שתף קטע נבחר

לראשונה בעשור: ירידה שנתית במחירי הדירות - איבדו 0.1%

מנתוני הלמ"ס עולה כי מחירי הדירות ירדו בחודשים פברואר-מרס 2018 בשיעור של 0.2%. מדובר בחודש שישי ברציפות בו לא נרשמו עליות מחירים. במשך השנה כולה נרשמה ירידה במחירי הדירות - לראשונה מזה עשור, בשיעור של 0.1%. שר האוצר משה כחלון: "לכל הסקפטיים שתקפו אותנו ואמרו לנו שאי אפשר - תשלימו עם המציאות החדשה"

 

 

מחירי הדירות ירדו בחודשים פברואר-מרס 2018 בשיעור של 0.2%, לעומת ינואר-פברואר השנה. כך עולה מנתונים שפרסמה היום (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

 

במשך השנה כולה (בין החודשים פברואר-מרס 2017 לבין החודשים פברואר-מרס 2018) ירדו מחירי הדירות בשיעור של 0.1%. זו הפעם הראשונה למעלה מעשור שמדד מחירי הדירות רושם ירידה בהסתכלות שנתית.

 

מדד מחירי הדירות הוא מדד ארצי הכולל דירות חדשות ויד שנייה, שאינו חלק ממדד המחירים לצרכן. מדובר בחודש שישי ברציפות בו לא נרשמו עליות מחירים. בחודשים ספטמבר-אוקטובר נרשמה ירידה של 0.3%, באוקטובר-נובמבר המדד נותר ללא שינוי, בנובמבר-דצמבר נרשמה ירידה של 0.7%, בדצמבר-ינואר של 1.1% ובינואר-פברואר של 0.5%. שלושת הנתונים האחרונים הם ארעיים, ועשויים להתעדכן מחדש על סמך עסקאות נוספות שדווחו.

 

בחלוקה למחוזות, בירושלים נרשמה עלייה של 1.2% ובצפון, בחיפה, ובמרכז הארץ נרשמו עליות של 0.4% בכל אחד מהמחוזות. מנגד, בתל אביב נרשמה ירידה של 0.9% ובדרום ירידה של 1.5%.

 (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)
  

מדד מחירי דירות חדשות ירד ב-1.2%. שיעור העסקאות המוזלות "בתמיכה ממשלתית" עמד על 28%. בחודש הקודם היוו העסקאות המוזלות 21% מכלל העסקאות. עם זאת, נתוני העסקאות בתמיכה ממשלתית עדיין אינם סופיים. עוד עולה מנתוני הלמ"ס, כי מדד שכר דירה עלה 0.1%. 

 

שר האוצר, משה כחלון, התייחס לנתוני הלמ"ס על ירידה נוספת במחירי הדיור מברלין לאחר פגישה עם שר האוצר הגרמני, אולף שולץ. "בהתחלה", אמר כחלון, "כולם אמרו שזה בלתי אפשרי, השוק בוער ואין שום סיכוי שאפשר להשפיע על מחירי הדיור - אבל עשינו את זה.

 

"אין כאן הצלחה שלי או של מישהו אחר. זו הצלחה של הזוגות הצעירים שאחרי כל כך הרבה שנים יוכלו להגיע לדירה משלהם.

גם במחיר למשתכן וגם בשוק החופשי שנרגע. הבערה כבתה. כל הסקפטיים שתקפו אותנו במשך שלוש השנים האחרונות וניסו לטרפד ועדיין מנסים - אני מציע לכם להשלים עם המציאות ולהסתגל למציאות החדשה. שוק הדיור נרגע והמחירים יורדים".

 

סוף לקיפאון בשוק הנדל"ן?

מוקדם יותר השבוע פרסם אגף הכלכלן הראשי באוצר נתונים המצביעים אולי על סיום הקיפאון בשוק הנדל"ן: מספר העסקאות לרכישת דירות בשוק החופשי (מחוץ ל"מחיר למשתכן") בחודש מרס ירד ב-6% לעומת חודש מרס אשתקד, אך עלה ב-14% לעומת פברואר האחרון.

 

 

בסך הכל נרכשו בחודש מרס 9,100 דירות, מהן 8,200 דירות בשוק החופשי. מספר העסקאות בדירות חדשות בשוק החופשי ירד ב-6% לעומת מרס אשתקד – שיעור ירידה זהה לזה שנרשם בחודש פברואר. שיעורי ירידה אלה מותנים בהשוואה לחודשים קודמים, בהם שיעורי הירידה היו דו-ספרתיים. מדובר בירידה רצופה מאז פברואר 2017.

 

התמתנות קצב הירידה ברכישת דירות חדשות בחודשיים האחרונים בהשוואה לחודשיים המקבילים ב-2017, נובעת במידה רבה מהירידה במספר העסקאות כבר בפברואר 2017 לרמה נמוכה יחסית.

 

אזורי הפריפריה בלטו במיוחד, בהמשך מגמת הירידה המשמעותית במספר העסקאות בדירות חדשות בשוק החופשי בהשוואה למרס 2017. לעומתם, באזור ירושלים, בו הגיע מספר העסקאות בחודש פברואר לרמה מהנמוכות ביותר בשנים האחרונות, דווקא נרשמה עלייה חדשה במכירת דירות חדשות בשוק החופשי, בעיקר בשכונת ג'בל מוכבר, ברכישות שהתרכזו בעיקר באוכלוסייה הערבית.

 

גם באזורי רחובות והמרכז נרשם גידול משמעותי ברכישת דירות בשוק החופשי, אף כי מדובר ברמת מכירות נמוכה בהשוואה לשנים קודמות. בשני אזורים אלה נרשמה התאוששות במכירות בחודש מרס בחלק מחברות הבנייה הגדולות – פלח שחווה ירידה גדולה יותר בשנה האחרונה, עם אינדיקציות לירידת מחירים.

 

עוד עולה, כי משקל רכישות המשקיעים מתוך סך העסקאות עדיין נמצא בשפל של 13%, בדומה לחודש פברואר, ונמוך בשש נקודות אחוז בהשוואה למרס אשתקד. רכישות המשקיעים הסתכמו ב-1,200 דירות – ירידה של 30% לעומת מרס 2017 ועלייה של 5% בהשוואה לפברואר, המתמקדת בעיקר בתל אביב.

 

משפרי הדיור רכשו 3,200 דירות – ירידה של 9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בהשוואה לפברואר, בו נרשמה אחת הרמות הנמוכות ביותר של רכישות משפרי הדיור בשנים האחרונות, חלה עלייה של 17% ברכישות אלה. אזור המרכז הוא האזור היחידי בו רמת הרכישות של משפרי הדיור בחודש מרס גבוהה גם בהשוואה למרס 2017, בשיעור של 9%.

  

רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו ב-4,700 דירות, מהן 3,800 נרכשו בשוק החופשי. לעומת פברואר, חל גידול של 14% ברכישות הזוגות הצעירים בשוק החופשי וגידול של 11% לעומת מרס 2017. בנוסף נרשם לראשונה מאז ינואר 2017, גידול ברכישות אלה בהשוואה לתקופה מקבילה בשנה הקודמת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בית, כסף משכנתא
צילום: shutterstock
מומלצים