שתף קטע נבחר

הפגנות ושביתה כללית: ערביי ישראל מזדהים עם עזה

ועדת המעקב הודיעה בעקבות מותם של 55 מפגינים פלסטינים בהתפרעויות ברצועה: ביום רביעי יושבתו בתי הספר ובתי העסק במגזר הערבי

 

 

 

ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל הכריזה אמש (יום ב') על שביתה כללית ביום רביעי, שתכלול בתי ספר ובתי עסק כהזדהות עם תושבי רצועת עזה. עוד נקבע כי היום בשעות הערב ייערכו שלוש הפגנות בצומת מג'ד אל-כרום, בוואדי ערה ובנגב בעקבות מותם של 55 מפגינים פלסטינים בעזה במהלך ההתפרעויות בגבול הרצועה.

התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: AFP)
התפרעויות בעזה(צילום: AFP)

אחמד טיבי ופעילי שמאל הפגנה מול טקס פתיחת שגרירות ארה
מחאה מחוץ לשגרירות ארצות הברית(צילום: AP)

 ג'מאל זחאלקה בהפגנה מחוץ לטקס העברת השגרירות ()
ח"כ ג'מאל זחאלקה בהפגנה מחוץ לשגרירות

אתמול הפגינו מאות ערבים ויהודים מחוץ לטקס שבו נחנכה השגרירות האמריקנית בירושלים. במהלך ההפגנה בשכונת ארנונה עצרה המשטרה 14 מפגינים שלדבריה הפרו את הסדר באופן בוטה, התעמתו עם השוטרים ולא נשמעו להוראותיהם.

 

המשטרה אישרה למפגינים למחות, אולם בשלב מסוים כמה מהשתתפים החלו להניף דגלי פלסטין, קראו "אללה אכבר", "בדם ואש נפדה את פלסטין", "נקריב את חיינו למען מסגד אל-אקצה" ו"השהידים בעזה הם גיבורים". במשטרה ציינו כי "המטרה הייתה להתסיס את האווירה וליצור פרובוקציה מכוונת". עוד אמרו במשטרה כי לאחר שהופסקו קריאות ההסתה, ההפגנה המשיכה כסדרה.

 

את ההפגנה ארגנה ועדת המעקב. חברי כנסת ערבים - ג'מאל זחאלקה, אחמד טיבי ויוסף ג'בארין - וכן ראש ועדת המעקב, מוחמד ברכה, נדחפו בכוח על ידי שוטרים שנכחו במקום.

 

ח"כ זחאלקה, יו"ר סיעת הרשימה המשותפת, אמר: "העברת השגרירות היא פרובוקציה מסוכנת, צעד עוין כלפי העם הפלסטיני וזכויותיו הצודקות והפרה בוטה להחלטות האו"ם. מהיום ארה"ב לא יכולה לטעון שהיא מתווך הוגן וניטרלי, ועם העברת השגרירות היא הצהירה בגלוי שהיא עומדת לצד הכיבוש הישראלי ושהיא אויב מוצהר של העם הפלסטיני. אל-קודס היא בירת פלסטין, וכל מי שכופר בזאת ומנסה לכפות כיבוש עליה, שופך שמן על מדורת שפיכות הדמים".


פורסם לראשונה 15/05/2018 00:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאה מחוץ לשגרירות בירושלים
מומלצים