שתף קטע נבחר

שביתה במגזר הערבי: "נתניהו גורר את האזור למצב כעס"

בצל המתיחות במזרח ירושלים, המחאה עשויה להתפשט בערב ליישובי ואדי ערה, ומחר יושבתו בתי הספר ובתי עסק במגזר הערבי. "הממשלה עברה את כל הקווים האדומים. על זה לא נשתוק", אמר תושב האזור. אחמד טיבי על יום הדמים: "מפגינים הם ארגון טרור?אלימים? זה ספין מדומה"

 

רוב בתי העסק ובתי הספר שבמזרח ירושלים הושבתו היום (ג') כהזדהות עם המחאה בעזה ועם תושביה, ובמחאה על העברת השגרירות לעיר. בערב מתוכננות הפגנות מחאה בצומת אום אל פחם, בכביש 65, בצומת מג'ד אל כרום, צומת רהט, בבקה אל גרביה, בקלנסווה ובטייבה.

 

ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל בראשותו של חבר כנסת לשעבר מוחמד ברכה הכריזה על שביתה כללית מחר בכל היישובים הערביים, ובמסגרתה יושבתו בתי עסק, בתי ספר ומקומות ציבוריים.

 

 

שביתה של בתי עסק במזרח ירושלים ()

שביתה של בתי עסק במזרח ירושלים ()

שביתה של בתי עסק במזרח ירושלים ()

שביתה של בתי עסק במזרח ירושלים ()

שביתה של בתי עסק במזרח ירושלים ()

שביתה של בתי עסק במזרח ירושלים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שביתה של בתי עסק במזרח ירושלים (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שביתה של בתי עסק במזרח ירושלים (צילום: AFP)
בתי עסק שובתים במזרח ירושלים(צילום: AFP)
 

האווירה במזרח ירושלים ובקרב ערביי ישראל עדיין מתוחה. צעירים רבים דורשים להחריף את המאבק הציבורי. סעיד ממזרח ירושלים אמר: "ראש הממשלה נתניהו גורר את האזור למצב של כעס ומייצר אווירה מאוד מתוחה. הרבה אנשים, כמוני, כועסים על הצעדים של העברת השגרירות לירושלים. זה יכול להוביל אותם לפגוע גם במסגד אל אקצה ומקומות קדושים למוסלמים ולנוצרים. אני לא אופתע אם יהיו פיגועים וירי לעבר שוטרים בעקבות הטבח בעזה", הוסיף.

 

תושב ואדי ערה אמר כי אין בכוונתם להסתפק רק בהפגנות ובשביתות. "נמשיך במאבק ונחסום כבישים. השוטרים וכל ממשלת ישראל לא ירתיעו אותנו. אנחנו מוכנים למות למען תושבי עזה, למען מסגד אל אקצה. על הממשלה להבין שהיא עברה את כל הקווים האדומים. על זה לא נשתוק". בכך ביקש להעביר מסר חשוב לכל הגורמים: "אל תזלזלו בנו ובדרכנו. הממשלה הזו תגרום לפיצוץ חמור מאוד שיתלווה אולי גם בפיגועים".

 

רים ממזרח ירושלים סיפרה כי עזבה את עבודתה היום "רק כדי להישאר באווירת הכעס. אנחנו צריכים להתעורר, להבין מה מתרחש מאחורי הקליעים. אם נמשיך בחיינו כרגיל, צפויות לנו עוד הפתעות קשות". היא דרשה: "הממשלה צריכה לשלם ביוקר על מעשיה החמורים. היא מתגרה בנו ומעודדת הרבה יהודים להתגרות גם. על זה ישלמו מחיר קשה".

 

 

"ישראל התנהגה כמדינה פושעת"

קשה לומר שהאירועים בעזה היו לשיחת היום בסכנין, אך מחר צפויה בעיר שביתת מחאה על האירועים האלימים. התושבים שאיתם דיברנו בתחנת הטוטו טוענים שלא שמעו על כך שחמאס הוא ששלח את המפגינים לגדר. הם מתעקשים – לפחות למול המצלמות – שמדובר באזרחים תמימים ולא אלימים.

 

"כשרואים דבר כזה מרגישים משהו לא טוב. אין כמו שלום", אומר פייסל גנאים. "השלום לשני העמים זה הכי טוב. חבל על מה שקורה בעזה. אנחנו נקווה שנתניהו יקח החלטות טובות בקשר לשלום. הדרך שבה הולכים כרגע היא לא טובה. יש הרבה הרוגים, וזה לא טוב לשני הצדדים. כולנו בני אדם. אין ערבי, אין יהודי, כולם בני אדם. זה מה שכואב".

מפגינים פלסטינים רצועת עזה גדר עימותים עם צה
(צילום: EPA)

התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

מנגד, עו"ד מחמד אבו ריא מסכנין סיכם את האירועים אתמול בגבול רצועת עזה במילים "עצב ויגון". לדבריו, מדובר באנשים המבקשים לממש את זכות השיבה המגובה בהחלטת או"ם, שאותה מסרבת ישראל לקבל. "חבל שמדינת ישראל המגדירה את עצמה מדינה נאורה מגיעה עד כדי לירות על אזרחים שאינם חמושים", אמר. "אני חושב שהמנהיגות הישראלית טועה טעות גדולה כלפי עצמה, כלפי מדינת ישראל וכלפי מה שנקרא עם ישראל. כי בכך היא מסכנת יותר את חיי האזרחים בישראל".

 

על הטענה שהצועדים אל הגדר השליכו מטעני חבלה, בקבוקי תבערה ואבנים, הוא משיב: "ומה מדינת ישראל זרקה עליהם? הרי היא הפעילה את המטוסים, הפעילה גם את הטנקים. אני חושב שעם ישראל חייב ללחוץ על המנהיגות שלו להחליט אם הם רוצים תהליך שלום או שלום. כנראה שהם מעוניינים בתהליך ולא בשלום. הם מעוניינים בתהליך שיימשך לנצח נצחים. אבל לא בשלום שיבוא תוך שנה או שנתיים או שלוש.

 

"חמאס אולי היה אתמול בתמונה, אבל הוא לא היה אלים כפי שהיתה מדינת ישראל. זו מדינה הטוענת או מציגה עצמה כאילו היא האליטה של המדינות הדמוקרטיות בעולם הזה, אבל אתמול היא התנהגה כמדינה פושעת, ללא הבדל בינה לבין בשאר אסד. אתמול מדינת ישראל היתה בשפל והיא תמשיך להיות בשפל כל עוד היא לא שומרת על זכויות אדם".

 

איברהים לא מאמין לפוליטיקאים. אם היו נותנים לעם להחליט, כבר מזמן היה פה שלום, הוא אומר. "בוא נעשה את זה ב-24 שעות. תנו לעם להחליט, לא לפוליטיקאים. תנו לעם. בוא נשב אני ואתה עכשיו, נצא מפה בהצהרה. ניתן להם לאכול, תמורת שלום. ניתן להם אספקה של חשמל בתמורת למה? בתמורה שיפסיקו לירות טילים. "אבל זה לא יילך כי מי שמחליט זה פוליטיקאים. אין אף אחד בעולם שיכול לפתור את הבעיה הזאת".

 

עו"ד איאד אבו ריא, אומר כי חשוב שהתמונות מעזה יכאבו לכולם. "ערבים ויהודים כאחד". לדבריו, המדינה תחת שלטון נתניהו, "הולכת כל הזמן ימינה ימינה ימינה. לא סופרים את המיליון וחצי ערבים שחיים כאן, לא נותנים לנו להרגיש שייכות בחברה הישראלית. ולגבי האירוע עצמו, זה כואב. אז תדמיין לעצמך אם זה קורה בחברה הישראלית, באמצע תל אביב או ירושלים. אנחנו בני דודים. ערבים ויהודים, זה בני דודים, זה לא שונה".

 

עורך הדין הוסיף כי "על מדינת ישראל, לא משנה ימין או שמאל, כל אחד צריך לפעול לשלום. רק באמצעות שלום ניתן להגיע קודם כל לחברה בריאה, חברה תקינה, חברה עם חוזק כלכלי וביטחוני. חשוב לי הביטחון של הילד שיושב בת"א וברעננה וגם חשוב לי הילד שיושב בעזה או ברפיח או ברמאללה. אלא שכל ההתנהלות של נתניהו נועדה לשרת את האינטרסים הפוליטיים שלו. הוא לא סופר אף אחד, לא ערבי ולא יהודי. כמו שאמר שהערבים נוהרים לקלפי, והאשים את הערבים שהם שורפים את היערות, ומה שמעסיק אותו כל הזמן זה הבחירות הבאות".

 

"אנחנו לא אויבים", הוסיף אבו ריא. "אנחנו חלק בלתי נפרד מהמדינה הזאת ורוצים להיות חלק מהמשחק. ולא כל יום עם כרטיס צהוב וכרטיס אדום. אנחנו רוצים להיות בתוך המשחק. כערבים, אזרחי מדינת ישראל, פלסטינים, יש לנו את הזהות הפלסטינית. אף אחד לא ישנה לנו את הזהות הזאת. יש לי זכות קיום כאן ואני לא אויב של המדינה. אני חלק בלתי נפרד מהמדינה".

 

אחמד טיבי: "ההפגנות אלימות? זה ספין, תסריט מדומין"

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת טוען שהניסיון הישראלי להציג את ההפגנות על גדר רצועת עזה כטרור אלים הוא ספין שקרי. בראיון לאולפן ynet הוא התייחס ליום הדמים אתמול שבו נהרגו לפחות 59 פלסטינים מאש צה"ל: "במשך שמונת השבועות האחרונים יש ספין של 'נרשם ניסיון להטמין מטען' או 'נצפה בקבוק תבערה' בהפגנה של עשרות אלפים, והעיתונאים חוזרים עליו".

 

 

לדברי ח"כ טיבי, "האלפים שמפגינים הם לא ארגון טרור. מדובר בעם שמתקומם נגד המצור, נגד ההשפלה, נגד בית הכלא הגדול".

 

- אבל למה הוא מתקומם נגד ישראל? היא יצאה מעזה עד המ"מ האחרון. השליטה בידי הפלסטינים, החמאס. מי שמרעיב את עמו זה חמאס.

"יכול להיות שאתה חושב שישראל מלאכית, אבל יכול להיות שכאשר אתה גר בבית הכלא הגדול ביותר, כשאתה לא יכול להיכנס ולצאת, כאשר חונקים אותך, כאשר מחסלים, יורים, אתה מרגיש כעס, אתה רוצה להתקומם. זה טבעי מאוד, אנושי מאוד. זה קורה בכל מקום בעולם, זה קרה גם אתמול וימשיך לקרות בגלים. התשובה לא צריכה להיות צלפים. לא צלפים הם הפתרון".

 

- אז מה הפתרון? לתת להם להפיל את הגדר, להיכנס פנימה, לרוץ את המטרים הבודדים ולתת להם לטבוח?

"נגיד שחמישה אנשים או עשרה אנשים היו חוצים את הגדר, היה אפשר לעצור אותם, לעכב אותם. אי אפשר שכל מפגין יהיה כתובת לכדור של צלף שמטרתו להרוג או לפגוע. 2,200 איש נפצעו אתמול. זה מטווח ועל המטווח הזה מישהו צריך להגיד מילה. דעת הקהל בישראל הולכת אחרי האמירה הזאת של טרור".

 

מניין ההרוגים במהומות בעזה טיפס הבוקר ל-61. על כך אמר טיבי: "אתמול היה יום שחור מבחינת העם הפלסטיני. הרג המוני בהפגנה לא אלימה ולא חמושה של אלפים. הצד החמוש היחידי היה הצבא וירי על ידי צלפים הוא פשע מלחמה. יש מציאות של מסך מפוצל: ריקודים ושמחה ואושר עם איוונקה, הבת של טראמפ, בשגרירות ושפיכות דמים וקטל והרג המוני בעזה. מישהו צריך לשאול את עצמו שאלות: האם צלף הוא התשובה לרצון של עם להתגונן ללא אקדח, ללא כדור, ללא רובה, ללא סכין".

 

- האנשים שנהרגו לא היו תמימים, אתה חייב להודות בזה.

"לא תמימים? קטוע רגליים שמקבל כדור בראש הוא לא תמים? קטוע רגליים שנורה על ידי צלף הוא לא תמים? נערה שמפגינה היא לא תמימה? ילדים שמפגינים, צעירים שמפגינים, הם לא תמימים? ללא כדור, ללא נשק, מפגינים עם דגלים. הם לא תמימים?".

 

- מה יש להם לחפש על הגדר? הבעיה שלהם זה שלטון חמאס. שיתקוממו 100 אלף או מיליון איש ויפילו את חמאס. מה הם רוצים מישראל?

"אל תהיה יהיר ואל תגיד לפלסטינים נגד מי להתקומם ואיך להתנגד לכיבוש. אי אפשר שכל התנגדות פלסטינית תכונה מיד טרור. 'טרור העפיפונים', 'טרור דיפלומטי באו"ם', מה נשאר עוד לפלסטינים? מה עוד אתם מאפשרים לפלסטינים לעשות כדי להגיד 'לא' לכיבוש? על אי תמימות מגיע כדור צלף? תתביישו לכם".

 

- על רצון לשלח עשרות אלפי בני אדם לעבר הגדר כדי להפיל את הגדר, כדי לאפשר למחבלים להניח מטענים ולהיכנס ולעשות לינץ' ביהודים.ל ההפגנה הזאת לא תמימה.

"התסריט הזה מדומיין".

 

- כי זה לא קרה בעבר? הם לא כורים מנהרות מתחת לאדמה במיליונים כדי להרוג יהודים?

"אבל זה לא מה שקרה אתמול".

ח"כ אחמד טיבי. "ירו במפגינים תמימים" ()
ח"כ אחמד טיבי. "ירו במפגינים תמימים"

התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

התפרעויות פלסטינים גבול רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

- בוא נלך צעד קדימה ברשותך, מה הפתרון שלך?

"יש להסיר את המצור. עזה צריכה להיות חופשית מכל הפינות. יש מי שמחזיק במעברים, חשמל, מים, עבודה. זה כלא".

 

- זה מה שאתם רוצים שהעולם יחשוב, אבל ישראל נטשה את עזה, הוציאה את כוחותיה, נתנה את ההזדמנות לפלסטינים לבנות בתי ספר, מוזיאונים, בתי חולים וזה לא קרה. במקום זה בנו מנהרות, הרגו אחד את השנים, חמאס זרק את פתח מהגגות, רצח אנשים ותלה אותם ברחובות. אתה בא בטענות למדינת ישראל? לא שמעתי מילה אחת של ביקורת על חמאס.

"אני חוזר ואומר: מדובר בבית הכלא הגדול ביותר. ישראל יצאה והטילה מצור כללי על רצועת עזה. אנשים לא יכולים לצאת בלי אישור של פקיד זוטר של המינהל האזרחי ושל הצבא. אין ים, אין גישה חופשית, אנשים מתים כי לא מעבירים אותם לבתי חולים".

 

- אין לכם שום טענה נגד חמאס ונגד מצרים בסיפור הזה?

"בסיפור של עזה זה סיפור של טרגדיה. אבל אי אפשר שהגורם העיקרי שהוא הכיבוש שמטיל את המצור יגיד שגם למישהו אחר יש אחריות. מצרים לא יורה באנשים, ישראל היא זו שיורה באנשים".

 

- ישראל מתגוננת. אתה טוען שישראלי יכול לישון בשקט כשהם מכניסים לשם רקטות וטילים ונשק ותחמושת?

"לא, אני אומר שאפשר להגיע להסכם. לכולם מגיע לחיות בשלווה ובשלום. לשני הצדדים מגיע לחיות, אבל אין סימטריה בין כובש לנכבש".

 

- אתה ואני מסכימים על 99% מהבעיה ברצועת עזה, כולל דאגה ואמפתיה לסבל האנשים. מה שאנחנו לא מסכימים עליו זה שישראל צריכה להיות ברווז במטווח. ישראל צריכה להגן על עצמה ולא לתת למחבלים של חמאס להיבנות ולבנות שם כוח שבא לחסל את ישראל.

"אף אחד לא צריך להיות ברווז במטווח. הזכות לחיים נתונה לכולם. אבל בינתיים אין סימטריה בין כובש ונכבש, בין מי שנמצא בתוך כלא לבין מי שיוצר את הכלא הגדול ביותר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים