שתף קטע נבחר

צילום: AFP, דובר צה"ל

ליברמן מאיים: "אם אצלנו יהיה גשם, אצלם יהיה מבול"

שר הביטחון התייחס לאירועי הלילה ושלח מסר לאיראן ולסוריה: "פגענו כמעט בכל התשתיות האיראניות בסוריה, איראן מנסה לבנות גבול חדש ולא נאפשר זאת". ליברמן הבהיר כי לא צריך לשנות שגרת חיים, אבל הזהיר משאננות. הוא הצביע על איום נוסף מלבנון: "הבחירות הסתיימו בהשתלטות של חיזבאללה". ישראל כץ: "צבענו את הקו בצבע אדום בוהק"

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן נאם הבוקר (יום ה') בכנס הרצליה, והתייחס בדבריו להסלמה בסוריה הלילה. "אנחנו לא מנסים לבנות גבול חדש ולא מנסים להתרחב בניגוד לאיראנים. מי שמנסה כל הזמן להתפשט וליצור שליחים חדשים וליצור חזיתות ללא הרף זו איראן", אמר ליברמן. "פגענו כמעט בכל התשתיות האיראניות בסוריה. עליהם להבין: אם אצלנו יהיה גשם, אצלם יהיה מבול". ynet העביר את דבריו בשידור חי.

 

הוא הוסיף כי "אנחנו רואים לא את זה רק כלפי מדינת ישראל, אנחנו רואים איראנים פועלים בתימן, בעיראק, בלבנון וגם באפריקה. איראן זו באמת מדינה שהיום אולי היא היחידה שמייצגת את גם הקיצוניות לא רק באידואולוגיה אלא גם בפעלתנות וגם בנכונות להקריב את האזרחים של עצמה, את עתידה למען אותה אידיאולוגיה קיצונית".

 

ליברמן שב על דברי דובר צה"ל וציין כי אף טיל איראני לא הגיע לשטח מדינת ישראל. הוא נשאל על-ידי מראיינו, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון לשעבר אלוף במילואים עמוס גלעד, לאן הוא צופה שמתקדמים מכאן. על כך ליברמן השיב: "אמנם הנשיא הנבחר הוא רוחאני, אבל מי שקובע זה המנהיג העליון חמינאי. על פיו יישק דבר. ראינו אותו נואם נאום בוטה נגד ארה"ב וטראמפ וראינו איך בתוך הפרלמנט האיראני שורפים דגל ישראל. לצערי זה הכיוון של איראן היום".

אביגדור ליברמן (צילום: מוטי קמחי)
אביגדור ליברמן הבוקר בכנס הרצליה(צילום: מוטי קמחי)

שר הביטחון התייחס לאפשרות של מרי אזרחי באיראן. "המטבע האיראני קורס וכל הכלכלה שם בקריסה. המשטר שהוא משטר פנאטי, שמוכן להקריב את עתידם של הדור הצעיר למען האידיאולוגיה הזו. בשבוע שעבר הטלגרם הסעיר את איראן משום שטהרן הורתה לחסום. קמה על זה מהומה ענקית. אני מקווה שבסופו של דבר אנחנו נראה שינויים במזרח התיכון וגם ביחסים בין איראן לעולם וגם עם ישראל. אין לנו סכסוך עם העם האיראני". בנוגע למצבו של נשיא סוריה בשאר אסד אמר ליברמן: "גם אם הוא לא מרוצה מהנוכחות האיראנית, יש לו יכולת מאוד מוגבלת. הוא נלחם על ההישרדות שלו וממשיך לרצוח את אזרחיו".
 
במענה לשאלה אם צריך לשנות שגרת חיים בעקבות האירועים האחרונים אמר שר הביטחון: "אני מזהיר משאננות וזחיחות דעת, זה לא ניצחון סוחף. הכול מוגבל לעימות בינינו לבין כוח קודס האיראני בסוריה. כולם רוצים לתחום את העימות למשבצת הזאת. אני בטוח שגם באיראן לא כולם מסכימים לפעלתנות של כוח קודס בסוריה. אין לנו עניין לכבוש את סוריה, אנחנו לא מתערבים במלחמת האזרחים, אנחנו לא מתערבים אצל שכנינו. אנחנו מקוים שיום אחד הם יפסיקו לדבר על השמדת ישראל. אין לנו עניין להסלים, אבל צריך להיות ממוקדים. זה אויב עיקש שמנסה לפגוע בנו הרבה שנים. זה שלב חדש ואני אומר צריך לשמור על זהירות וצניעות ולא להיסחף. אני מקווה שהצלחנו לסיים בשלב זה את הפרק החדש בעמידה שלנו נגד הקיצוניות האיראנית".
 

שר הביטחון רואה גם איום נוסף – מלבנון: "יש חדשות רעות וצריך לשים אליהם לב. הבחירות שהסתיימו עכשיו, למעשה, היו בגדר השלמת ההשתלטות על לבנון על-ידי חיזבאללה. אומרים שנבחרו באופן דמוקרטי? גם היטלר נבחר באופן דמוקרטי. הצבא הלבנוני הופך לנספח של חיזבאללה ויפעל ישירות דרך נסראללה. זו מציאות חדשה. כמו במקרה עם האיראנים בסוריה, אנחנו לא רוצים לחזור ללבנון ולא רוצים לבנות שם התנחלויות".

 

השר ליברמן הוסיף כי "ישראל מתמודדת עם כמה עימותים במקביל. לגבי חמאס ברצועת עזה, החיכוך הוא לא ביטוי להצלחת חמאס, אלא לכישלון. חמאס נכשל בניהול רצועת עזה, לספק עבודה וקיום לתושבי עזה, ולכן מנסה להפנות את הזעם נגדנו ומנסה להתחמק מאריות. הם מדברים על מצב הומניטרי קשה אבל השקיעו במנהור ולא במערכת הבריאות, חשמל או מים. פרץ האלימות האחרון שיצר חמאס עלה להם מעל 20 מיליון דולר. יש שם כמו בטהרן הנהגה קיצונית שמוכנה להקריב את הילדים לטובת אידיאולוגיה קיצונית כדי לפגוע בישראל. בימים הקרובים הם ינסו לעורר פרובוקציות ולתרץ את האלימות בהעברת השגרירות האמריקנית לירושלים, אנחנו ערוכים ונתמודד עם האיומים בו זמנית. כשאנחנו אומרים שאנחנו מוכנים לפתור את הבעיה של עזה, אנחנו אומרים להם תוותרו על השאיפה להשמדת ישראל ולפירוז, בלי זה לא נסכים".

 

דונלד טראמפ (צילום: רויטרס)
טראמפ מודיע על פרישה מהסכם הגרעין(צילום: רויטרס)

לגבי תהליך השלום באזור אמר השר ליברמן: "בעולם המודרני, כדי שתהיה מדינה יציבה עם יכולת לחיות בשלום עם השכנים, צריך מעמד ביניים חזק ומצליח, כמו שוויץ ונורווגיה, אין שם עוני ואין אוליגרכים ו-90 אחוז מהאוכלוסייה זה מעמד ביניים חזק ומצליח. בעולם הערבי יש 90 אחוז עוני וחוסר תקווה וזאת אחת הבעיות. במדינה כמו תימן, עם 60 אחוז סוני והשאר שיעים ובהם גם חות'ים - רוב האוכלוסייה לא יודעת קרוא וכתוב. ברור שעם מדינה כזאת קשה להגיע ליציבות".

 

ליברמן אומר שהתקווה שלו היא שמדינות ערביות סוניות "יצאו מהארון" כדבריו. "מי תמך בהחלטת טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן? ישראל, ערב הסעודית והמפרציות. לכן אני חושב שהגיע הזמן שאותן מדינות מתונות 'יצאו מהארון', יתחילו לדבר באופן גלוי. כמו שיש ציר רשע הגיע הזמן במזרח התיכון שיהיה גם ציר של מדינות מתונות".

 

השר כץ: "קו אדום בוהק וברור"

השר וחבר הקבינט ישראל כץ אומר היום כי המסר מהתקיפה בסוריה הוא שישראל לא תאפשר לאיראן להקים חזית נגד ישראל. "הלילה אנחנו צבענו את הקו האדום שהצבנו בסוריה בצבע אדום בוהק וברור, עם מסר חד וברור: מי שיחצה את הקו הזה ייפגע. אנחנו לא נאפשר לא לסולימני ולא לחמינאי ולאף אחד אחר לירות טילים לעבר מדינת ישראל, לקדם יכולות שאמורות לאיים על החזית ועל העורף הישראלי. לא נאפשר לאיראן להקים בסוריה חזית קדמית נגד מדינת ישראל. זה מסר ברור שקיבל הלילה ביטוי מבצעי בפעולה באמת יוצאת דופן ויוצאת מן הכלל של גורמי המודיעין ושל צה"ל. זו מדיניות שקבענו אותה כקו אדום ואנחנו עומדים מאחוריה".

 

 

 

ישראל כץ (צילום: מוטי קמחי)
השר ישראל כץ בכנס הרצליה. לאיראן יש דילמה(צילום: מוטי קמחי)
 

לגבי האפשרות שהאיראנים ניסו להביא לסוריה טילי נ"מ ארוכי טווח, אמר השר כץ: "אני לא חושב שהגענו לדבר הזה, אבל כל יכולת טילית שמיועדת לשיבוש יכולת הפעולה של צה"ל בתחום האווירי או לאיים על רמת הגולן, על העורף הישראלי - היא יכולת שאנחנו נמנע אותה ולא נאפשר לה להיות בסוריה. זה קו מאוד ברור. צריך להבין,  יש כאן שלושה שלבים. כבר 20 שנה איראן נמצאת בסוריה כדי לעזור לחיזבאללה ולשיעים. בשבע השנים האחרונות היא תגברה את היכולות כדי להילחם בדאעש, הביאה את חיזבאללה, עשתה דברים אחרים. מחודש אוגוסט  שעבר, אחרי שדאעש הוכרע למעשה בסוריה, איראן התחילה לפתח חזית נגד מדינת ישראל, מצטיידת בנשק התקפי, בנשק הגנתי, והביאה כ-80 עד 100 אלף חיילי מיליציות שיעיים מכל רחבי המזה"ת לסוריה, כדי לבנות מודל התקפה מול ישראל. את הדבר הזה אנחנו לא נאפשר".

 

השר כץ נשאל האם הרוסים נתנו אור ירוק למבצע של צה"ל הלילה בסוריה ואמר: "הרוסים ממש לא נותנים אור ירוק למבצעים כאלה. אנחנו והרוסים לא מתחככים אחד בשני, לא פוגעים בחיילים רוסים, ביכולות רוסיות, והם לא מתערבים ולא מונעים מישראל לפעול, זה לא מובן מאליו. רוסיה לא מונעת את התבססות איראן אבל לא מונעת מישראל לפעול. ישראל נחושה ויש לה גם את היכולות המודיעיניות לאתר איפה איראן נמצאת שם וגם את היכולות המבצעיות המיוחדות כדי לפעול. היא בעצם מעמידה עכשיו את איראן בפני דילמה: תצאו מסוריה או שתיפגעו ותיגררו כאן לעימות. אנחנו הרי לא נפלוש לסוריה כדי להוציא משם את איראן. בסוף איראן צריכה לקבל את ההחלטה המדינית, כתוצאה מלחץ חיצוני או מלחץ פנימי של ציבור שקורס שם כלכלית, בגלל המדיניות התוקפנית  והוצאת הכספים שלה והסנקציות האמריקניות שבדרך. בסוף אנחנו צריכים לשבור את הרצון האיראני להיות כאן, לגרום לרוסיה להפעיל עוד קצת לחץ כדי לשמור על יציבות ולייצב את סוריה, ולגרום לאמריקנים להגביר את הלחץ".

 

לגבי השאלה האם התקיפות הלילה הביאו לסיום הסבב הנוכחי בין ישראל לאיראן בסוריה אמר השר כץ: "הסבב עוד לא הסתיים, אנחנו בתחילת הדרך אבל התקדמנו אתמול התקדמות משמעותית".

 

ירי רקטות בפיקוד כוח קודס

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, עדכן הבוקר כי אף אחת מ-20 הרקטות ששיגר כוח קודס של משמרות המהפכה של איראן לא נפלה בשטח ישראל. לדבריו, 4 יורטו על-ידי כיפת ברזל והיתר נפלו בשטח הסורי. בתגובה הותקפו יותר מ-50 מטרות איראניות במה שהוגדר על-ידי מנליס כאחד "ממבצעיו הגדולים בעשורים האחרונים של חיל האוויר". "כוח קודס שילם מחיר כבד, ייקח הרבה זמן לאיראנים להשתקם", אמר מנליס.

 

גרפיקה יעד יעדים תקיפה הותקפו ב סוריה איראן כוח קודס איראנים צה

דובר צה"ל ציין כי "כוח קודס בראשות קאסם סולימאני ניסה לפגוע בנו ולא הצליח להשיג את התוצאה שרצו להשיג. בהוראת כוח קודס, ותחת פיקוד איראני במעגלי הפיקוד והשליטה של התקיפה, נורו כ-20 רקטות על-ידי מומחי חיזבאללה ומיליציות שיעיות עם אמל"ח איראני ואף אחת מהן לא פגעה בשטח מדינת ישראל. 4 מהן יורטו ע"י כיפת ברזל והיתר נפלו בשטח הסורי. סוג האמל"ח שנורה היה גראדים ורקטות פאג'ר 5 מרכב ממרחק בין 40-30 ק"מ מפאתי דמשק".

  

ראש המועצה אזורית גולן אלי מלכה הודיע הבוקר כי בתום הערכת מצב עם פיקוד העורף הוחלט כי הלימודים יתקיימו כסדרם ושאין הנחיות מיוחדות לתושבים. כמו כן, החקלאים יכולים לעבוד כרגיל ללא מגבלות ומערך ההסעות והתחבורה הציבורית יפעלו כרגיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שר הביטחון ליברמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים