שתף קטע נבחר

מחריף המשבר: טורקיה גירשה את הקונסול הישראלי באיסטנבול

עוד החרפה ביחסי שתי המדינות: אחרי גירוש שגריר ישראל באנקרה והחזרת השגריר מישראל, הודיע משרד החוץ הטורקי לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-הספרי, שעליו לעזוב את המדינה בהקדם. ישראל גירשה את הקונסול הטורקי בירושלים

 

 

 

המשבר בין ישראל לטורקיה מחריף: משרד החוץ הטורקי הודיע הלילה (יום ד') לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי הספרי, שעליו לעזוב את המדינה בהקדם. זו תגובה לגירושו של הקונסול הכללי של טורקיה בירושלים. במשרד החוץ בירושלים אישרו את הדברים.

 

הקונסול באיסטנבול נקרא בלילה למשרד החוץ הטורקי, ושם התבקש לעזוב לזמן מה (אותו נוסח שהיה עם השגריר נאה). בשני המקרים הם לא הוכרזו פרסונה נון גראטה ומדובר בגירוש זמני. ההערכה שהטורקיה רצו ליצור איזון אחרי הגירוש אתמול של הקונסול הטורקי.

 

מפגינים מחוץ לקונסוליה של ישראל איסטנבול טורקיה (צילום: AP)
מפגינים מחוץ לקונסוליה של ישראל באיסטנבול(צילום: AP)

 

מפגינים מחוץ ל שגרירות ארה
מפגינים מחוץ לשגרירות ארה"ב בטורקיה, אתמול(צילום: AP)


מפגינים מחוץ ל שגרירות ארה
מפגינים מחוץ לשגרירות ארה"ב באנקרה(צילום: AP)


מפגינים מול מעונו של שגריר ישראל אנקרה טורקיה (צילום: AFP)
מפגינים מול מעונו של שגריר ישראל באנקרה (צילום: AFP)

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן המשיך אמש (ג') לתקוף את ישראל, בסיומו של מה שהיה כנראה יום השפל ליחסים בין המדינות, מאז שאלו חודשו לפני שנתיים כחלק מהסכם הפיצויים. "חמאס אינו ארגון טרור והפלסטינים אינם טרוריסטים", צייץ ארדואן. "זו תנועת התנגדות שמגנה על המולדת הפלסטינית נגד כוח כובש. העולם סולידרי עם הפלסטינים אל מול המדכאים שלהם".

 

במהלך היום זימן משרד החוץ הטורקי את שגריר ישראל באנקרה איתן נאה והודיע לו שהוא צריך לעזוב את המדינה. אתמול הודיעה טורקיה כי היא מחזירה את השגרירים מארצות הברית ומישראל, והכריזה על שלושה ימי אבל בעקבות הרג 61 הפלסטינים שהתפרעו על הגדר ברצועת עזה והעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים.

 

לא ברור עדיין אם החזרת השגריר הישראלי מאנקרה מהווה צעד של הורדת דרג היחסים בין אנקרה לירושלים או בגירוש זמני של השגריר. גם האופוזיציה בטורקיה תקפה את ישראל בחריפות על האירועים בעזה, וקראה אף לביטול הסכם הפיוס עם ישראל. לפי הנהלים הדיפלומטיים המקובלים, לשגריר שמגורש ממדינה ניתנת שהות של 24 שעות לביצוע המהלך. מקורות במשרד החוץ באנקרה מסרו אתמול כי "טורקיה הודיעה לשגריר לחזור לישראל 'לזמן מה'".

 

בתגובה לגירוש שגריר ישראל בטורקיה, זומן אחר הצהריים הקונסול הטורקי בירושלים חוסנו גורקן טורקואולו למשרד החוץ, והתבקש לחזור לארצו להתייעצויות לזמן מה.

 

חילופי המהלומות בין ישראל לטורקיה ()
חילופי המהלומות בין ישראל לטורקיה

ההסלמה בין ישראל לטורקיה הידרדרה במהירות מאתמול. הנשיא ארדואן אמר כי "נתניהו הוא ראש מדינה שכבשה אדמות של אנשים חסרי הגנה במשך יותר מ-60 שנה, תוך הפרת החלטות האו"ם. יש לו דם של פלסטינים על הידיים, והוא לא יכול לכסות על הפשעים בעקבות מתקפה על טורקיה. רוצה שיעור באנושיות? קרא את עשרת הדברות". הנשיא הטורקי, המבקר בלונדון, התייחס גם להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים, ואמר כי "ההיסטוריה לא תסלח לארצות הברית כמו שהיא לא תסלח לישראל".

 

דבריו של נשיא טורקיה נאמרו לאחר שנתניהו תקף אותו ישירות היום ואמר: "‏ארדואן הוא בין התומכים הגדולים של חמאס ומכאן שאין ספק שהוא מבין היטב בטרור ובטבח. אני מציע לו לא להטיף לנו מוסר". לדברים הצטרף גם דובר ארמון הנשיאות בטורקיה, איברהים קאלין - הנחשב לאחד מיועציו הקרובים של ארדואן: "אתה מדבר על מוסריות לאחר שטבחתם בעשרות בני אדם? זו ממש בדיחה מפיו של מי שעומד בראש ממשלת מדינת אפרטהייד".

 

זמן קצר לאחר המתקפה של ארדואן, הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אדם ששולח אלפי חיילים טורקים לקיים את הכיבוש של צפון קפריסין ופולש לסוריה, לא יטיף לנו כשאנו מגינים על עצמנו מניסיון פלישה של חמאס. אדם שידיו מגואלות בדם של אינספור אזרחים כורדים בטורקיה ובסוריה הוא האחרון שיכול להטיף לנו על מוסר לחימה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
גל מחאות בטורקיה נגד ישראל
צילום: AFP
מומלצים