שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  במכבי סבורים: צמחונות - בעיה רפואית

  בטופס סיכום הביקור של ר' במרפאה של קופת חולים מכבי צוין תחת הקטגוריה "בעיות ידועות" כי ר' הוא צמחוני משנת 2012. ר' מוחה על הנוסח ומתאר כי "צמחונות היא לחלוטין לא בעיה, ההיפך. בעיניי מהרבה בחינות צמחונות היא פתרון". מכבי: "אין שיפוטיות אלא תיאור מצב פיזיולוגי"

  כשר', מבוטח של קופת החולים מכבי, יצא מבדיקה רפואית הוא הבחין שבטופס סיכום הביקור שלו, תחת הקטגוריה "בעיות ידועות", מצוין כי הוא צמחוני וכן בתוספת ציון השנה בה הפסיק לאכול בשר.

   

  ר' פרסם פוסט בפייסבוק בו הוא מלין כי במכבי מסווגים את ההחלטה האידיאולוגית שלו שלא לצרוך בשר כ"בעיה ידועה". "צמחונות היא לא בעיה. מהרבה בחינות צמחונות בעיניי היא פתרון", מתאר ר'.

   

  "צמחונות היא לא בעיה. זה עניין עקרוני בעיני" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  "צמחונות היא לא בעיה. זה עניין עקרוני בעיני"(צילום: shutterstock)

   

  קופת החולים מיהרה להגיב לתלונה ותיארה כי הניסוח הקבוע של הטופס מציג כל מצב פיזיולוגי, כגון היריון, כבעיה.

   

  ההסבר של קופת החולים לא הפיס את דעתו של ר': "אפשר להגיד שסיווג הצמחונות כבעיה הוא רק עניין פורמלי או טכני, אבל אני לא רואה זאת כך. צמחונות היא לחלוטין לא בעיה. צריך להגדיר אותה באופן נכון. העובדה שלא היה להם נוח לעדכן את הטופס או לנסח אותו כמו שצריך היא לא תירוץ".

   

  ר' מוסיף ומפרט כי "במכבי הסבירו שמבחינתם גם היריון מסווג כבעיה ידועה. בעיני זו התחמקות מלטפל בליקוי הזה. במקום לשנות את הטופס כך שהוא ישקף את המציאות הם טוענים שצמחונות היא לא המצב היחיד שמסווג כבעיה. עבורי זה עניין עקרוני. אין ספק שאין בעיה עם ציון העובדה שאני צמחוני בטופס הרפואי, אבל למה להציג זאת כבעיה? יותר נוח למכבי להיצמד לנוסח קיים במקום לשנות משהו שהם מודים שהוא לא תקין".

   

   

  צמחונות בעיה רפואית לכתבה בלבד (צילום מסך)
  בעיה רפואית ידועה: VEGETARIANISM(צילום מסך)

   

  "בשנים האחרונות צמחונות רק הולכת וצוברת תאוצה", מסכם ר', "יש כאלו שתהו למה לעשות מזה עניין, אבל בעיניי זה חשוב. בעיה שמצוינת בטופס רפואי צריכה להיות בעיה. צמחונות היא בחירה אידיאולוגית. לא בעיה".

   

  ממכבי שירות בריאות נמסר בתגובה: "הניסוח הקבוע של הטופס הרפואי מציג כל אבחנה או מצב פיזיולוגי כ'בעיה' כך למשל במקרים של היריון, צמחונות ועוד. הכוונה ב'בעיה ידועה' במינוח הרפואי היא שיש אימות של המצב. בניגוד להשערות, גורמי סיכון או מצב רפואי הנמצא בבירור. ישנם דפוסי אכילה, רגישויות או מצבים תזונתיים נוספים הנכתבים באבחנות על מנת ליידע את הצוות בצורך לבירור נוסף או מעקב.

   

  "אין פה שיפוטיות או קביעה מוסרית אלא תיאור מצב פיזיולוגי או התנהגותי הדורש תשומת לב של גורמי הבריאות הרלוונטיים. צמחונות היא דפוס אכילה שדורש בחינת מדדים פיזיולוגים במצבים מסוימים למשל בהיריון, ינקות או בזקנה. צמחונות וטבעונות דורשת לעיתים מעקב נוסף על בדיקות דם או יכולה להסביר מצבים פיזיולוגים אחרים ולכן חשוב לתעד אותה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות"
  על פי מכבי צמחונות היא בעיה רפואית
  צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות"
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים