו להשגת היעד הזה. השיחות שניהלנו עם האירופים יהוו את הבסיס להסכם החדש. אנו מעודדים מהתגובות של בעלות בריתנו במזרח התיכון שהם הכי קרובים לאיום שאיראן מעמידה".

 

לדברי הבכיר במשרד החוץ בוושינגטון, "היו לנו שיחות מועילות עם בעלות בריתנו באירופה במשך חודשים והם הוכיחו שיש לנו אינטרסים משותפים והם יגבשו את המסגרת למאמץ גלובלי להשיג עסקה כוללת טובה יותר עם איראן. המטרה היא לגבש הסכם חדש וטוב יותר שיעסוק לא רק בסוגיית הגרעין, אלא גם בחתרנות האיראנית ברחבי המזרח התיכון". בתשובה לשאלה אמר פיק שארצות הברית לא רוצה להחליף את המשטר באיראן, אלא לשנות את התנהגות המשטר.

 

הוא ציין כי "איראן לא הפנימה את הסכנה מולה היא ניצבת וההחלטה של הנשיא טראמפ נועדה להבהיר לאיראנים את המחיר". לדבריו, טראמפ החליט לפרוש בהתבסס על הכשלים הרבים בהסכם בנוגע לגרעין, טילים בליסטיים, טרור ועוד.

 

לפי פיק, ארצות הברית מעוניינת להשתמש בלחץ כלכלי ומדיני נגד איראן כדי לבלום את פעילותה החתרנית בסוריה ובאזור. "אנחנו מקווים שזה יגרום להם לחשוב מחדש על אופי פעילותם בסוריה ובמקומות אחרים", הוא אמר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טראמפ, אתמול
צילום: רויטרס
מומלצים