שתף קטע נבחר

נו, ומתי משרדי הממשלה יעברו לירושלים?

טראמפ עקף את נתניהו מימין: השגרירות האמריקנית כבר עברה לבירה, אבל 131 משרדים ויחידות של ממשלת ישראל נשארים במרכז הארץ ובעיקר בתל אביב. וזאת למרות החוק שמחייב אותם לפעול מירושלים

 

שגרירות ארה
ההכנות להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים(צילום: רויטרס )

המעבר של שגרירות ארה"ב לירושלים הוא באמת אירוע מרגש. סוף סוף נשיא אמריקני שהעז לעשות את מה שנכון לעשות מבלי למצמץ, ועורר תקווה שמדינות רבות ילכו בעקבותיו ויחזקו את מעמדה של העיר כמרכז הדיפלומטי של ישראל, כיאה לעיר הבירה של המדינה. אבל רגע אחרי שהחגיגות יסתיימו, אני מבקשת לשים מראה מול פניה של ממשלת ישראל ולהזכיר לה שהסנדלר הולך יחף.

 

 

בזמן שהאמריקנים עוברים לירושלים, ממשלת ישראל ממשיכה כמעט 30 שנה להפר את חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל, שמחייב שכל הגופים הציבוריים יישבו בירושלים. גם כיום, לאחר עשור של מאבקים ציבוריים והחלטות ממשלה עוד מימי אולמרט, שאושררו כמה פעמים על ידי ממשלת נתניהו, משרדי ממשלה רבים ויחידות ממשלתיות רבות שאמורים לשבת על פי החוק בירושלים, עדיין יושבים בגוש דן בכלל ובתל אביב בפרט.

 

אם לדייק, מדובר בלא פחות מ-131 יחידות ארציות של הממשלה, שחלק ניכר מהן לא התחיל אפילו לתכנן לעבור, או שהגדילו וביקשו מהממשלה פטור, העיקר לא לעבור לבירת ישראל. גופים חשובים כמו המרכז למיפוי ישראל, רשות התעופה האזרחית, לשכת הפרסום הממשלתית, סוכנות החלל הישראלית, מטה המיזם הלאומי ישראל דיגיטלית, ועוד רבים וטובים - כולם יושבים בגוש דן. מדובר בסך הכול באלפי עובדים שצריכים לעבוד בירושלים ולחזק באופן משמעותי את כלכלתה.

 

זה נובע מהשילוב המושלם בין אינטרסים של ועדי עובדים של יחידות במרכז שלא מוכנים לשמוע חלילה על העתקת מקום עבודתם, לבין שרים שאוהבים לדקלם "ירושלים בירת הנצח" בזמן שהם לוגמים את האספרסו שלהם בבית קפה בתל אביב, יחד עם חידלון ביצועי של הגופים האמונים על כך בממשלה, שלא מצליחים למצוא מספיק משרדים להשכרה בירושלים או לחלופין לבנות מספיק בנייני ממשלה בעצמם.

 

מה שמדהים עוד יותר הוא שחלק ניכר מהגופים הציבוריים שיושבים בתל אביב משתכנים בבניינים בעלי ערך נדל"ני עצום, או שכר דירה מופקע, והממשלה יכלה לצמצם את ההוצאות שלנו האזרחים על ידי מעבר שכזה.

 

מעריציו הגדולים של ראש הממשלה נתניהו טוענים שהוא צריך יום אחד להיות נשיא ארה"ב. אני מעלה הצעה הפוכה: אם צריך, אז כדי שממשלת ישראל סוף סוף תצליח לחזק את ירושלים, לא רק כסמל אלא גם כעיר שאנשים חיים בה ורוצים לעבוד בה, בואו נביא את טראמפ להחליף את נתניהו כראש ממשלת ישראל.

 

על סמך הניסיון החיובי עם העתקת שגרירות ארה"ב, יש לי הרגשה שהוא יצליח איפה שנתניהו נכשל כבר עשור ותוך זמן קצר נראה את כל הגופים הציבוריים שלנו יושבים להם בירושלים, לתפארת מדינת ישראל.

 

  • מירב כהן היא חברת מועצת העיר ירושלים לשעבר

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים