שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  התאחדות הקבלנים: הממשלה גרמה להתייקרות של 60 אלף שקל במחיר דירה ממוצעת
  התאחדות הקבלנים הציגה היום חישוב שערכה ולפיו העלויות שהוטלו על יזמים וקבלנים השנה בעקבות החלטות הממשלה ורגולציה הביאו לתוספת של 60 אלף שקל למחיר דירה ממוצעת בשוק החופשי. "במקום ללכת במסלול של ויתור על רגולציה מיותרת, הממשלה גורמת לתוצאה הפוכה", אומר מנכ"ל ההתאחדות

  החלטות ופעולות הממשלה בשוק הנדל"ן הביאו לתוספת של 60 אלף שקל למחיר דירה ממוצעת (בשוק החופשי), כולל מסים ורווח יזמי. כך עולה מנתונים שחשף היום (ד') מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, אליאב בן שמעון, במפגש מקצועי של ענף הבנייה והתשתיות, שמקיימת ההתאחדות באילת.

   

  קיפאון בשוק הנדל"ן? "אנחנו במציאות מדומה"

  מחאה ישראלית נגד Airbnb: "מייקר את השכירות בת"א"

   

  בן שמעון הציג תחשיב שערכה המחלקה הכלכלית בהתאחדות, לפיו העלויות שהוטלו על יזמים וקבלנים השנה בעקבות החלטות הממשלה, מסתכמות בכ-46 אלף שקל ליחידת דיור בממוצע, לפני מע"מ ורווח יזמי.

   

  "השנה וחצי האחרונות היו קשות במיוחד", אמר בן שמעון. "תקופה זו התאפיינה בהתערבות אגרסיבית בביקושים. השיא שלה הוא תוכנית מחיר למשתכן, אך לא רק. יחד איתה התפתחו רגולציות שונות בענף כמו מכוני בקרה, הליך רישוי מקוון, יועצי בנייה ירוקה ועוד".

    (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)
   

  הוא הוסיף, כי "ההתנהלות הזו ומשמעותה מנוגדות להחלטת הממשלה משנת 2014, שקראה להפחתה של הליכי רגולציה בסכום מצטבר של 50,000 שקל לדירה. במקום ללכת במסלול של ויתור על רגולציה מיותרת, הממשלה קובעת עוד ועוד תקנות שמסרבלות את הליכי התכנון והבנייה ובמקביל מייצרת עוד מסים, שמביאים אותנו לתוצאה ההפוכה".

   

  "התפרצות מחירים ב-2019"

  בהמשך ציין בן שמעון, כי שנת 2017 הסתיימה עם 49 אלף התחלות בנייה, ירידה חדה לעומת 54 אלף בשנת 2016. "זה לא נבע מירידת ביקושים, אלא ממכרזי מחיר למשתכן שיצרו קהל שבוי, קרקע פרטית שהפכה למוצר במחסור, שוק משפרי דיור שצנח משמעותית, משקיעים שהורחקו מהשוק והצהרות של קברניטי המדינה, שהובילו קבלנים לכלכל את צעדיהם. הוצאו היתרים לאלפי יחידות דיור, אבל הם לא מתורגמים להתחלות בנייה וקבלנים לא עולים על הקרקע".

  אליאב בן שמעון (צילום: מרסלו)
  אליאב בן שמעון(צילום: מרסלו)
   

  בהתייחסו למחירי הדירות ציין בן שמעון מגמות סותרות, אך העריך כי "בשנת 2019 תהיה התפרצות מחירים".

   

  בצד של ירידות המחירים הוא ציין בין השאר את השפעות הגרלות מחיר למשתכן, במהלכן ניכרות ירידות מחירים, וכן הירידות ברכישות משקיעים, עלייה בגמר בנייה והגדלת ההיצע. מצד שני הוא ציין כי "יש רק כמה אלפי יחידות דיור להגרלות באזורי ביקוש. אנשים מתחילים לצנן את ההתלהבות מהתוכנית ורוכשים פוטנציאלים מוותרים על הזכייה וחוזרים לשוק.

   

  "גם עליית שכר הדירה צפויה להמשך בשנתיים הקרובות בשל ביקושי זוכי מחיר למשתכן, שממתינים לדירה. בנוסף הביקוש הטבעי ממשיך, גמר הבנייה עדיין נמוך ממוצע תוספת משקי הבית ויש התמעטות והתייקרות של הקרקע הפרטית. במקביל, ממשיכה התייקרות תשומות הבנייה".

   

   

  צילום: אסף חן

  צילום: אסף חן

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים