שתף קטע נבחר

8 נאשמים בריגול ובהברחה: ניתקו מצלמות ותאורה בגבול

בדואים מהנגב נאשמים בייבוא סמים אך גם בריגול - הם ביקשו מחייל משוחרר מידע על המתרחש בגבול ולאחר מכן ניתקו את החשמל ואת קווי התקשורת. בחסות החשכה הידרדר טנק צה"ל לבור, ואחד מחייליו נהרג

שמונה בדואים תושבי הנגב נאשמים בייבוא סמים בגבול מצרים - אירוע שבסופו הידרדר טנק וחייל צה"ל נהרג. אשמת הריגול נובעת מכך שהם השיגו מידע מחייל צה"ל על כבלי תקשורת ומצלמות בגבול שעלולים לסכנם - ולכן ניתקו אותם. ניתוק אמצעי האבטחה בגבול גרם לחשיכה באזור ובעקבות זאת בין היתר הידרדר טנק לתעלה בשטח. כתוצאה מכך פרצה אש בתוכו עקב התלקחות פגז. באישום צויין כי ניתוק המצלמות עלול היה להסתיים גם בפיגוע.

 

פרקליטות מחוז דרום הגישה את כתב האישום היום (ד') לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. הנאשמים, תושבי הכפר ביר הדאג', הם סלאמה אל-טוחי (37), סלימאן (35), פאיז (27), תאופיק (25) אבו גרדוד וסוילם אל-ווידג. הם נאשמים כי הבריחו יותר מ-200 קילו חשיש בגבול ישראל מצרים.

 

התדרדרות טנק במהלך פעילות מבצעית בעוצבת
הטנק התהפך עקב החשכת האזור

טנק שהתדרדר בעוצבת אדום חייל נהרג ()

אליהו דרורי ()
אליהו דרורי. נהרג בטנק

הפרקליטות הגישה כתבי אישום נגד מעורבים נוספים, בהם גם נגד חייל צה"ל לשעבר עיד אל-התרשה (34) משבט אל עזזמה, ששירת בעבר בצה"ל והוצב בין היתר בגבול ישראל מצרים. הוא נאשם כי העביר לאל-טוחי את המידע על המצלמות. הוא מואשם בריגול, ייבוא סם מסוכן, פגיעה ברכוש וניסיון לייבוא סם מסוכן.

 

על פי כתב האישום, אל-טוחי שוחח עם אל-התרשה וזה סיפר לו כי בגבול מותקנות מצלמות המופעלות באמצעות כבלי תקשורת של בזק. הוא חייל המשוחרר סיפר לאל-טוחי כי ניתן לחתוך את כבל התקשורת של בזק בבור תקשורת הנמצא בקרבת תחנת דלק בקציעות וכך לנתק את המצלמות, דבר שיאפשר הברחת סמים מבלי להתגלות על ידי חיילי צה"ל.

 

במהלך אחת מהברחות הסמים הצליחו להבריח 64 קילו חשיש. זאת לאחר שבאזור הוצבו חלק מהנאשמים כתצפיתנים וחלק העמיסו את שקי החשיש על ג'יפ והובילו אותו לשטח ישראל.

 

בהברחה נוספת באמצע חודש אפריל, שימשו חלק מהנאשמים כתצפיתנים באזור נחל לבן ועל שער הגבול הנמצא ליד תחנת דלק. אל-טוחי הורה לאנשיו לחתוך את כבלי התקשורת של בזק המפעילים את המצלמות שהציב צה"ל לאורך הגבול, שנמצאו בבור תקשורת בקרבת קציעות.

 

כתוצאה מחיתוך הכבלים שותקו המצלמות של צה"ל לאורך גבול ישראל מצרים. המבריחים המצרים הניחו סולם על גדר הגבול וטיפסו עליה עם 10 שקי חשיש במשקל 20 קילו כל אחד.

 

עקב ניתוק המצלמות הוציאו מפקדי צה"ל באזור כוחות נוספים לשטח כולל טנקים. אחד הטנקים נפל לתהום וכתוצאה מכך נהרג חייל צה"ל, אליהו דרורי, שהיה אחד מאנשי צוות הטנק וחיילים נוספים נפצעו.  

עו"ד יוסי לין  (צילום: אסף מגל) (צילום: אסף מגל)
עו"ד יוסי לין (צילום: אסף מגל)
 

תחקיר צה"ל העלה כי הטנק הוקפץ בסמוך לשעה 1:00 בלילה בעקבות זיהוי ניסיון ההברחה, אחרי סיכול ניסיון קודם. המבריחים ניסו לפגוע בתשתית ביטחונית, וכתוצאה מכך הופעלה תרגולת שבמסגרתה מוקפצים טנקים, כדי למנוע שימוש בהברחה ככסות לפיגוע חבלני. במהלך נסיעתו הכוח לא הבחין בחשכה במדרון תלול של כשלושה מטרים בנחל ניצנה ונפל לתוכו. לאחר ההידרדרות פרצה שריפה בתוך הטנק עקב התלקחות של פגז.

 

על פי כתב האישום, לאחר שנודע לאל-התרשה על נפילת הטנק ומות החייל, עלתה על דעתו האפשרות כי תיפתח חקירה בעניין, ועל מנת להכשילה זרק את הטלפון שבו השתמש במהלך ייבוא הסם.

 

אל-טוחי ואנשיו נאשמים, כל אחד לפי חלקו, בייבוא סם מסוכן, פגיעה ברכוש וריגול. סנגורו של אחד הנאשמים, עו"ד יוסי לין, מסר בתגובה: "מרשי מכחיש את העבירות המיוחסות לו. לאורך החקירה נמנע ממנו מפגש עם עורך דין והופעל עליו לחץ רב. כשאלמד את חומר הראיות ניתן מענה מפורט בבית המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים