שתף קטע נבחר

נתניהו: איראן חצתה קו אדום, לכרות את זרועות הרשע שלה בסוריה

בשעה ששרי הקבינט נועדו בקריה בתל אביב ודנו במתקפת הרקטות האיראנית ובפעולה הישראלית הנרחבת בסוריה, פרסם ראש הממשלה תגובה ראשונה: "אנחנו נמצאים במערכה ממושכת, לא ניתן לאיראן להתבסס צבאית בסוריה. מי שנערך לפגוע בנו - נפעל לפגוע בו קודם לכן"

הקבינט נועד הערב (יום ה') לישיבה מיוחדת בעקבות המתקפה האיראנית ברמת הגולן והתגובה הישראלית הקשה שבאה בעקבותיה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "איראן חצתה קו אדום. התגובה שלנו הייתה בהתאם. צה"ל ביצע תקיפה נרחבת מאוד נגד מטרות איראניות בסוריה. בזכות היערכות נכונה של כוחותינו גם בהתקפה וגם בהגנה, הפעולה האיראנית נכשלה. אף רקטה לא נחתה בשטח ישראל. עם ישראל גאה בצה"ל ועם ישראל סומך על צה"ל".

 

 

לדברי נתניהו, "אנחנו נמצאים במערכה ממושכת, והמדיניות שלנו ברורה: לא ניתן לאיראן להתבסס צבאית בסוריה. אתמול העברתי מסר ברור למשטר אסד: הפעולה שלנו מכוונת נגד מטרות איראניות בסוריה. אבל אם הצבא הסורי יפעל נגדנו, אנחנו נפעל נגדו. זה בדיוק מה שקרה אתמול, סוללות של הצבא הסורי ירו טילי קרקע-אוויר נגדנו ולכן פגענו בהן. הקהילה הבינלאומית צריכה למנוע את ההתבססות של כוח קודס האיראני בסוריה. אנחנו צריכים להתאחד כדי לכרות את זרועות הרשע המתפשטות שלו שם ובכל מקום. אני חוזר ואומר: מי שיפגע בנו - אנו נפגע בו שבעתיים, ומי שנערך לפגוע בנו - נפעל לפגוע בו קודם לכן. כך עשינו וכך נמשיך לעשות".

 

נ
ירי טילי נ"מ בדמשק בלילה שעבר(צילום: EPA)

במהלך הלילה עודכנו השרים טלפונית ולאורך כל היום קיבלו עדכונים בטלפון האדום. כל פעולות צה"ל נעשו בהתאם להחלטות קודמות שהתקבלו. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן נהנים מגיבוי מלא. השרים קיבלו דיווח על תוצאות התגובה ודנו בהיערכות לתרחישי תגובה שונים של האיראנים. בישיבת הקבינט השתתפה גם שרת התרבות והספורט מירי רגב, אף שהיא אינה חברת קבינט. בסביבתה אומרים כי ראש הממשלה נתניהו הוא שהזמין אותה להשתתף בישיבה. לשכת ראש הממשלה מסרה כי ראש הממשלה מזמין שרים מעת לעת לישיבות הקבינט.

 

הנשיא ראובן ריבלין התייחס הערב בנאומו בכנס הרצליה לפעולת צה"ל בסוריה: "קמנו לבוקר מרגיע של 'כל מטוסינו שבו בשלום'. אין זה מובן מאליו ועל כך תודתנו העמוקה לעוסקים במלאכה כולם. לצד הגאווה והסיפוק, אני מבקש שנזכור כולנו - אנו מצויים בתקופה שאין לנו יכולת לחזות את סופה. על כן, כדאי שנאמץ כולנו את הציוויים המלווים אותנו כבר שנות דור, ואותם אנו חורטים על ספרי מורשת הקרב שלנו: 'בהשקט ובבטחה תהיה גבורתכם' לצד 'מגן ולא יראה'".

 

נ
(צילום: רויטרס)

על העימות הישראלי-איראני אמר: "פנינו לעימות מתמשך מול המשטר האיראני. הרפובליקה האיסלאמית של איראן כפי שבא לידי ביטוי גם במסמכי הארכיון שנחשפו על ידי לוחמי המוסד וזרועות המודיעין, במבצע נועז ומבריק, מהווה את האיום הגדול ביותר על שלום האנושות בכלל ועל מדינת ישראל בפרט". הוא הוסיף: "אנחנו נחושים למנוע את התחמשות איראן בנשק להשמדה המונית ולא נאפשר התבססות איראנית בגבולותינו. לא בסוריה ולא בלבנון. לתפיסתי, האיום של התבססות איראנית בסוריה, לצד חימושו של חיזבאללה ושל חמאס על ידי איראן, מהווים את האיום המידי והמטריד ביותר מולו ניצבה ישראל, בימים אלו. האיראנים נמצאים פה בגבול, האיום הוא כאן והוא מיידי ובסופו של יום כל ההשלכות והמשמעויות שלו מונחות לפתחינו. המערכה מוטלת על כתפינו. על צה"ל ועל כל אזרחי מדינת ישראל".

טנקים מרכבה רמת הגולן גבול סוריה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

עוד אמר כי "למדינת ישראל אין עניין בהסלמה, אבל במציאות משתנה ומורכבת, הסלמה יכולה להיות עניין של ימים ספורים ולעיתים שעות ספורות. ככל שהמהלך אליו נידרש יתבע מאתנו מחיר גבוה יותר, הוא ידרוש לגיטימציה רחבה יותר. משכך, כבר כעת, יש צורך להקפיד על הידברות ועדכון בין הממשלה לגורמים באופוזיציה ובוועדות השונות של הכנסת".

 

השר נפתלי בנט אמר היום בפגישה עם שגרירים וסגני שגרירים כי "אנו מצפים מכם לתמיכה כנגד השאיפות הגרעיניות והצבאיות של איראן; אסור למכור את העתיד תמורת שקט קצר טווח". הוא אמר להם כי משנת 2000 התבססה האסטרטגיה הישראלית על התקווה שהרקטות של חיזבאללה יחלידו, מה שהוביל להתעצמות של חיזבאללה והפיכתו לאיום משמעותי על מדינת ישראל. עכשיו, כשאיראן מנסה לבסס את עצמה בסוריה, אנחנו לא הולכים לעשות את אותה טעות שעשינו בלבנון. אנחנו מוכנים ליצור עימות בקנה מידה נמוך בהווה כדי למנוע איום משמעותי יותר בעתיד".

 

השר יואב גלנט אמר היום במפגש השנתי המקצועי של ענף הבנייה והתשתיות באילת: "נוצרה לישראל הזדמנות לעקור את איראן מסוריה ואנחנו ננצל את ההזדמנות הזאת. אנחנו מוכנים לכל מהלך שהוא, אנחנו את הזרוע הזו נגדע. אני מציע לא לדבר על רעיונות ואופרציות. העובדות הן פשוטות - לאיראן יש תהליך התבססות בסוריה ואם לא נעשה נפעל עכשיו, בשלב ההתבססות, המחירים יהיו כבדים. כל הכבוד לצה"ל. נחזיר את השד האיראני לבקבוק - אם איראן תחפש הרפתקאות בסוריה היא תמצא מולה נחישות ועוצמה. אנחנו לא בשוויץ ואי אפשר להבטיח שלא יתקיפו אותנו, אבל יש לנו צבא שיודע לפעול, מערכות הגנה, קבינט שמחזיק את המשוכות ואם יורשה לי - יש ראש ממשלה שמנווט את הדברים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה ראשונה על המתקפה האיראנית
צילום: לע"מ
מומלצים