שתף קטע נבחר

צה"ל לוקח אחריות: תקפנו מערכות נ"מ איראניות בסוריה

זמן קצר לאחר תקיפת בסיס המל"טים T-4 התרחשה תקיפה נוספת לפני כשבועיים בחלב ובחמה. "עבודת נמלים" של אמ"ן הובילה לגילוי מחסני נשק מתקדם של כוח קודס של משמרות המהפכה, שהכילו מערכות הגנה אווירית מתוצרת איראנית לטווח של כ-110 ק"מ. כעת בצה"ל לוקחים אחריות

 

באופן יוצא דופן - צה"ל נוטל אחריות על סדרת התקיפות בסוריה בשבועות האחרונים וחושף חלק מהיעדים האיראניים שהותקפו: חיל האוויר תקף לפני שבועיים, זמן קצר לאחר תקיפת בסיס המל"טים האיראניים בבסיס T-4 ליד חומס, לפי פרסומים זרים, גם כמה מחסני נשק מתקדם של כוח קודס של משמרות המהפכה שהגיעו לפני כמה שבועות לבסיסים באיזור חמה וחלב.

 

מדובר במערכות הגנה אווירית מתוצרת איראנית, שהגיעו לסוריה ויועדו לפגוע בחופש הפעולה הישראלי בצפון. ההחלטה להשמיד יעדים אלה בטרם יהפכו למבצעיים באופן סופי התקבלה לאחר סדרת דיונים בצמרת הביטחונית והמדינית כשסוללות אלה יכלו לפעול לטווחים של כ-110 ק"מ. עד כה אוימו מטוסי חיל האוויר על-ידי סוללות נ"מ סוריות בלבד. מערכת ההגנה ממטוסים של איראן זכתה לשם הפרסי "סוום ח'רדאד" וקאסם סולימאני, מפקד כוח קודס, תכנן להפעילה נגד ישראל בשגרה ובחירום.

דונאלנד טראמפ ובשר אסד ()
הנזק לאחר התקיפה

דונאלנד טראמפ ובשר אסד ()
 

בצה"ל ידעו על נוכחות של של קצינים איראנים במערכות אלה ולמרות שלא הייתה כוונה לפגוע בהם אלא להשמיד את הנשק - הוחלט לבצע את הפעולה. בו בעת החליטה איראן להגיב נגד צה"ל במכת אש שתכלול חיילים ישראלים הרוגים רבים, אך תוכנית זו סוכלה ושובשה כמה פעמים בתקיפות ישראליות אחרות, עד למטח 20 הרקטות לעבר מוצבי החרמון בליל רביעי.

 

חלק מהתקיפות כללו מחסני אמצעי לחימה שהיו אמורים להעצים את פעולת התגמול האיראנית, אך באמ"ן נקטו במגוון שיטות הונאה תוך עבודת נמלים להטעות את אנשי כוח קודס ולאפשר את התקיפות המדויקות. באחד ממחסני האמל"ח שהותקפו באזור דמשק התברר כי הנשק שהוסתר בו לא היה כנראה הנשק שאותו התכוונו בצה"ל להשמיד, אך התוצאה לא הותירה ספק: פיצוצי משנה עזים הגיעו עד לחלונות ארמון הנשיאות והעידו על נשק רב עוצמה.

 

בצה"ל מעריכים כי פעולת התגובה האיראנית בליל רביעי הייתה אמורה להיות גדולה וקטלנית יותר לולא תקיפות המנע המוקדמות. בנוסף, צה"ל תקף בשבועות האחרונים משלוח נשק על גשר ליד דמשק ששונע כחלק מההיערכות האיראנית לתגובה נגד ישראל וכן חוסלה חוליה שהייתה אמורה לבצע את הפעולה.

המתכנן. מפקד כוח קודס קאסם סולימאני ()
המתכנן. מפקד כוח קודס קאסם סולימאני

בצבא מעריכים כי סולימאני החליט בכל זאת לבצע את הפעולה, הגם שכשלה, מתוך תפיסה של "תשתמשו בזה או תאבדו את זה". בצה"ל מזהים כעת דווקא שביעות רצון בטהרן מהשבוע האחרון, מעצם ההבנה שנוצרה משוואה שלפיה כוח קודס ירה לישראל אחרי שישראל תקפה אותם.

 

בטהרן מאמינים גם כי ישראל מסתירה נזקים לכאורה שנגרמו לה כתוצאה ממטח הרקטות שנורה ברביעי בלילה. עוד מעריכים בצה"ל על רקע פרישת טראמפ מתוכנית הגרעין והלחץ הכלכלי במדינה כי איראן תיכנס לתקופת המתנה תוך המשך הוויכוח עד כמה נכון להשקיע משאבים בסוריה ולהסתכן בעימותים מול ישראל.

 

עם זאת, בצבא מודעים לכך שהגישה האיראנית בסוריה מבוססת על אידיאולגיית הפצת המהפכה האיסלאמית, ולטווח הרחוק לא ניתן יהיה לחתוך אותה באבחת טיל מדויק. באמ"ן כעת פועלים לנטר את רחשי הרוח והכוונות של טהרן בעקבות המהלכים האחרונים כשההבנה היא שחיזבאללה בשלב זה מחוץ לתמונה וטהרן אף לא דרשה ממנו לבצע פעולת תגובה נגד ישראל.

 

כפועל יוצא של כך מעריכים בצה"ל כי נסראללה פיתח עצמאות מול טהרן, וזו אחת הסיבות לרצון האיראני להתבסס צבאית בסוריה. גם כעת נותרו בסוריה יכולות רקטיות איראניות ואף מספר טילים, אך ההערכה היא שלפחות לטווח הקצר ימנעו כוח קודס מפעולה נוספת נגד ישראל.

 

על רקע הפעילות הרוסית המשמעותית למען אסד בסוריה זיהו באמ"ן לפני שנתיים שינוי גישה איראני באיזורים שכונו ע"י אנשי המודיעין כ"אסדטאסטן". מדובר בשטחים שבהם יש בסיסים לצבא הסורי והפכו לפלטפורמה צבאית עבור כוח קודס האיראני, כאשר בשנה האחרונה התרבו הסימנים של מערכות לחימה המגיעות לאזורים אלה ולא מיועדות ללחימה במורדים.

 

אחת מהן היא מערכת הנ"מ האיראנית החדשה שצה"ל הודה היום שתקף בחודש האחרון. היא יועדה בין היתר להעניק מטרייה הגנתית למשלוחי הנשק מאיראן לסוריה ומסוריה לחיזבאללה. הפעולה הצה"לית ההתקפית הסתנכרנה כל העת עם פעילות מדינית עקיפה מול סוריה, איראן ורוסיה באופן ישיר. מערכות הנ"מ האיראניות כללו את המשגרים, הטילים המיירטים ואת המכ"מים.

 

באמ"ן מעריכים כי כוחות קודס ימשיכו במירוץ הלמידה נגד ישראל וינסו לחשוף את המקורות שהביאו לגילוי תכניות ההתבוססות שלהם לצד אי הוצאה מכלל אפשרות שתגיע נקמה איראנית הכוללת פיגוע נגד יעד ישראלי או יהודי בחו"ל, הגם שפעולה זו נחשבת למסורבלת. גישת הרמטכ"ל איזנקוט הייתה להעצים פי 3 את פעולת צה"ל מול תגובה התקפית איראנית, אך בסופו של דבר המבצע הצה"לי היה יותר מפי 10.

 

חיזבאללה כאמור מחוץ לתמונה בשלב זה ולא רק בגלל הבחירות המוצלחות מבחינות שנערכו השבוע בלבנון, אלא גם כי היא ממשיכה בלחימתה לצד אסד בסוריה. במדינתו של אסד יש כיום בין אלף לאלפיים לוחמי משמרות המהפכה לצד מאות יועצים וקצינים מומחים, בנוסף לכמה עשרות אלפי פעילי מיליציות שיעיות פרו איראניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים