שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חוק הגיוס: החרדים משגרים אזהרה לנתניהו
  משבר הגיוס כמעט הוביל לפירוק הממשלה במושב החורף של הכנסת. המצב נמנע עם הבטחה לחרדים שהמהלך יקודם במושב הקיץ. ראשי יהדות התורה ליצמן וגפני שלחו מכתב לרה"מ ובו הם מבהירים כי התחייב להתניע את החקיקה תוך 30 יום מפתיחת המושב: "מועד זה מסתיים בימים הקרובים"

   

  חוק הגיוס חוזר ועמו אזהרה חרדית לראש הממשלה: ראשי יהדות התורה, סגן השר יעקב ליצמן וח"כ משה גפני, מזהירים את ראש הממשלה בנימין נתניהו כי לא יוכלו להמשיך כחברים בקואליציה אם לא יוסדר מחדש הפטור משירות צבאי לתלמידי הישיבות שנפסל בבג"ץ.

   

  מושב החורף של הכנסת כמעט הסתיים בפירוק הממשלה בשל משבר הגיוס. החרדים איימו ביציאה מן הקואליציה ושר הביטחון אביגדור ליברמן הצהיר כי מפלגתו תצביע נגד החוק והבהיר שהוא יטופל אך ורק על ידי משרד הביטחון. לבסוף, המשבר נפתר עם העברת החוק החדש בקריאה טרומית, כשחברי הכנסת של ישראל ביתנו התנגדו בהצבעה, תוך הבטחה לחרדים כי הנושא יקודם עם פתיחת מושב הקיץ של הכנסת.

  מכתב ליהדות התורה ()
  המכתב ששלחו ראשי יהדות התורה לנתניהו

  במכתב ששיגרו השניים לנתניהו הם מזכירים כי התחייב להתניע הליך חקיקה בנושא בתוך 30 יום מפתיחת כנס הקיץ של הכנסת, ומציינים כי פרק הזמן שסוכם בין הצדדים מסתיים בימים הקרובים.

   

  "למרות טרדותיך הרבים, אנו מבקשים להסב את תשומת לבך לדבר החשוב והיסודי אשר הוא יקר לנו מכל", כתבו ליצמן וגפני. "אנו מסיימים כעת שלוש שנים מעת שכוננה ממשלה זו בראשותך. כזכור, בעת המשא ומתן הקואליציוני בין יהדות התורה לליכוד היה לפנינו הנושא המרכזי שבלעדיו לא היינו חלק בקואליציה זו, והוא הסדרת מעמד בני הישיבות מול שלטונות הגיוס".

  משה גפני, בנימין נתניהו ויעקב ליצמן (צילום: EPA, אלכס קולומויסקי)
  גפני, נתניהו וליצמן(צילום: EPA, אלכס קולומויסקי)

  ראשי יהדות התורה מזכירים במכתבם כי בהסכם הקואליציוני התחייב נתניהו כי הממשלה "תפעל ברוח המדיניות שבמדינת היהודים לא יגבילו מכסה ללומדי תורה".

   

  בעקבות החלטת בג"ץ מ-2017 לפסול החל בחודש ספטמבר הקרוב את חוק הגיוס הנוכחי, שהבטיח את מעמדם המיוחד של תלמידי הישיבות, דורשים החרדים לאשר בהקדם חוק חלופי העונה לדרישות בית המשפט.

  "בשלהי מושב החורף סוכם שבתוך שלושים יום מתחילת מושב הקיץ (הנוכחי) יימשכו תהליכי החקיקה במטרה להביא לחקיקה סופית וקבועה, כולל כל הקריאות במליאת הכנסת, שמאשרת את הסדר הנ"ל", כתבו. "יצוין כי שלושים יום אלו מסתיימים בימים הקרובים".

  בסיום מכתבם לנתניהו מבהירים ליצמן וגפני: "לולא הסעיף שנקבע בהסכם הקואליציוני בנושא מעמד בני הישיבות לא היינו שותפים לקואליציה, וכך היא ההנחיה גם לגבי העתיד. אנו מלאי תקווה שאכן מה שהובטח בנושא זה יקוים, ואנו מצפים לתגובתך".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוליבייה פיטוסי, אלכס קולומויסקי
  נתניהו וליצמן
  צילום: אוליבייה פיטוסי, אלכס קולומויסקי
  מומלצים