שתף קטע נבחר

עובדי הניקיון באוניברסיטת חיפה עוברים להעסקה ישירה

לאחר מאבק אותו הובילו סטודנטים באוניברסיטה והעובדים עצמם, הוועד המנהל של אוניברסיטת חיפה החליט לקלוט את 80 עובדי ועובדות הניקיון שמועסקים על ידי קבלן להעסקה ישירה

כ-80 עובדי הניקיון באוניברסיטת חיפה, יועסקו החל מאוקטובר הקרוב ישירות על ידי המוסד האקדמי, ולא באמצעות קבלן. כך החליט הוועד המנהל של האוניברסיטה.

 

נשיא האוניברסיטה, פרופ' רון רובין ויו"ר הוועד המנהל, מולי אדם, החלו לפעול לשינוי המעמד של עובדי הניקיון עם כניסתם לתפקיד, בתחילת שנת הלימודים הקודמת, וזאת לצד לחץ שהופעל בנושא מצד מרצים וסטודנטים במהלך השנתיים האחרונות.

 

אוניברסיטת חיפה. הסטודנטים לחצו (צילום: שמיר אלבז) (צילום: שמיר אלבז)
אוניברסיטת חיפה. הסטודנטים לחצו(צילום: שמיר אלבז)

אוניברסיטת חיפה היא האוניברסיטה הראשונה שהחליטה להעסיק את עובדי הניקיון ישירות, לאחר שתהליך דומה קרה במספר מכללות אקדמיות כמו מכללת אורנים, מכללת תל חי וסמינר הקיבוצים. המאבק להעסקה ישירה של עובדי הניקיון באוניברסיטאות החל כבר לפני יותר משנתיים באוניברסיטת תל אביב ובאר שבע, אך באוניברסיטאות אלה עדיין לא התקבלה ההחלטה לשינוי מבנה ההעסקה. 

 

"אחת המטרות החשובות של אוניברסיטת חיפה היא להכניס קבוצות חדשות אל תוך מעמד הביניים הישראלי", אמר פרופ' רובין. "הרגשנו שזה לא יכול להיות נכון רק לגבי הסטודנטים שלנו, ואנחנו חייבים להעביר את המסר החברתי החשוב הזה גם לגבי העובדים שלנו".

 

אדן הוסיף, כי "אוניברסיטת חיפה לא הייתה מעולם מגדל שן מנותק מהחברה והצעד הזה מוכיח שיש לנו מחויבות לא רק למחקר והוראה מצטיינים, אלא גם לערכים חברתיים".

 

כחלק מהתהליך הוקם צוות מיוחד בראשותו של המנכ"ל וסגן הנשיא, ברוך מרזן שהגיע לסיכומים לאחר דיונים ממושכים עם כל הגורמים, לרבות ארגון עובדי המינהל. על פי המתווה החדש, תסתיים העסקת עובדי ועובדות הניקיון באמצעות חברות הניקיון. ההעסקה הישירה תחל באוניברסיטת חיפה ב-1 באוקטובר. בשני בניינים, בהם קיים הסכם עם החברה הקבלנית עד סוף שנת 2020, ימשיכו המנקים לעבוד כעובדי קבלן עד לסיום ההתקשרות, ואז ייקלטו כעובדי האוניברסיטה.

 

במסגרת הפרויקט ייקלטו כ–80 עובדים ועובדות ניקיון בעסקה ישירה בסגל המינהלי. העובדים יהיו כפופים להסכמי העבודה של הסגל המינהלי. רובם יחלו את ההעסקה בשכר מינימום, אחרים, על פי התפקיד, יהיו זכאים ליותר. במקביל, הם יהיו זכאים לכל ההטבות של עובדי הסגל המינהלי, ובהן פטור משכר לימוד כעבור כשלוש שנים עבודה, ועוד.

 

בר גיסין,רכזת תכנית סל"ע (סטודנטים למען עובדים) של ההסתדרות והתאחדות הסטודנטים: "אני מברכת את הנהלת אוניברסיטת חיפה על ההחלטה הנכונה והאמיצה שאומרת באופן חד משמעי: זכויות עובדים הן זכויות אדם. בתור מי שלקחה חלק בהובלת המאבק להעסקה ישירה באוניברסיטת חיפה כסטודנטית, לפני שש שנים, אין דרך ראויה יותר לחתום את אירועי האחד במאי, חג האדם העובד, ואת פעילות הסטודנטים והמטה להעסקה ישירה בקמפוס בהחלטה הזו.

 

"תכנית סל"ע שמחה על שיתוף הפעולה מצד אוניברסיטת חיפה ורואה בכך צעד חשוב ומשמעותי שמסמן את הכיוון למוסדות נוספים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים