שתף קטע נבחר

עיתוני ערב על מעבר השגרירות: "העיר הקדושה נתמלאה בעצב"

"פצצה מתקתקת", "השקט של מדינות ערב" ו"בועות סבון של שלום" - עיתוני העולם הערבי עוסקים בקדחתנות במעבר השגרירות האמריקנית לירושלים. בכתבות נמתחת בין היתר ביקורת על מדינות ערב ש"נטשו את הפלסטינים להתמודד עם ההחלטה האמריקנית". "אל-ראי": "ארה"ב הפעילה לחץ על ירדן לשלוח נציג לטקס אך היא סירבה בתוקף"

 

 

סיקור העולם הערבי את העברת שגרירות ארה
נתניהו וטראמפ יושבים על "פצצה מתקתקת"

 

העיתונים במדינות ערב עוסקים היום (ב') רבות בסוגיית העברת השגרירות האמריקנית לירושלים ואירועי "יום הנכבה". העיתון הירדני "אל-רד", המזוהה עם בית המלוכה, מביע במאמריו סולידריות מלאה עם הפלסטינים, התנגדות בתוקף למעבר השגרירות והדגשה של העיתוי שנבחר - ערב ציון 70 שנה ל"נכבה". בכתבה שפורסמה הבוקר מתוארת ירושלים כ"עיר קדושה שנתמלאה בעצב נוכח ההחלטה האמריקנית" להעביר את השגרירות. בכתבה מובאים דבריו של סוחר בעיר העתיקה, שאמר: "העולם נטש אותנו להתמודד לבד עם ההחלטה האמריקנית, כפי שבעבר נטש אותנו להתמודד לבד עם הכיבוש הישראלי".

 

בכתבה נוספת מתוארת "כוננות שלא נראתה כמותה של כוחות הביטחון הישראלים, אשר ערוכים להתמודד עם כל הפגנה של פלסטינים", לצד דיווח על הצעדות וההפגנות הצפויות ברחבי הגדה וברצועת עזה וגם על המחאות הצפויות בקרב ערביי ישראל. בכתבה מובאים דבריו של נציג חמאס בלבנון, עלי ברכה, שמספר כי "יש גורמים ערביים ובינלאומיים שונים שפונים לחמאס ומבקשים שצעדות 'יום הזעם' לא יחצו את גדר ההפרדה לעבר האדמות הכבושות של 1948 כדי לממש את זכות השיבה". הוא הוסיף כי חמאס פנתה למצרים על מנת לשמוע ממנה הצעות ורעיונות כיצד להקל על הפלסטינים ברצועת עזה, לאחר שבעבר מצרים הבהירה לחמאס כי "אינה מתנגדת להמשיך בצעדות ההתנגדות אך מצפה שאלה יהיו הרחק מגדר המערכת ומאדמות 1948".

 


סיקור העולם הערבי את העברת שגרירות ארה
טראמפ מפריח "בועות שלום" בדרך ל"ירושלים הכבושה"
 

סיקור העולם הערבי את העברת שגרירות ארה
"השקט של העולם הערבי" מתדלק את המשאית של טראמפ בדרך לירושלים

סיקור העולם הערבי את העברת שגרירות ארה
טראמפ מניף את דגל ארה"ב על חומת "ירושלים הכבושה"

 

העיתון "אל ראי" דיווח כי גורם ירדני טוען שארצות הברית הפעילה לחץ על ירדן לשלוח נציגות לטקס פתיחת השגרירות בירושלים, אך זו סירבה בתוקף, למרות היחסים הטובים בין הממלכה הירדנית לוושינגטון. ברמה הדיפלומטית, שגרירים זרים השוהים בירדן עודכנו כי "אין עוד משהו שירדן יכולה לעשות למען סוגיית ירושלים" וכי היא מקבלת את המצב כמות שהוא.

 

העיתון "אל-אח'באר" דיווח כי מצרים העבירה מסר לחמאס שלפיו "צעדות השיבה" עלולות להביא לעימות צבאי עם ישראל, וכי במקביל מצרים הציעה לפתוח את המעברים לרצועה כדי להעביר לתושבים סיוע.

 

סיקור העולם הערבי את העברת שגרירות ארה
ב"אל שרק אל אווסט" ממשיכים לעסוק באיראן

העיתון "ח'ליג' אונליין" כתב כי "טראמפ היהיר החליט במחי עט שירושלים היא בירת ישראל וחיסל את חלומם של מיליוני פלסטינים אשר נאחזו בעיר הקודש כבירה למדינה שהם קיוו להקים על גבולות 1967". העיתון מסביר מדוע הדבר לא הוחלט עד עכשיו, וקישר את זה להסכמי אוסלו והרצון של ארה"ב לשמור על מצב רגוע ושקט באופן יחסי באזור.

 

בעיתון "אל-שרק אל אווסט", לעומת זאת, לא התייחסו כמעט לאירועים בישראל והמשיכו להתמקד בענייני איראן. בקריקטורה שפרסמו ניתן לראות את איראן מנסה לסגור מצד אחד דלת שכתוב עליה "משברי פנים" ומהצד השני דלת שעליה נכתב "משברי חוץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים