שתף קטע נבחר

השר ישראל כץ: "אין סיבה לא להכיר בשואה הארמנית"

עם החרפת המשבר בין ישראל לטורקיה, אמר שר התחבורה והמודיעין בריאיון לאולפן ynet כי אין סיבה לא להכיר בשואה הארמנית "מבחינה מוסרית והיסטורית". כץ אמר כי "ארדואן אויב" והמליץ לא לטוס לטורקיה. השגריר הישראלי הושפל בנמה"ת באיסטנבול, מספר 2 בנציגות טורקיה זומן לשיחת נזיפה

 

 

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ אמר הבוקר (יום ד') בריאיון לאולפן ynet כי נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן "הוא באמת אויב" וקובע כי "אין שום סיבה מבחינה מוסרית ומבחינה היסטורית" לא להכיר בשואה הארמנית. "יש הצעת חוק של ח"כ שמולי. אני חושב שמן הראוי לתמוך בה, וכשזה יהיה - זה גם מסר אבל זה גם מהות. אני רק אומר שהיחסים עם טורקיה הם מורכבים". כץ המליץ לישראלים לא לטוס לטייל בטורקיה.

 

בתוך כך, הממונה הטורקי בתל אביב זומן למשרד החוץ לשיחת נזיפה שתתקיים בשעה 13:00. הממונה אומוט דניז, שנחשב למספר 2 בנציגות הטורקית בישראל, זומן בעקבות יחס לא הולם שקיבל שגריר ישראל בטורקיה איתן נאה, שגורש על-ידי ארדואן, בשדה התעופה באיסטנבול. צוותי תקשורת טורקיים זומנו לצפות בבידוק ביטחוני מחמיר שעבר השגריר נאה. גורם מדיני בישראל אמר: "מדובר בהשפלה מכוונת. העיתונאים הוזמנו לשדה והוכנסו לתוך השטח הסטרילי בטיסת טורקיש איירליינס שבו מבצעים בדיקת ביטחון ממש לפני העלייה למטוס".

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן (צילום: AP)
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן עם תומכיו בעת ביקור בבריטניה (צילום: AP)
 

ביממה האחרונה הסלימה המתיחות ביחסי טורקיה וישראל. אחרי גירוש שגריר ישראל באנקרה והחזרת השגריר מישראל, הודיע משרד החוץ הטורקי לקונסול הכללי של ישראל באיסטנבול, יוסי לוי-הספרי, שעליו לעזוב את המדינה בהקדם. ישראל גירשה קודם לכן את הקונסול הטורקי בירושלים. על הרקע הזה תקף כץ בחריפות את נשיא טורקיה: "הוא שונא את מדינת ישראל, הוא איש האחים המוסלמים, תנועת החוד של החמאס. כל פעם שקורה משהו בעזה הוא מתלהט והוא פועל בצורה מאוד קיצונית. מדובר באדם שטובח במיעוט הכורדי בטורקיה, עכשיו בסוריה. הוא לקח 140 אלף כורדים וטרינספר אותם מהאזור כדי להחליף אותם בתושבים אחרים. האיש נוהג באכזריות ובא ומטיף לנו מוסר. הוא האחרון שרשאי להטיף לנו, הוא הראשון שעושה את זה".

 

למרות האמירות הקשות, הבהיר השר כי "זו טעות מוחלטת" לנתק או לשנמך את היחסים עם טורקיה. "הוא מזרים סכומים עצומים לתנועות קיצוניות, בדגש על הר הבית ומנסה ללבות מתח והסתה נגד ישראל. זה יותר חמור אגב מההתבטאויות שלו כרגע. את זה צריך להפסיק בצורה ברורה אם צריך גם בחקיקה או כל דבר אחר. ארדואן הוא איש האחים המוסלמים, הוא אויב אידיאולוגי של מדינת ישראל. אבל לא צריך להתנדב כל כך מהר לנתק קשרים בין ישראל לבין מדינות שיש לנו עימותים איתן על רקע אחר".

ישראל כץ (צילום: מוטי קמחי)
פותח חזית מול טורקיה. ישראל כץ(צילום: מוטי קמחי)

השר כץ התייחס גם למתיחות בגבול רצועת עזה, לאחר האירועים שבהם נהרגו עשרות פלסטינים: "זה היה מבצע צבאי של חמאס שבו הוא השתמש בילדים, נשים ואזרחים אחרים. במקום טילים ופגזים, הוא שלח אותם כתחמושת חיה לגדרות, כמטרות חיות וכקורבנות. הדבר הזה אכן איתגר את צה"ל". כץ ציין ש"שר המודיעין המצרי זימן אליו את איסמעיל הנייה, הטיס אותו לקהיר, נתן לו להמתין בפתח לשכתו, דיבר איתו בצורה מאוד חמורה, והוכיח לו בסיוע גם שלנו שהם אלה שארגנו, הם אלה ששילמו, הם אלה שדחפו, הוא הזהיר אותו ואמר: אם לא תפסיקו, ישראל תעלה מדרגה בתגובות, מצרים לא תהיה מעורבת ואתם תשאו בכל המחיר".

 

באשר לתגובות הקשות בעולם לנעשה בגבול הרצועה, אמר כץ כי "יש הרבה צביעות. המזל הגדול שלנו שממשל טרמאפ מגבה את ישראל באו"ם ונותן לנו מטריית הגנה מוחלטת ולכן אנחנו יכולים להתייחס לצביעות אבל בלי שהיא גורמת נזק. אני רוצה לראות שמישהו היה מנסה לפרוץ את גבולות אנגליה או צרפת או כל מדינה אחרת, אני לא מדבר על רוסיה כבר וכו', שהיא פועלת הרבה מעבר לגבולותיה בסגנון מאוד מסוים. אף אחד לא היה מאפשר דבר כזה".  

 

האירופים צבועים בעניין הזה?

"חד-משמעית, לא רק בזה. מנהלים מדיניות כפולה, יחסי סחר עם ישראל, יחסי מודיעין עם ישראל לתועלתם ולתועלתנו. ברמה הדיפלומטית במוסדות הבינלאומיים, גם משיקולים פנימיים, גם מכל מיני סיבות אחרות, הם נוהגים בצביעות מוחלטת".

 

ח"כ שמולי: יש תמיכה גורפת בכנסת להכרה בטבח הארמנים

ד"ר חי איתן כהן, ממרכז דיין באוניברסיטת תל אביב, הסביר באולפן ynet: "ארדואן תדלק את המשבר הזה לקראת הבחירות בטורקיה. ארדואן מתחיל לקבל כתוצאה מכך תמיכה מהעם ומתרגם את זה לתמיכה בקלפי. יש מקומות מסוימים בטורקיה שהייתי מציע לישראלים לא להתבלט".

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) שהגיש הצעת חוק להכרה בטבח העם הארמני אמר במשדר: "גם חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה מביעים תמיכה גורפת בהצעת החוק. היו כבר מדינות שהכירו בטבח ובאחריות הטורקית והטורקים לא העזו לבטל את היחסים הדיפלומטיים עמן. גם בימים אלה, שהסולטן הברברי והאנטישמי מאנקרה מעז להטיף מוסר למדינת ישראל, אחרי שהוא כל יום מפציץ את הכורדים בצפון מערב סוריה".

 

לגבי הצעת החוק אמר שמולי: "אני מניח שחוץ מהרשימה המשותפת, יתמכו בהצעת החוק וזה מאפשר לא רק להשיג תמיכה אלא גם לקדם אותה יחסית באופן מעניין".

 

ד"ר אלון ליאל, מי שהיה שגריר ישראל בטורקיה, אמר במשדר: "ממשלת ישראל יכולה לקבל החלטה של הכרה וזה יביא לניתוק יחסים. כל מי שעוסק בעניין הארמני צריך קודם כל ללמוד את החומר. ארדואן לא מספיק חזק, לא במזרח התיכון ובטח לא בעולם כי הוא נחשב לדיקטטור. יש פה משבר מספיק חריף, אם רוצים להעצים אותו, להעמיק אותו וצריך לקבל את ההחלטה על הארמנים, זה יהיה סוף היחסים"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
השר ישראל כץ
צילום: אבי מועלם
מומלצים