שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חברות הבנייה הזרות יפקידו ערבות נמוכה מהישראליות
  תקנות שאושרו היום על ידי ועדת העבודה קובעות כי 6 חברות הבנייה הזרות שקיבלו אישור לעבוד בישראל יפקידו ערבויות לשמירת זכויות עובדיהן, אך ערבויות אלה יעמדו על חצי מהסכום לו מחויבות החברות הישראליות. נציגי הקבלנים הישראלים מחו
  חברות בנייה זרות יחויבו להפקיד ערבות לשמירה על זכויות העובדים הזרים, אבל רק בשווי מחצית מהסכום שנדרשות להפקיד חברות ישראליות. ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (ג') תקנות לעניין זה של שר העבודה חיים כץ.

   

  חובה זו תחול מייד על 6 חברות הביצוע הזרות בתחום הבניה שכבר קיבלו אישור לעבוד בישראל במסגרת הגדלת היקפי הבנייה. הערבות תעמוד על  כ-3,500 שקל לעובד, ומינימום של 273,484 שקלים, לכל שנות ההיתר של החברה.

   

  עו"ד שי סומך ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים נימק את הפחתת סכום הערבות למחצית הסכום הנדרש מהחברות הישראליות, בכך שבישראל נמסרות העבודה לתאגידים מומחים בתחום, בעוד שהחברות הזרות הן חברות בנייה. בתור שכאלה ערבויות הביצוע שלהן קטנות מהותית וסכומים גבוהים עלולים להקשות עליהן.

   

   (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
  (צילום: אבי מועלם)

  ראש אגף אסטרטגיה במשרד הבינוי והשיכון, נתנאל לפידות, ביקש לדחות ב-3 חודשים את מועד הפקדת הערבויות. לדבריו החברות הזרות נטלו על עצמן התחייבויות כספיות בהיקף שלי מאות מיליוני שקלים, וחשוב לאפשר להן לצבור תזרים מזומנים על מנת שיוכלו לספק את ההון הנדרש.

   

  ראש אגף יחסי עבודה בהתאחדות בוני הארץ, יצחק גורביץ', שמתנגדת לתקנות המקפחות את החברות הישראליות, שאל: "מדוע יקופח קבלן מקומי עם טנדר קטן בשעה שהקבלנים מחו"ל הם חברות עצומות, שאנחנו יכולים לקבל אצלן נדבות?". הוא מחה על כך כי הקלה דווקא בזכויות העובדים מהווה מסר לא נכון.

   

  על טענותיו של גורביץ' הגנה גם מיכל קורן מעמותת קו לעובד. היא ציינה כי עובדי חברות הבנייה הזרות כבולים למעסיקים, ודמי הערבות הכפולים הנדרשים מהתאגידים הישראלים אינם בלתי סבירים עבור החברות הזרות.

   

  יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) אישר את התקנות ואת בקשת החברות לדחות את תשלום ההפקדות ב-3 חודשים. עם זאת, קבע כי אם יקבלו חברות זרות נוספות היתר לעבוד בישראל, הן ישלמו את מלוא הערבות כמו הישראליות, למען תחרות ההוגנת בתחומן.

   

  אלאלוף אמר בסיכום: "הגיע הזמן שנתקן את ניצולם של העובדים כדי לסייע להתבססות הכלכלית של כל החברות הישראליות בתחום הבניה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים