שתף קטע נבחר

המעבר שהוצת נסגר: "בעזה מביאים על עצמם אסון"

מעבר כרם שלום נסגר עד להודעה חדשה, לאחר ההצתה אמש בצדו הפלסטיני. הושחתו קו הגז הראשי, מסוע, תשתיות חשמל ודלקים וכן גדרות ומצלמות, והנזקים נאמדים בעשרות מיליונים. "נדהמנו לנוכח ההרס והחורבן", אמר ל-ynet גורם שנכח במקום

 


נציגי רשות המעברים, אנשי פיקוד הדרום ומפעילי מעבר הסחורות כרם שלום סיירו הבוקר (שבת) במקום ביום שאחרי התפרעויות הפלסטינים  בגבול רצועת עזה, שבמסגרתן הושחתו והוצתו כמה מוקדים - בהם צינורות גז ומסוע שמעביר חומרי בניין - בצדו הפלסטיני של המעבר. הנזקים נאמדים בעשרות מיליוני שקלים. בתום הסיור הורה שר הביטחון אביגדור ליברמן על סגירת המעבר עד להודעה חדשה. גורם שנכח במקום אמר ל-ynet: "נדהמנו לנוכח ההרס והחורבן שהותירו אחריהם הפלסטינים. הם פשוט מביאים על עצמם אסון".

 

מצה"ל נמסר כי המעבר יישאר סגור מלבד טיפול בסוגיות הומניטריות שיאושרו באופן פרטני. "סגירת המעבר תתקיים עד להשלמת תיקון הנזקים שנגרמו כתוצאה מהפרת הסדר ויפתח שוב בהתאם להערכת המצב", נאמר בהודעה. "ארגון הטרור חמאס מוביל בשבועות האחרונים ביתר שאת פעולות טרור בכסות של הפרות סדר אלימות, פוגע ברווחת חייהם של תושבי עזה ומשתק את עורקי החיים שלה. ישראל ומדינות רבות בעולם פועלות להכנסת סחורות - מזון, ציוד ודלקים - לאזרחי הרצועה, וחמאס מונע את הגעתן ומבצע פעילות שמסכנת את הפעלת המעברים לרצועה. חמאס הוא האחראי לכל הנעשה ברצועת עזה מעל ומתחת לקרקע והיא שתישא בהשלכות למעשיה".

מהומות עזה פלסטינים שריפות צינורות גז מעבר סחורות כרם שלום (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)


מהומות עזה פלסטינים שריפות צינורות גז מעבר סחורות כרם שלום (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

בהודעה פורטו הנזקים במעבר כרם שלום: מסוף הדלקים אינו כשיר להפעלה; צינורות הגז - קיים נזק לתחנות חיבור וקו הגז הראשי אינו כשיר כלל; צינורות הדלקים - קיימים נזקי שריפה ושברים במתחם התדלוק; מסוע אגריגטים אינו כשיר לפעילות כלל לאחר נגרם נזק משמעותי למתקן כולו; מסועי תבואה, מזון ובעלי חיים - נזקים בתשתיות החשמל; ותשתיות ביטחוניות של המעבר - נגרם נזק לגדרות, לעמודי תאורה ולמצלמות.

 

בצה"ל אמרו אמש כי זו הפעם השנייה בימים האחרונים שמתפרעים פלסטינים פוגעים בציוד שנועד לסייע להם, בכלל זה ציוד הומניטרי ממדינות שונות בעולם. בצה"ל האשימו את חמאס ואמרו כי הוא האחראי לכל המתרחש ברצועת עזה – מעל הקרקע ומתחתיה. עלות צינור גז היא כעשרה מיליון שקלים. 

 

בעקבות ההצתה פרסמה הוועדה המארגנת את צעדות השיבה בעזה הודעה שבה כינתה את התקרית "אירוע מצער", וקראה לשמור על המעברים והמתקנים הלאומיים שמספקים שירות לעם הפלסטיני ברצועת עזה. בוועדה נמנעו מלגנות באופן ישיר את המבצעים והאשימו את ישראל שהיא גרמה לזה כתוצאה מירי כבד של גז מדמיע שהוביל לכליאתם של הפלסטינים באותה נקודה.

 

בעקבות ההודעה על סגירת מעבר כרם שלום הודיעו חברות האנרגיה ברצועת עזה כי כבר מורגש מחסור בגז לבישול – מחסור שיתעצם כתוצאה מההחלטה הישראלית שלא לפתוח את המעבר עד הודעה חדשה.

מהומות עזה פלסטינים שריפות צינורות גז מעבר סחורות כרם שלום (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

הפרות סדר במעבר כרם שלום (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

מעבר כרם שלום. ארכיון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מעבר כרם שלום. ארכיון(צילום: רויטרס)

שעות ספורות קודם לכן, כ-15 אלף פלסטינים התפרעו בצהריים ובשעות הערב המוקדמות בגבול רצועת עזה, כמדי יום שישי בשבועות האחרונים. הם הבעירו צמיגים, יידו על כוחות צה"ל רימונים, מטעני צינור ואבנים, והעיפו עפיפונים שאליהם חוברו חפצים בוערים כדי לגרום לשריפות בשטח ישראל. המתפרעים גם חיבלו בתשתיות ביטחוניות. בימים הקרובים, לקראת השבוע הביטחוני המתוח הצפוי, יישלחו לאוגדות איו"ש ועזה גדודי תגבור משלוש חטיבות, בהן של הנח"ל וגבעתי.

 

בעזה דיווחו כי פלסטיני בן 40 נהרג מאש צה"ל. לפי הדיווחים הוא נפגע בחזהו בעימותים ממזרח לחאן יונס, שבדרום הרצועה. סוכנויות הידיעות מדווחות כי לדברי הפלסטינים עוד 149 מאנשיהם נפצעו בעימותים. העפיפונים שהעיפו הפלסטינים גרמו מאז שעות הצהריים לכמה שריפות בשטחים פתוחים בעוטף עזה, וכוחות כיבוי הוזעקו כדי לכבותן. רוב השריפות פרצו בשטחים באזור המועצה האזורית שער הנגב, ושליטה הושגה באש.

 

התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה הגיע אחר הצהריים לעודד את המפגינים בגבול בצפון רצועת עזה. "אנחנו מצפים לנהירה הגדולה ב-14 וב-15 בחודש - כל העם הפלסטיני יהיה ברחובות פלסטין", אמר הנייה. "עמנו ינהר ממחנות הפליטים בלבנון אל הגבול הצפוני של פלסטין, וגם אנשינו בירדן ינהרו לפאתי פלסטין. נהפוך את הנכבה שהביאה לקיצה של פלסטין לנכבה שתביא לסיומו של המפעל הציוני".

 

הנייה התגאה: "בתחילת המצור היו הרקטות שלנו מגיעות עד למרחק של שלושה קילומטרים מגבול עזה, והיום מה שיש בידי ההתנגדות מפחיד את האויב ומעודד את עמנו. לא נמסור את נשק ההתנגדות, אלא נפתח אותו. לא נוותר על פלסטין, מהים ועד הנהר, ולא נכיר בישראל".

 

מאז תחילת קמפיין "צעדת השיבה" לפני כחודש וחצי מתפרעים פלסטינים מדי יום בגבול עזה, והפרות סדר גדולות במיוחד הם עורכים בימי שישי. מאז תחילת הקמפיין נהרגו במהלך המהומות 43 פלסטינים מאש צה"ל. בימים הקרובים, לקראת השבוע הביטחוני המתוח הצפוי, יישלחו לאוגדות איו"ש ועזה גדודי תגבור משלוש חטיבות, בהן של הנח"ל וגבעתי.


פורסם לראשונה 12/05/2018 14:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
השריפה בכרם שלום, אמש
צילום: דובר צה"ל
מומלצים