שתף קטע נבחר

אין בחירות: סיעות הקואליציה הגיעו להסכם על חוק הפטור מגיוס

תם המשבר הקואליציוני: חוק הפטור מגיוס אושר בקריאה טרומית אחרי שוועדת השרים לחקיקה אישרה פה אחד את המתווה שאיפשר לישראל ביתנו להתנגד. נתניהו עקץ את חברי האופוזיציה: "זה היה מפחיד, אה? אני שמח שהצבע חזר ללחיים שלכם"

 

 

לאחר הדרמה הפוליטית - נמנעו הבחירות: ועדת השרים לחקיקה אישרה פה אחד את מתווה הפשרה של חוק הפטור מגיוס, שבמסגרתו הובא החוק להצבעה הערב (יום ג') ועבר בקריאה טרומית במליאת הכנסת. 59 הצביעו בעד, 38 התנגדו ואיש לא נמנע. בשל העובדה שכל אחת מסיעות הקואליציה נהנתה מחופש הצבעה, שרת הקליטה והעלייה סופה לנדבר, שהגישה ערר נגד החוק, הצביעה בהתאם לעמדתה - ולפיכך לא תפוטר. בהמשך, תקציב המדינה יעבור בשלוש קריאות וחוק הלאום יעלה עד יום חמישי להצבעה בקריאה ראשונה. במקביל, הערב נדחו כל הצעות האופוזיציה לפיזור הכנסת.

 

הערב אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנסת: "הבטחתי להמשיך לקיים את הממשלה - וקיימתי". נתניהו המשיך: "אני מודה לשותפיי בקואליציה שגילו אחריות כדי שנוכל להמשיך להוביל בנחישות ובהצלחה את מדינת ישראל בביטחון, בכלכלה, בחברה וביחסי החוץ".

 

ראש הממשלה עקץ את הח"כים מהאופוזיציה: "זה היה מפחיד, אה? חזר לכם הצבע ללחיים. אני יודע שחסכתי לכם מפח נפש גדול, כי אם היו בחירות - אני הייתי חוזר לעמוד כאן ואתם הייתם חוזרים לפרשן אותי משם - כי התמיכה של הציבור בנו אדירה".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הגיב גם הוא על ההסכם בגאווה: "מילה זו מילה. המתווה שעליו עמדנו לכל אורך הדרך התקבל במלואו. ישראל ביתנו תצביע נגד חוק ההשתמטות; עד לתחילת מושב הקיץ יגבש הצוות המקצועי במשרד הביטחון את הצעת החוק שעל בסיסה תגובש הצעת חוק ממשלתית והחקיקה בנושא דת ומדינה תוקפא. נמשיך לעמוד על שמירת הסטטוס-קוו".

 

נתניהו בכנסת, הערב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
נתניהו בכנסת, הערב(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בהודעת השרים לגבי ההסכם נמסר: "ועדת השרים לחקיקה החליטה כעת פה אחד על חופש הצבעה סיעתי - כל מפלגה בהתאם להחלטת יושב ראש המפלגה - לגבי חוק הגיוס. לאחר אישור החוק בקריאה טרומית הליך החקיקה יימשך לאחר הבאת חוק ממשלתי של משרד הביטחון, בהסכמת כל סיעות הקואליציה ובתיאום עם היועץ המשפטי לממשלה".

 

הנוסח המלא של ההסכם:

1. ועדת השרים לחקיקה תדון היום בערר של השרה סופה לנדבר ותקבל החלטה לפיה ניתן חופש לכל סיעה להצביע על על הצעת חוק בן צור לפי עמדה שתקבע ע"י יו"ר המפלגה בכפוף לשני תנאים:

א. כל חברי הכנסת מאותה המפלגה יצביעו על פי החלטת יו"ר המפלגה.

ב. יו"ר המפלגה יודיע את החלטתו ליו"ר הקואליציה בתוך חצי שעה מתום ישיבת וועדת השרים.

 

במקרה שלא נמסרה ההודעה - תיחשב הודעת יו"ר המפלגה כמי שהודיע שהחלטתו להצביע בעד החוק.

 

2. עם תחילת מושב הקיץ יגיש שר הביטחון לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ממשלתית לעניין הגיוס, בהתאם להמלצת הוועדה שהתקיימה במשרד הביטחון, ולא יאוחר מארבעה שבועות אחר תחילת המושב. לאחר שההצעה תאושר בוועדת השרים לחקיקה ותעבור קריאה ראשונה בכנסת היא תמוזג עם הצעת חוק של חבר הכנסת בן צור לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית. הנוסח לקריאה שניה ושלישית יגובש בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה.

 

3. לא יובאו לוועדת השרים לחקיקה הצעות חוק ממשלתיות או פרטיות או מטעם ועדה בענייני דת ומדינה מטעם מי מחברי הקואליציה ולא תהיה דרישה לקידום הצעות כאלה לרבות הצעות שכבר נדונות בכנסת. האמור בסעיף 3 לעיל לא יחול על נושאים חדשים שיעלו בעקבות פסיקות של בג"ץ שתינתנה לאחר גיבוש הסכם זה.

 

4. ההצבעה על חוק הלאום בקריאה הראשונה תתקיים בתום ההצבעה על התקציב. אם לא ניתן יהיה להעלות לסדר היום את חוק הלאום בתום ההצבעה על התקציב, תתקיים ההצבעה כחוק ראשון ביום הראשון של מושב הקיץ הקרוב.

 

סופה לנדבר, הערב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
סופה לנדבר, הערב(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
  

המשבר, האולטימטומים והאיום בבחירות

המשבר פרץ לפני כשלושה שבועות, עם הגשת הצעת חוק הפטור מגיוס שניסח ח"כ יואב בן צור (ש"ס), שבעיקרה כללה יעד של 3,800 מתגייסים חרדים לצה"ל ולשירות לאומי מדי מחזור ועלייה הדרגתית במספר בהמשך. בנוסף, ההצעה לא כללה סנקציות ותמריצים, אולם כן כללה סעיף שקובע כי בכל חמש שנים תבחן הממשלה את יעדי הגיוס הכלליים בקרב המתגייסים החרדים - ואם לא יעמדו בהם, החוק יפקע. בישראל ביתנו הודיעו כי הם מתנגדים להצעה והחרדים איימו כי לא יצביעו בעד תקציב 2019 אם החוק לא יאושר.

 

בתגובה, בשבוע שעבר שוחח שר האוצר משה כחלון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושיגר אולטימטום. לדבריו, אם תקציב המדינה לשנת 2019 לא יאושר תוך שבועיים, הוא יפרק בעצמו את הממשלה ללא קשר לחרדים.

 

במשך כל ימי המשבר ובפרט אמש, התאמצו בליכוד לשכנע את ליברמן להתיישר עם הקו של הקואליציה ולהסכים לחוק של ח"כ בן צור, לצד עריכת תיקונים והתאמות שיתבססו על הערות נציג משרד הביטחון מטעמו של ליברמן. בליכוד נשמעו קולות שטענו כי לליברמן הובהר כי הליכה לבחירות לא תבטיח לו את תיק הביטחון גם בממשלה הבאה. יחד עם זאת, בכירים בקואליציה אמרו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא נרתם למציאת פתרון למשבר בכל כוחו.

 

בישיבת סיעת ישראל ביתנו בכנסת שנערכה אתמול אמר ליברמן בנוגע לחוק הפטור מגיוס: "החזירו לנו ספר טלפונים בדמות חוק ומצפים שישראל ביתנו תתמוך בחוק הזה? זה אבסורד. זה 'פייק חוק'. כולנו כולל השרה סופה לנדבר נצביע נגד החוק המוצע. החוק הזה הוא בגידה בחיילים".

 

ליברמן הבהיר גם כי אין בכוונתו לפרוש מהממשלה לפחות עד אשר החוק יעבור בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. "אני לא מתנדב לעזוב את הממשלה עד שהחוק יעבור סופית. אם יעבור, נסיק את המסקנות", אמר השר.

 

 

ברקע המתיחות הפוליטית, אמר אתמול ראש הממשלה נתניהו בדיון בכנסת כי יעשה מאמץ לשמור על שלמות הממשלה, חרף המשבר החמור והאפשרות לבחירות מוקדמות. "השעה מאוחרת אבל לא מאוחרת מדי. צריך לעשות מאמץ עליון אחרון כדי לשמור על הממשלה בהרכבה הנוכחי לאורך זמן", אמר נתניהו בדיון "40 חתימות", שכינסה האופוזיציה על רקע חקירותיו והמלצות המשטרה להעמידו לדין בגין שוחד.

 

"דווקא בגלל האתגרים הגדולים שעומדים לפנינו, אני קורא לחבריי ובראשם שר הביטחון אביגדור ליברמן וראשי הסיעות החרדיות ואני אומר לכם - צריכים לפעול באחריות. המדינה זקוקה לממשלה יציבה, איתנה, רחבה, שמתפקדת לאורך זמן. היא זקוקה לממשלה שלנו", הדגיש נתניהו. "בשעה מאוחרת זו, צריך לעשות דבר אחד - לרדת מצמרות העצים אל קרקע האחריות. לעשות מאמץ עליון כדי להשאיר את הממשלה הטובה הזו על כנה לאורך זמן. את המאמץ הזה צריך לעשות הלילה - כאן ועכשיו ונעשה אותו".

 

הציב אולטימטום. השר משה כחלון (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
הציב אולטימטום. השר משה כחלון(צילום: יאיר שגיא)

 

ליצמן ונתניהו גיבשו נוסח פשרה, ליברמן התבצר בעמדתו

אמש אישרה מועצת גדולי התורה החסידית בראשות האדמו"ר מגור את מתווה הפשרה שגיבשו ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן. במסגרת המתווה, הוסכם שחוק הגיוס לאישור ועדת שרים לחקיקה הבוקר ב-09:00 ומחר לקריאה טרומית במליאת הכנסת - עם התחייבות להעבירו בקריאה שנייה ושלישית במושב הקיץ. בתמורה, התחייבו החרדים להצביע עם הקואליציה בעד תקציב המדינה.

 

במכתב שהעביר מזכיר מועצת גדולי התורה מרדכי שטרן לח"כים החרדים נכתב: "הנני להודיעכם שהואיל ונציגי הממשלה הסכימו לקבל את נוסח חוק הגיוס כפי שהציעו הנציגים החרדים, ושחוק זה יאושר בוועדת שרים מחר וביום רביעי בקריאה טרומית בכנסת, ואי"ה במושב הקיץ יעלו את החוק לשלוש קריאות בהסכמת הממשלה, החליטו רבותינו שבאופן זה יצביעו חברי הכנסת על התקציב".

 

בפועל, ליצמן והאדמו"רים נסוגו מדרישתם המקורית לפיה החוק צריך לעבור בשלוש קריאות כתנאי להעברת התקציב. "אנחנו את שלנו עשינו, התפשרנו", אמרו גורמים ביהדות התורה והוסיפו: "הכדור לא אצלנו כעת, גלגלנו אותו הלאה".

 

הבחירות בוטלו, המלון הוחזר. הטלפון של רגב ()
הבחירות בוטלו, המלון הוחזר. הטלפון של רגב

 

ליברמן איים: "לנדבר תפוטר? נלך לבחירות"

אלא שהבוקר התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן למתווה שגובש בין נתניהו לליצמן, ואמר כי "אי אפשר לצפות שישראל ביתנו תצביע בעד חוק הגיוס כמו שאי אפשר לצפות שש"ס תצביע בעד אוטובוסים בשבת. כולנו נצביע נגד". עם זאת, הוא אמר בכנס בקריית שדה התעופה כי "ללכת לבחירות זה לא דבר נכון לישראל ולא דבר נכון לישראל ביתנו".

 

ליברמן הבהיר: "אם הוא (נתניהו - מ.א) יפטר את השרה לנדבר - ברור שאנחנו בדרך לבחירות. נדחה את המשבר בעוד חודשיים? לא חייבים ליצור עוד משבר. צריך לעצור ולתת למערכת הביטחון ולצה"ל לפתור את חוק הגיוס".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו במליאה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים