שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  דווקא ביום ירושלים: סכנה לפארק המסילה שהפך לסמל דו-קיום
  הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בעיר הבירה דחתה את הדיון באישור תוואי הקו הכחול של הרכבת הקלה, בעקבות לחצים מצד משרד התחבורה לבחון חלופות למסלול בעמק רפאים. בין החלופות: פארק המסילה, שהפך לסמל דו-קיום בירושלים וזוכה לתמיכת תושבים יהודים וערבים

  הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים דחתה הבוקר (א') את הדיון באישור מסלול הקו הכחול של הרכבת הקלה, בעקבות לחצים שהופעלו על הוועדה מצד משרד התחבורה, לבחון לעומק חלופות למסלול הרכבת בעמק רפאים.

   

  בין החלופות נמצא גם פארק המסילה, שהוקם לפני שנים אחדות על גבי מסילת הרכבת ההיסטורית שיוצאת ממתחם התחנה הראשונה ועוברת בכל שכונות דרום העיר עד לבית צפאפא ומלחה. בתכניות המקוריות, הרכבת הקלה היתה אמורה לעבור בשטח הפארק, אבל לאור ההצלחה לה זכה בפארק המליצו המתכננים בתכנית אב לתחבורה בירושלים להעביר את הרכבת הקלה בעמק רפאים.

   

  ההחלטה עוררה זעם בקרב תושבי שכונת המושבה המרכזית, שחוששים מהפגיעה באופי הציורי של שכונת היוקרה, ובקרב בעלי העסקים שחוששים מפגיעה אנושה במהלך עבודות ההקמה. מנגד תושבי השכונות, יהודים וערבים, יצאו למאבק לשמירה על הפארק שהפך לסמל דו-קיום בירושלים.

   

   (צילום: חיים צח)
  עמק רפאים(צילום: חיים צח)

  הוועדה המחוזית ביקשה לבחון חלופות נוספות להעברת הקו בעמק רפאים, בינהן אפשרות של העברת הרכבת במנהרה מתחת לרחוב, אך זו נפסלה בגלל העלות הגבוהה המוערכת בחצי מיליארד שקלים. היום הועדה היתה אמורה להכריע באיזה תוואי תעבור הרכבת, אך הבוקר התבשרו חברי הועדה כי הנושא ירד מסדר היום.

   

  "יום ירושלים עצוב"

  השר ישראל כץ אמר בתגובה לדחיית הדיון כי הוא סבור שצריך לקיים דיון נוסף על החלופות. לדבריו, בעוד בעמק רפאים עולים קשיים תחבורתיים בפארק המסילה יש כבר תב"ע מוכנה וייתכן וניתן להעביר שם את המסילה בלי לפגוע בפארק.

   

  עופר ברקוביץ המועמד לראשות העיר ויו"ר התעוררות בירושלים מסר: "צר לי שדווקא לכבוד יום ירושלים התבשרנו על דחייה נוספת באישור הקו הכחול של הרכבת הקלה, אשר קריטי לירושלים. הקו הכחול חייב להיות מאושר במהרה ללא כל פגיעה בפארק המסילה ולרווחת כלל תושבי ירושלים. אני קורא לשר ולכל הנוגעים בדבר להסיר חסמים ולקדם את אישור הקו בתוואי שאינו פוגע בפארק המסילה".

   

  יוסי סעידוב ממובילי המאבק למען הרכבת בעמק רפאים, מסר: "זהו יום ירושלים עצוב. שר התחבורה פועל נגד ירושלים בשני מישורים: מחיקת פארק המסילה ועיכוב הרכבת הקלה. דרום ירושלים משוועת למערכת הסעת המונים, הפקקים ברחוב עמק רפאים בלתי נסבלים ועיכוב אישור תוואי הרכבת הקלה הוא למעשה הקפאת הבנייה בדרום העיר. אי אפשר לצופף את העיר ולא לקדם פתרונות תחבורה".

   

  מהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים נמסר: לבקשת שר התחבורה, הדיון נדחה והוא יתקיים בתוך חודש לכל המאוחר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ירושלים רכבת קלה הרכבת הקלה
  צילום: shutterstock
  מומלצים