שתף קטע נבחר

מאור מליקסון: "לא הייתה ברירה, לקחתי מנהיגות"

בוזגלו עזב, צדק הושעה וברדה הושבת – וכך נאלץ מאור מליקסון לקחת את באר שבע על הכתפיים בדרך לאליפות שלישית ברציפות

 

כבר שנים שמאור מליקסון נחשב לשחקן הכי אהוב בהפועל באר שבע, שני אולי רק לאליניב ברדה. בימים האחרונים, לאחר הזכייה באליפות השלישית ברציפות, הוא סוף סוף מקבל גם את ההכרה שמגיעה לו. היו כבר עונות שבהן הוא הציג מספרים ויכולות גבוהים הרבה יותר, אבל השנה, בגיל 33, הוא גם הפך בעל כורחו למנהיג של הקבוצה הכי טובה בארץ. מאמנו ברק בכר הצהיר בשבוע שעבר: "מליקסון הוא השחקן הכי משמעותי שלנו בשנים האחרונות".

 

פתחתם את העונה עם אכזבה אחרי שלא הצלחתם לעלות לליגת האלופות למרות שהייתם פייבוריטים. איך התאוששתם מזה?

"לא אשקר, זה לא היה קל. עשינו קמפיין טוב ועברנו קבוצה מצוינת כמו לודוגורץ. פעם אחת אפילו הייתי יותר קרוב לליגת האלופות עם ויסלה קראקוב והודחנו משער בדקה ה-90. היה לי חשוב מאוד לעלות עם באר שבע, והיו לי גם שתי החמצות במשחק נגד מאריבור, אז בכלל לקחתי את זה קשה. הייתי על סף דמעות. לא היה קל, אבל האופי המיוחד של השחקנים הרים אותנו וגרם לנו לשכוח מזה מהר".

 

מאור מליקסון עם צלחות האליפות (צילום: הרצל יוסף)
מאור מליקסון עם צלחות האליפות. "תמיד העריכו אותי פה"(צילום: הרצל יוסף)

 

בניגוד לעונה שעברה, הפעם לא הצלחתם להרשים בליגה האירופית וסיימתם במקום האחרון בבית.

"עובדתית זה היה קמפיין פחות טוב, אבל אני חושב שהיו לנו גם משחקים טובים וקצת זילזלו בקבוצות שהיו איתנו בבית".

 

מה חשבת כשהתגלה ששיר צדק השתמש בחומר אסור?

"ידעתי על זה קצת לפני כולם. שיר חבר מאוד טוב שלי וסיפר לי בעצמו. אם תעמיד את כל שחקני הליגה מולי ואצטרך לבחור אחד שאין סיכוי שינסה למצוא קיצור דרך, הראשון שאצביע עליו זה שיר צדק. היה לו חוסר מזל בעניין הזה. אני מחכה שיחזור, הוא חבר טוב שלי, שותף לחדר, כמו אח שלי. הוא חסר בחדר ההלבשה ובמגרש".

 

יצא גם לך לשתות מהתוסף אקסטרים שוק?

"לא שתיתי מזה. אני חושב שמה שקרה נורא ברור. יש מכתב מהחברה שמייצרת את המשקאות האלה והיא הודתה בטעות שלה, אז מה צריך יותר מזה? צריך להסתכל על העובדות. הוא קיבל עונש של שמונה חודשי השעיה בלבד, כשהחוקים בעניין הזה מאוד נוקשים. החוק הדי מצחיק הזה בעצם אומר ששנייה לפני שאתה שותה אתה צריך לשים את המשקה במעבדה, הוא יחזור אליך ורק אז תוכל לשתות. העונש הקצר מראה שזה היה בתום לב וגם עד כמה באר שבע הייתה מאחוריו והשיגה את המסמכים הנחוצים".

 

הפועל באר שבע חוגגת אליפות (צילום: הרצל יוסף)
הפועל באר שבע חוגגת אליפות. "התחלתי לדבר"(צילום: הרצל יוסף)

 

בסופו של דבר האחריות היא רק שלכם, השחקנים. אתה תצרוך בעתיד תוספי מזון?

"לא יודע. אני מנסה להשתמש בדברים הכי פשוטים ונקיים כמו חלבון. אם על התווית כתוב דבר אחד ובמשקה יש משהו אחר – ובכל זאת אני אשם, זה מפחיד. אני יודע שהמועדון יעשה עכשיו את הבדיקות הראויות לכל מוצר. הם הפסיקו לתת לנו דברים כאלה בגלל הפחד מטעויות בייצור".

 

רואה סיכוי ששיר לא ימשיך בהפועל באר שבע?

"בכדורגל כבר למדתי שהכל יכול להיות. הוא אהוב בעיר ומוערך על־ידי השחקנים, ההנהלה והצוות המקצועי, כך שאני לא רואה סיכוי קטן שמישהו בטעות ייתן לו ללכת".

 

עובר לך לפעמים בראש מה היה קורה אם הנס שהחזיר את ברדה לחיים לא היה מתרחש?

"מי שמכיר אותו יודע עד כמה קשה לו בלי כדורגל. אני לא יכול אפילו לנסות להבין איך שיר והוא מרגישים כרגע. מצד אחד ברדה צריך להפסיק עם הכדורגל, אבל מצד שני הוא קיבל את החיים שלו במתנה. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הוא לא היה מתאושש".

 

שיר צדק. "השחקן האחרון שיחפש קיצורי דרך" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
שיר צדק. "השחקן האחרון שיחפש קיצורי דרך"(צילום: אורן אהרוני)

 

"ברק בכר הפתיע אותי"

שלושת המנהיגים של הפועל באר־שבע בעונות האחרונות היו מאור בוזגלו, האחראי על רגעי הקסם, ברדה שהיה הפנים של המועדון וצדק שסימל את האופי החזק. בוזגלו עזב בקיץ, צדק הפך ללא רלוונטי כבר בתחילת העונה ובנובמבר גם ברדה. האדומים נשארו ללא מנהיג טבעי, ומליקסון נאלץ להיכנס לנעליים האלה.

 

מאור: "לא כל־כך רציתי את זה, אבל היה רגע שהבנתי שאין ברירה ואני צריך לקחת את זה על עצמי. הרגשתי שאני צריך להביא גם דברים אחרים. שיר ואליניב הם מנהיגים מוחצנים, כריזמטים. זה באופי שלהם. אני אומנם שטותניק ועושה צחוקים, אבל גם מעדיף להיות בצד, לתת לאחרים לדבר. הייתי צריך להראות את המנהיגות שלי בלקחת את הכדור כשצריך, יותר במעשים של כדורגל. ברגע שהסתכלתי על חדר ההלבשה וראיתי שהם לא שם, זה הוציא ממני דברים שלא היו בי קודם. לא אגיד שהיה לי קל, לא עשיתי את זה באופן מושלם, אבל פתאום התחלתי לדבר. הייתי צריך להיות הרבה יותר רציני במה שאני אומר, פתאום הייתי צריך לכוון. לדבר עם אסי רחמים המנכ"ל, עם ברק בכר, להעביר את מה שהשחקנים חושבים. אלה דברים שלא עשיתי לפני כן".

 

מליקסון מודה: "זה לקח ממני המון אנרגיה, הייתי מעדיף לשמור את האנרגיות האלה לדברים אחרים. אבל מצד שני הרגשתי גם סיפוק גדול לכוון, לעזור ולסדר עניינים. זה ממש לשנות את האופי. לא רוצה שיזכרו אותי כמאור המנהיג, אלא כמאור השחקן הטוב, אני מקווה".

 

מליקסון שמח (צילום: עוז מועלם)
מליקסון מנהיג את הלהקה(צילום: עוז מועלם)

 

אולי בגלל זה כבשת ובישלת פחות מאשר בשתי העונות הקודמות?

"לא בטוח. בעונת האליפות הראשונה כל שחקן שהייתי מוסר לו היה עושה מזה גול, ופתאום נרשם לי בישול. אז שיחקתי יותר טוב? יש תקופות שאתה מסדר הרבה מצבים או בועט, אבל הכדור לא נכנס. העונה הבאתי דברים אחרים, חשבתי יותר על הקבוצה, וזה השתלם לכולנו".

 

אולי אתה מקבל העונה יותר מחמאות, כי יצאת מהצל של בוזגלו?

"פה בבאר שבע תמיד הייתי מוערך. עכשיו אני מקבל הערכה ארצית הרבה בגלל מה שבכר אמר בשבוע שעבר, שאני השחקן הכי משמעותי בשנים האחרונות".

 

הדברים שלו הפתיעו אותך?

"כן, כי ברק לא אחד שמרבה לדבר, במיוחד לא על שחקנים. אני יודע מה הוא חושב עליי והוא יודע מה אני חושב עליו. בקטע הזה לא הופתעתי. אני מרגיש עכשיו שמעריכים אותי על כל שלוש העונות האלה, לא רק על העונה האחרונה. כשברק צריך להיות נוקשה הוא נוקשה, כשצריך לשחרר הוא משחרר, אין לו אגו. הוא יודע מה הוא רוצה ואיך להשיג את זה. אין ספק שהוא אחד הגדולים".

 

ברק בכר חוגג אליפות (צילום: עוז מועלם)
ברק בכר. אחד הגדולים(צילום: עוז מועלם)

 

"חנן ממן שחקן העונה"

מי שחקן העונה שלך?

"מבחינה אישית דיא סבע עשה עונה גדולה, אבל אני חושב שחנן ממן הבקיע במשחקי אליפות, במשחקים קריטיים. הוא משחק בקבוצה שלקחה אליפות ומגיע לו".

 

ההגעה של ממן בינואר הצילה לכם את העונה?

"יכול להיות, למרות שכאשר הוא הגיע היינו במקום הראשון. אין ספק שהוא נתן לנו פוש גדול ורוח חדשה. הוא עזר לנו המון".

 

זה לא מובן מאליו שנתת לו מיד את המקום לככב לידך.

"התחברנו מהאימון הראשון. הוא בחור מדהים, צנוע ושקט, אינטליגנט, טכני מאוד, מבין את המשחק. כיף לפרגן לו. אני מתראיין עכשיו הרבה בזכות זה שחנן הבקיע, חאתם אל חמיד חילץ וגיא חיימוב הציל. בסוף כולנו ביחד חוגגים אליפות".

 

מיכה מול ממן (צילום: אורן אהרוני)
חנן ממן מול דור מיכה. "בחור מדהים"(צילום: אורן אהרוני)

 

אתה נהנה גם עם איסאק קואנקה, אבל איתו זה לא ממש הלך.

"הוא בחור מדהים וגם שחקן מצוין. לא חסרות דוגמאות של שחקנים שלא הצליחו במועדונים מסוימים. אני חזרתי מצרפת לבאר שבע והייתה לי עונה ראשונה לא טובה. יכול להיות שאם הייתי זר לא היו משאירים אותי לעונה נוספת. אני בטוח שגם לקואנקה נורא קשה להגיע מספרד. הכדורגל שם שונה, לא התחבר לו פה. זה פספוס, אבל אני מאוד מחזיק ממנו".

 

אתה חושב שגם עם מאמן אחר הייתם זוכים בשלוש אליפויות?

"אולי, אבל זה היה הרבה יותר קשה. יש לנו חיבור של שחקנים מיוחדים עם אופי, אבל החלק הכי משמעותי הוא ברק".

 

אם איתי שכטר יגיע לבאר־שבע, יהיו לה את שני הצוללנים הכי גדולים ברחבות.

"העונה צללתי? דיברו הרבה בעונה שעברה על הפנדל נגד מכבי ת"א עם אלי דסה. אני אומר גם עכשיו שהיה פנדל".

 

יש לך חוזה לשנתיים נוספות, אתה רואה כבר את סוף הקריירה?

"כן, אני רואה את ברדה, אתמול ברק יצחקי פרש והוא בגילי. אני מתחיל

לחשוב על זה, אני גם מנסה להדחיק כמה שאפשר וליהנות מכל רגע. זה גורם לי להעריך יותר כל רגע בכל אימון ובכל משחק. אני מאמין שאשאר בכדורגל".

 

עד שתפרוש, מה הדבר הכי חשוב שתרצה להשיג?

"אני חייב לקחת גביע עם הפועל באר־שבע. אשמח גם להגיע לליגת האלופות, אבל יהיה לנו מסלול יותר קשה וזה לא פשוט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
מאור מליקסון
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים