שתף קטע נבחר

אלפי לוחמים נשלחו לעזה ויו"ש: צה"ל נערך לשבוע נפיץ

לקראת העברת השגרירות האמריקנית ויום הנכבה צפוי קמפיין חמאס על גדר הרצועה להגיע לשיא. צה"ל מתכונן לכך שכוח מיוחד של חמאס ייטמע בין המפגינים ויבצע פיגוע. לוחמים ייפרשו בעוטף עזה כדי למנוע הגעה של פלסטינים ליישובים. חשש מאלימות גם ביהודה ושומרון

 

 

אלפי לוחמים, חלקם מחטיבות הנח"ל וגבעתי, יתגברו בימים הקרובים הקרוב את גדודי הביטחון השוטף באוגדת עזה ובאוגדת איו"ש, לקראת שבוע מתוח במיוחד שיגיע לשיא במקביל לטקס העברת השגרירות האמריקנית לירושלים מחר (שני) ויום הנכבה בשלישי. בכל מקרה, בצה"ל מעריכים שמהומות הגדר יימשכו גם בשבועות הבאים.

 

בפיקוד דרום נערכים לרבבות פלסטינים, בהם ילדים, שיגיעו להפגנות במוקדי החיכוך לאורך גבול רצועת עזה, ואלפים מהם ינסו לפרוץ את גדר המערכת שעד כה לא נחצתה, למרות ניסיונות רבים מאז החל קמפיין "צעדת השיבה" לפני כחודש וחצי.

 

בצה"ל תדרכו את הכוחות להיערך לכמה תרחישי קיצון, בהם פיגועי ירי או הנחת מטען בחסות הכאוס שייווצר עם ניסיוניות ההמונים לפרוץ את הגדר. תרחיש נוסף הוא ניסיון חטיפה של חייל במהלך הפרות הסדר הגדולות לאחר פריצה הגדר. בצבא נערכים לכך שפעילי חמאס, בהם חמושים, ייטמעו בין המוני המפגינים שינסו לפרוץ הגדר.

 

ההפגנות על הגדר בעזה, ביום שישי:

התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

השחתה והצתה של מעבר כרם שלום (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)
 יום האדמה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

באוגדת עזה ינסו לעמוד במשימה כפולה, לכאורה מנוגדת, שניצבת בפני הכוחות: מחד שמירה על ריבונות ישראלית ומניעת חציית הגבול, ומאידך סיום יום הנכבה ללא עשרות או מאות הרוגים בלתי חמושים בצד הפלסטיני.

 

בצה"ל לא פוסלים אפשרות שהגדר תיפרץ, אך האירוע יוכל בקילומטר הראשון או השני ממזרח לגדר, ובלבד שהפלסטינים לא יחדרו לישובים הסמוכים לגבול כגון נחל עוז, נתיב העשרה, כרם שלום או כיסופים. לצורך כך יטיל צה"ל שמיכה אנושית של מאות לוחמי תגבור בקווים אחוריים שיחצצו בין ההמון לישובים עצמם.

 

בנקודות רגישות אלה ייערך צה"ל גם לפיגוע מורכב של כוח העילית נוכבא של חמאס. לשם כך יכללו הכוחות גם צוותים מיחידות עילית של צה"ל, מלבד מאות צלפים וקלעים שיפרסו בקו המגע עצמו.

 

גם ביהודה ושומרון, שהפכו לזירה הביטחונית השקטה ביותר בחודשים האחרונים, צה"ל לא ייקח סיכונים מחשש שירושלים תקרין על הגדה כולה. היערכות הכוחות היא להפרות סדר גדולות במוקדי החיכוך המוכרים לצד פיגועים במתווה של מפגע בודד, ללא התרעה מודיעינית, דוגמת דריסה, דקירה או חדירה להתנחלויות.

 

נוהלי הפתיחה באש חודדו בכלל הגזרות במטרה להכיל את האירועים מבלי לסיים את השבוע הקרוב עם הסלמה שתוביל למלחמה בזירה הפלסטינית.

 

במקביל נמשכים המאמצים בפיקוד הדרום לאתר מנהרות טרור חודרות נוספות, לאחר שהתשיעית בחצי השנה האחרונה, ליד בית חאנון, הופצצה לקראת מוצאי שבת. בצה"ל אמרו שדרך הפעולה שנבחרה נגד המנהרה - תקיפה מהאוויר ולא פיצוץ קרקעי - התקבלה לאחר דיוני הערכות מצב והתייעצויות עם הגורמים הרלוונטיים והמומחים בצה"ל.


פורסם לראשונה 12/05/2018 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הפגנה על הגדר ביום שישי
צילום: EPA
מומלצים