שתף קטע נבחר

השגרירות האמריקנית בירושלים נחנכה בטקס היסטורי; טראמפ: "היה צריך לקרות מזמן"

צעד היסטורי לקידום מעמדה הבינלאומי של בירת ישראל: 800 מדינאים, מחוקקים, דיפלומטים, רבנים וכמרים השתתפו בטקס הפתיחה הרשמי של הנציגות האמריקנית הבכירה. טראמפ בברכה מצולמת: "ישראל היא אומה ריבונית עם זכות כמו של כל אומה ריבונית אחרת, לקבוע את בירתה". נתניהו: "יום שייחרט בזכרוננו הלאומי לדורות"

 

 

 

יום היסטורי בתולדות מדינת ישראל ותפנית בהכרה הבינלאומית בבירתה: אחרי 70 שנה נפתחה אחר הצהריים (יום ב') לראשונה שגרירות ארה"ב בירושלים, שבה פעלה עד כה קונסוליה בלבד. אף שמדובר בהליך הצהרתי בעיקרו, טקס החנוכה שהתקיים במבנה ברחוב דוד פלוסר 14 משלים את המהלך שהחל בדצמבר האחרון בהכרזה של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ על הכרה רשמית בירושלים כבירת ישראל.

 

בכך מימש הנשיא את החוק שעבר בארה"ב כבר ב-1995, אולם היישום שלו נדחה שוב ושוב על ידי הנשיאים ביל קלינטון, ג'ורג' בוש הבן וברק אובמה. בציוץ חגיגי, כתב טראמפ: "יום גדול לישראל. ברכות". נתניהו אמר: "זכרו את היום הזה. הנשיא טראמפ, עשית היסטוריה". מחוץ לאזור הטקס הפגינו כמה מאות תושבי מזרח ירושלים נגד פתיחת השגרירות.

 

 

 

טראמפ: "סוף סוף"

הנשיא טראמפ שלח ברכה מצולמת ובה אמר: "בדיוק לפני שבעים שנה ארצות הברית תחת הנשיא טרומן הפכה להיות האומה הראשונה שהכירה במדינת ישראל. היום אנחנו פותחים רשמית את שגרירות ארצות הברית בירושלים. מזל טוב. זה היה צריך לקרות לפני הרבה זמן. כמעט מיד אחרי הכרזת המדינה ב-1948, ישראל הכריזה על ירושלים כבירתה, הבירה שהעם היהודי ייסד בימי קדם. כה חשוב.

 

"כיום, ירושלים היא מושבה של ממשלת ישראל, ביתו של בית המחוקקים הישראלי ובית המשפט העליון הישראלי, של הנשיא וראש הממשלה הישראלים.

 

"ישראל היא אומה ריבונית עם זכות כמו של כל אומה ריבונית אחרת, לקבוע את בירתה. אולם במשך הרבה שנים לא הכרנו במובן מאליו, במציאות הפשוטה שבירת ישראל היא ירושלים.

 

"ב-6 בדצמבר 2017, בהנחייתי, ארצות הברית הכירה רשמית סוף-סוף בירושלים כבירת ישראל האמיתית. היום אנחנו עומדים בהכרה זו ופותחים את השגרירות באדמה הקדושה וההיסטורית של ירושלים. ואנו עושים זאת שנים רבות לפני התכנון.

 

"כפי שאמרתי בדצמבר, השאיפה הגדולה ביותר שלנו היא לשלום. ארצות הברית נותרה מחויבת לחלוטין לסייע בהשגת הסכם שלום בר-קיימא. אנחנו ממשיכים לתמוך בסטטוס-קוו באתרים הקדושים בירושלים, כולל בהר הבית המכונה גם חראם א-שריף.

 

"העיר הזו והאומה כולה הם עדות לרוח הבלתי ניתנת לשבירה של העם היהודי. ארה"ב תמיד תהיה חברה גדולה של ישראל ושותפה במטרה לחופש ולשלום.

 

"אנחנו מאחלים לשגריר פרידמן הצלחה במשרדו החדש בשגרירות היפהפייה הזו בירושלים. אנו מושיטים יד ידידותית לישראל, לפלסטינים ולכל שכניהם. מי ייתן ויהיה שלום, מי ייתן שאלוהים יברך את השגרירות ואת כל מי שמשרת בה, ושאלוהים יברך את ארצות הברית של אמריקה. תודה לכם".

 

העברת השגרירות - כתבות נוספות:

איוונקה טראמפ טקס פתיחת שגרירות ארה
נתניהו בטקס(צילום: עמית שאבי)

איוונקה טראמפ טקס פתיחת שגרירות ארה
קושנר בטקס(צילום: עמית שאבי)

 

 

 

 

בני הזוג נתניהו (משמאל) עם בני הזוג איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר:

בנימין נתניהו איוונקה טראמפ ג'ארד קושנר ראובן ריבלין טקס פתיחת שגרירות ארה
משמאל לימין: ראש הממשלה נתניהו ורעייתו, איוונקה טראמפ ובעלה ג'ארד קושנר, הנשיא ריבלין ושר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין (צילום: AFP)

טקס פתיחת שגרירות ארה
השגריר דייויד פרידמן(צילום: עמית שאבי)

 

נתניהו: "יום גדול"

ראש הממשלה נתניהו אמר בנאומו: "כולנו נרגשים מאוד, כולנו אסירי תודה, בשבילי להיות כאן - זה מחזיר זכרונות נפלאים מהילדות שלי. גדלתי פה עד גיל שלוש. הייתי הולך פה בשדות עד גבול ידוע כי פה היה אסור ללכת פה. לכן זה יום גדול, יום גדול לירושלים, יום גדול למדינתי ישראל, יום שייחרט בזכרוננו הלאומי לדורות".

 

נתניהו אמר עוד כי "בירושלים המלך דוד ייסד את הבירה לפני 3,000 שנה. המלך שלמה בנה את המקדש שעמד מאות ארוכות. יהודים שחזרו מהגלות בנו את המקדש מחדש. המכבים הקדישו את המקדש מחדש והחזירו ריבונות בארץ הזאת. מכאן בירושלים, 2000 שנה לאחר מכן, חיילי ישראל אמרו שלוש מילים אלמותיות: 'הר הבית בידינו'. מילים שהרימו את רוחה של האומה. אנחנו בירושלים ואנחנו כאן כדי להישאר.

 

נתניהו הודה לחיילי צה"ל ושאר כוחות הביטחון והזכיר בנאומו של הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט. הוא פנה לשגריר האמריקני פרידמן ואמר: "יש לך פריבילגיה מיוחדת, להפוך לשגריר האמריקני הראשון לשרת את מדינתך בירושלים, וזה כבוד שיהיה שלך לנצח. אף אחד לא יהיה ראשון שוב".

 

נתניהו הוסיף כי "זה יום גדול לישראל, יום גדול לאמריקה, יום גדול לשותפות המדהימה שלנו. אבל אני מאמין שזה גם יום גדול לשלום. האמת והשלום הם מחוברים. שלום שבנוי על שקרים יתמוטט על סלעים של מציאות מזרח תיכונית. אפשר לבנות שלום רק על אמת. אמת שלום וצדק, זה מה שיש לנו ואנו מאמינים בו. הלוואי שפתיחת השגרירות תבסס שלום ארוך טווח בין ישראל לשכנותיה". ראש הממשלה סיים בברכה: "שהחיינו וקיימנו והגיענו ליום הזה".

טקס פתיחת שגרירות ארה
(צילום: AFP)
 

איוונקה טראמפ טקס פתיחת שגרירות ארה
(צילום: EPA)

בנימין נתניהו שרה נתניהו טקס פתיחת שגרירות ארה
(צילום: עמית שאבי)

 

השגריר: "ישראל בירכה את העולם"

בתו של טראמפ, איוונקה, הסירה את הלוט מעל שלט השגרירות: "בשם הנשיא ה-45 של ארצות הברית אנו מברכים אתכם רשמית ובפעם הראשונה לשגרירות של ארצות הברית כאן בירושלים, בירת ישראל. תודה לכם".

 

השגריר דיוויד פרידמן אמר בפתיחת הטקס: "ב-1995 אושר חוק השגרירות. הצביעו לו ברוב גדול בשני הבתים והוא הובל על ידי סנטור ג'וזף ליברמן שנמצא כאן היום. החוק הזה הכריז על ירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות. 30 שנה ויותר עברו, והיום אנחנו מקיימים את הבטחתנו לעם האמריקני ונותנים לישראל את אותה זכות שאנו נותנים לכל אומה, הזכות לקבוע את עיר הבירה שלה. עיר בירה עם היסטוריה של 3,000 שנים, מאז שדוד המלך הפך אותה לבירת ישראל העתיקה.

 

"אלוהים, אנו עומדים לפניך, מודים לך שהבאת אותנו לרגע האדיר הזה בחיי העם שלך ובהסטוריה של העולם שלנו. לפני 4,000 שנה אמרת למשרתך אברהם שתהפוך אותו לאבי אומה גדולה, שדרכה כל העולם יבורך, ועכשיו אנחנו רואים שישראל היתה ברכה לכל העולם, דרך הטכנולוגיה, החדשנות והאנרגיה. ויותר מכל - ישראל בירכה את העולם כשהפנתה אותנו אליך, האל האמיתי".


צילום: מזמור (צילום: מזמור)
(צילום: מזמור)

טקס פתיחת שגרירות ארה
(צילום: עמית שאבי)

ריבלין: "כל החיים בירושלים שווים זה לזה"

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר בטקס: "ירושלים, לה נשבענו אמונים. ירושלים שמעולם לא שכחנו ולעולם לא נשכח. שלושת אלפים שנה, שמר העם היהודי אמונים לירושלים, במשך שלושת אלפים שנה התפללנו לירושלים, ומאז הקמת מדינת ישראל לפני שבעים שנים, ירושלים היא בירת ישראל. ירושלים היא ליבה של הריבונות במדינת ישראל".

 

ריבלין אמר עוד כי "אחדותה של ירושלים באה לידי ביטוי בכך שכל החיים בה שווים זה לזה, והחל מהיום השמח הזה, ירושלים היא גם ביתה של שגרירות ארצות הברית בישראל. זה שנים רבות שהקונגרס האמריקני מכיר בירושלים כבירת ישראל, ואני רוצה להודות לחברי הקונגרס הרבים, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד, על האהבה והתמיכה שלהם לישראל".

 

הנשיא הודה לנשיא טראמפ על העברת השגרירות ואמר: "העם בישראל מודה לך על קיום הבטחתך, על אומץ הלב והנחישות, על עמידתך האיתנה והבלתי מתפשרת לצד ישראל. אנו מקווים ומצפים שבעקבותיך ובעקבות הנהגתך ילכו מדינות נוספות באותה הדרך. אנו נמשיך לשמור על ירושלים כעיר של שלום, ביתם של כל המאמינים, עירם של כל תושביה ואזרחיה, בני כל הדתות והקהילות, החולקים יחד עיר אחת, אהובה מאוד. תודה לכולכם, היו ברוכים".

צילום: מזמור (צילום: מזמור)
(צילום: מזמור)

ג'ארד קושנר, יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, אמר: "אני כה גאה להיות כאן היום בירושלים, לבו הנצחי של העם היהודי. ויש לי כבוד מיוחד להיות כאן היום כנציג הנשיא ה-45 של ארה"ב, דונלד ג'יי טראמפ. אני גם רוצה להודות לראש הממשלה נתניהו ושרה שהם כאן איתנו לחגוג את האירוע ההסטורי הזה. תודה לכם".

 

בהמשך דבריו קרא קושנר לחברי הקונגרס שנכחו בטקס לקום ואמר: "היום הזה לא היה אפשרי בלי התמיכה שלכם במשך השנים". הוא הוסיף כי "בעוד נשיאים קודמים נסוגו מהתחייבותם להעביר את השגרירות, הנשיא טראמפ עשה את זה. כשהנשיא טראמפ מבטיח - הוא מקיים. על ידי העברת השגרירות לירושלים הראינו לעולם שוב שאפשר לסמוך על ארה"ב. אנו עומדים לצד ידידנו ובני הברית שלנו ומעל הכול אנחנו מראים שארה"ב תעשה את מה שנכון וכך עשינו. ישראל היא אומה ריבונית עם זכות לקבוע את בירתה".   

 

 

 

לכבוד הטקס הגיעה לישראל משלחת אמריקנית בת 250 איש שכללה את בתו של הנשיא איוונקה טראמפ ובעלה ג'ארד קושנר, כמו גם רבנים, כמרים, חברי קומרס ובכירי ממשל ובהם שר האוצר סטיב מנוצ'ין, השליח למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט וסגן מזכיר המדינה ג'ון סאליבן. 

 

ראש המוסד יוסי כהן שהשתתף באירוע פתיחת השגרירות אמר לynet: "יחד עם אזרחי ישראל ויהודי העולם כולם אני מתרגש מהמעמד המיוחד הזה של פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים. אני מקווה שמהלך זה יוביל כמגדלור מדינות נוספות לנהוג כך. המהלך הזה של העברת השגרירות לירושלים מהווה פרק חשוב והיסטורי במימוש החזון הציוני". בתשובה לשאלה על המבצע באיראן שמיוחס למוסד, אמר כהן: "המבצע עליו לא אוכל להרחיב מטבע הדברים יישאר חסוי לדורות רבים. רק הניני-נינים שלנו אולי יוכלו לדעת מה באמת קרה שם. אך בניגוד לכך, החומר המודיעיני שהושג יוצג למדינות נבחרות בעולם ללימוד והעמקה כאלה שללא ספק יובילו אותן למסקנות שאליהן אנו הגענו וכפי שהוצגו על יד ראש הממשלה".

 

מחוץ לשגרירות האמריקנית נעצרו 14 מפירי סדר שהתעמתו עם שוטרים. מהמשטרה נמסר כי היא אישרה מחאה לצד שמירה על הסדר הציבורי, אך "בשלב מסוים החלו המפגינים להניף דגלי פלסטין, לקרוא 'אללה אכבר', 'בדם ואש נפדה את פלסטין' וקריאות נוספות במטרה להתסיס את האוירה וליצור פרובוקציה מכוונת. לאחר בקשות חוזרות והפרת התנאים שנקבעו, ניתנה הוראת פיזור. לאחר שהופסקו קריאות הסתה והתססה, ההפגנה המשיכה כסדרה".

 

צעד סמלי

פתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים היא כאמור ציון דרך רב-משמעות עבור ממשלות ישראל וארצות הברית, אולם מדובר בינתיים בצעד סמלי בלבד. בניין השגרירות שנפתח היום הוא מתקן זמני, ודוברת מחלקת המדינה האמריקנית הבהירה כי תהליך איתור בניין הקבע והקמת השגרירות יכול לקחת 7 עד 10 שנים.

 

שגרירויות אמריקניות בכל העולם, ובוודאי במקומות רגישים במזרח התיכון, משמשות לא רק בניין משרדים המעניק שירותים קונסולריים ותמיכה לביקורי דיפלומטים, אלא גם, ואולי בעיקר - תחנות ריגול אזוריות. לכן, תהליך הכשרת מבנה או בניית מבנה חדש הוא ממושך. יש צורך להתקין מערכת לוויינים, מערכות האזנה ותצפית, לייבא מארצות הברית באמצעות דואר דיפלומטי מתקנים חדשניים שיכולים לעקוב אחרי הנעשה. מערכות המעקב אמורות לא רק לפעול על שטח ישראל אלא במרחב כולו.

 

בנוסף, ארה"ב לא נוהגת תמיד להשתמש בכוח עבודה מקומי לבניית מתקנים רגישים כמו השגרירות שלה. לרוב מובאים המהנדסים, המתכננים ואפילו פועלי הבניין מארצות הברית, זאת לאחר שכל אחד נבדק ומקבל את רמת הסיווג הנדרשת.

 

במשך שנים מחכה המגרש בפינת הרחובות דרך חברון וינובסקי להחלטת ארה"ב לבנות בו את מבנה השגרירות החדש. הממשל חוכר את המגרש בעלות של שקל לשנה. בשנת 2010 הועברה פעילות הקונסוליה האמריקנית למבנה חדש בשכונת ארנונה, שנבנה במקום שהיה בעבר שטח הפקר בין ישראל לירדן וכך הממשל האמריקני נמנע מהבעת עמדה פוליטית במיקום הקונסוליה החדשה.

 

אמש התקיים טקס קבלת פנים למשלחת האמריקנית וראש הממשלה נתניהו אמר בו: "החלטתו של הנשיא דונלד טראמפ להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים מאשרת עובדה פשוטה: ירושלים הייתה הבירה של העם היהודי 3,000 שנה, ושל מדינתנו שבעה עשורים, ותישאר בירתנו לנצח. אין תומכים יותר גדולים מכם לישראל על פני כדור הארץ. זה רגע גדול".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
ראש הממשלה נתניהו בטקס
צילום: עמית שאבי
מומלצים