שתף קטע נבחר

עצורים ודגלי פלסטין מחוץ לטקס חנוכת השגרירות: "וידוא הריגה לתהליך השלום"

מאות ערבים ויהודים מחו על פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים. כמה מהמפגינים התעמתו עם השוטרים, 14 מהם נעצרו. ח"כ זחאלקה: "אל-קודס היא בירת פלסטין, וכל מי שכופר בזאת שופך שמן על מדורת שפיכות הדמים"

 

 

מחוץ לטקס שבו נחנכה אחר הצהריים (יום ב') השגרירות האמריקנית בירושלים נערכה הפגנת מחאה בהשתתפות מאות ערבים וגם יהודים. במהלך ההפגנה בשכונת ארנונה עצרה המשטרה 14 מפגינים שלדבריה הפרו את הסדר באופן בוטה, התעמתו עם השוטרים ולא נשמעו להוראותיהם.

 

המשטרה אישרה למפגינים למחות, אולם בשלב מסוים כמה מהשתתפים החלו להניף דגלי פלסטין, קראו "אללה אכבר", "בדם ואש נפדה את פלסטין", "נקריב את חיינו למען מסגד אל-אקצה" ו"השהידים בעזה הם גיבורים". במשטרה ציינו כי "המטרה הייתה להתסיס את האווירה וליצור פרובוקציה מכוונת". עוד אמרו במשטרה כי לאחר שהופסקו קריאות ההסתה, ההפגנה המשיכה כסדרה.

 ג'מאל זחאלקה בהפגנה מחוץ לטקס העברת השגרירות ()
ח"כ זחאלקה בהפגנה

את ההפגנה ארגנה ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל. חברי כנסת ערבים - ג'מאל זחאלקה, אחמד טיבי ויוסף ג'בארין - וכן ראש ועדת המעקב, מוחמד ברכה, נדחפו בכוח על ידי שוטרים שנכחו במקום.

 

ח"כ זחאלקה, יו"ר סיעת הרשימה המשותפת, אמר: "העברת השגרירות היא פרובוקציה מסוכנת, צעד עוין כלפי העם הפלסטיני וזכויותיו הצודקות והפרה בוטה להחלטות האו"ם. מהיום ארה"ב לא יכולה לטעון שהיא מתווך הוגן וניטרלי, ועם העברת השגרירות היא הצהירה בגלוי שהיא עומדת לצד הכיבוש הישראלי ושהיא אויב מוצהר של העם הפלסטיני. אל-קודס היא בירת פלסטין, וכל מי שכופר בזאת ומנסה לכפות כיבוש עליה, שופך שמן על מדורת שפיכות הדמים".

 

זחאלקה אמר עוד כי "טראמפ הוא פרובוקטור ומתנהג כמו קאובוי במערב הפרוע. הצעד הראשון והיחיד שהוא נקט בעניין הפלסטיני הוא העברת השגרירות ביום הנכבה, תוך התגרות בעם הפלסטיני ורגשותיו. טראמפ עושה וידוא הריגה לתהליך השלום תוך שיתוף פעולה עם אויב השלום בנימין נתניהו".

 

ראש ועדת המעקב העליונה ברכה אמר: "נמשיך במאבק שלנו. למרות שהיה לנו אישור להפגנה, המשטרה השתמשה באלימות קשה. לא מספיק מה שמתרחש בעזה, הם פגעו גם בנו. במהלך 24 שעות הקרובות נקיים ישיבה דחופה ונקבל החלטות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים