שתף קטע נבחר

אושר בוועדת הכספים: משכנתא לנכים בלי ביטוח חיים

הוועדה אישרה לקריאה שנייה ושלישית תיקון בחוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, שיאפשר לנכים לקבל את אישור הבנקים להלוואה גם אם הם אינם מחזיקים בביטוח חיים

בשורה לנכים: ועדת הכספים אישרה הבוקר (ב') חוק המחייב את הבנקים ואת חברות הביטוח לאשר לנכים הלוואות לדיור במשכנתאות, גם אם אין להם כיסוי של ביטוח חיים בגלל אי עמידה בתנאים הנוקשים של החברות עקב מצבם הגופני.

 

הוועדה אישרה לקריאה שנייה ושלישית תיקון מהפכני בחוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. האישור ניתן להצעה פרטית של ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד).

 

ועדת הכספים נגד הבנקים: מקפחים נכים במתן משכנתאות

 

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

האישור ניתן בקולות האופוזיציה והקואליציה, בסיכום מיוחד אליו הגיעו הסיעות ואותו הוביל יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה). הסיכום מבטיח אישור סופי ומהיר של התיקון במליאת הכנסת, הצפוי בימים הקרובים. מטרת החוק היא לסייע לאוכלוסיית הנכים, שעד כה התקשתה לרכוש דירה עקב סירוב הבנקים לאשר להם הלוואת משכנתא בלי הכיסוי של ביטוח החיים (המגן על פירעון ההלוואה בעיקר במקרה מוות של בעל הפוליסה).

 

המתווה שאושר בתיקון החוק קובע כי בנק לא יוכל לסרב לאשר משכנתא לבעל מוגבלות ששכנע את הבנק, שלמרות מצבו הגופני גילו עשוי להגיע ולהיות גבוה ב-5 שנים מתוחלת החיים הממוצעת. במקרה זה, הבנק לא יוכל לסרב לתת את המשכנת רק בגלל העדר ביטוח חיים.

 

המתווה מתייחס גם למקרים של סירוב סביר מצד חברת הביטוח לאשר את ביטוח החיים לבעל המוגבלות, אשר בהם נמצא, בבדיקה רפואית אובייקטיבית, כי הוא עומד בתנאי החריג הזה.

 

במקרים אלה המתווה מחייב את חברת הביטוח להפנות את בעל המוגבלות למסלול ביטוח ללא חיתום (כלומר ללא הצהרת מצב בריאותו). החברות יידרשו ליצור ולהחזיק על המדף שלהם את המסמכים שיסדירו את הביטוח החלופי הזה, ויבטיחו את אישר המשכנתא.

ח"כ קארין אלהרר (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
ח"כ קארין אלהרר(צילום: יריב כץ)

בתיקון נקבע גם מחיר ההסדר, לפיו הסכום המכסימלי שבו יבוטח אדם במסגרת המתווה יעמוד על חצי מיליון שקל והמשכנתא תעמוד על כפליים הסכום הזה – עד מיליון שקל סה"כ. תקופת המשכנתא תעמוד על 15 שנה, אלא אם בעל המוגבלות הגיע להסכמה עם הבנק על תקופה ארוכה או קצרה יותר.

 

במסגרת המתווה, הבנקים קיבלו על עצמם "לספוג" את תקופת ההכשרה עד לכניסת הביטוח לתוקף. המדינה קיבלה על עצמה להשתתף בעלויות החודשיות של החזרי המשכנתא בסכום של 300 שקל לאדם לחודש, וזאת על מנת לתת מענה לתקופת הכשרה ארוכה יותר ופרמיות גבוהות יותר הנהוגים במסגרת המסלולים ללא חיתום.

 

המתווה מבטיח כי בעל מוגבלות שיעמוד בתנאים הבסיסים יקבל את המשכנתא מהר יחסית, מיד בתחילת הדרך, כדי שלא יחמיץ את ההזדמנות לרכישת הדירה בה הוא מעוניין. יתרת ההליך תושלם לאחר מכן, כאשר ישמרו לו התנאים שהוצעו לו.

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, בירך על שיתוף הפעולה בין הצדדים: "כל הצדדים הגיעו עם נכונות כדי לאשר את החוק של קארין אלהרר לאחר שנים של כתם על החברה. סוף סוף יוכלו אנשים עם מוגבלות, שרק רוצים לרכוש דירה, לעשות זאת".

 

ח"כ אלהרר: "אני רוצה להודות ליו"ר הוועדה מעומק הלב בשמם של כל אותם אנשים שבאמת זקוקים לחוק הזה וממתינים לו. אני מקווה שהדבר ייצא לפועל בצורה המיטבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים