שתף קטע נבחר

100 מטעני חבלה בגבול הרצועה בחודש וחצי; כוננות בי-ם, הגדה וגבול הרצועה

כוננות "שומרי הסף" נמשכת: העימותים בגבול עזה יוסטו לשעות אחר-הצהריים בשל הרמדאן; כוחות מתוגברים ביהודה ושומרון ובירושלים. מנתונים שהגיעו לידי ynet עולה כי מעל 100 מטעני חבלה הונחו בגבול הרצועה בחודש וחצי האחרונים. נשיא מצרים הורה לפתוח את מעבר רפיח לאורך הרמדאן

כוננות "שומרי הסף" תימשך גם היום (יום ו') בגבול עזה לקראת חידוש העימותים בגדר, ובגדה יהיו הכוחות המתוגברים בדריכות גבוהה ביום שישי ראשון של הרמדאן. בתוך כך, נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי הודיע הלילה כי מעבר רפיח לרצועה יהיה פתוח לכל אורך הרמדאן. א-סיסי צייץ בטוויטר כי השארת המעבר פתוח "תקל את העול של אחינו בעזה".

 

באוגדת עזה נערכים לחידוש ההפגנות בגבול, אם כי בהיקפים קטנים יותר. כמה אלפי פלסטינים צפויים להתקרב לגדר וינסו לפרוץ אותה בכמה מוקדים. לוחמים מחטיבת גבעתי נשארו בעוטף לתגבר את חטיבת גולני וחטיבת שריון, ולפי הערכות בפיקוד הדרום העימותים עשויים להתחיל בשעה מאוחר יותר, סביב 17:00, בשל צום הרמדאן ושבירתו בשעות הערב.

 

 

מפגינים פלסטינים רצועת עזה גדר עימותים עם צה
מפגינים בגבול עזה(צילום: EPA)

מפגינים פלסטינים רצועת עזה גדר עימותים עם צה
(צילום: EPA)
 
בצה"ל מעריכים שחמאס ישאיר את מחאות הגדר על אש נמוכה, לפחות עד יום הנכסה בתחילת החודש הבא לציון ההפסד הערבי במלחמת ששת הימים. יחד עם זאת, גם אם המספרים היום בגבול הרצועה יהיו נמוכים, גובה האלימות ואירועי הגדר עלולים להימשך ולהיות חמורים יותר ממה שהיה שלשום בשתי תקריות הירי לעבר כוחות צה"ל.

 

בפיקוד הדרום מעריכים שחמאס נמצא כעת על פרשת דרכים ויחליט לגבי המשך צעדיו רק אחרי שימצה את תוכנית "צעדת השיבה" שהגה ותכנן ראש הארגון יחיא סינוואר. הוא גם היה זה שהורה להנמיך את גובה הלהבות אחרי שראה שהעזתים לא מצליחים לפרוץ את גדר הגבול.

שריפה ליד יער בארי ()
עפיפון תבערה גרם לשריפה ליד יער בארי

רחפן של צה
רחפן של צה"ל מפזר גז מדמיע על מפגינים(צילום: MCT)

גם באוגדת איו"ש הדריכות בסוף השבוע תהיה גבוהה בגלל יום שישי הראשון של חג הרמדאן, תקופה שבכל שנה נחשבת לנפיצה ורווית פיגועים. מאות לוחמי תגבור, בהם מחטיבת הנח"ל, פרוסים כבר מתחילת השבוע בגדה.

 

היום יתאפשר למוסלמים בלבד להתפלל במערת המכפלה בחברון לרגל החג, והקלות נוספות יתאפשרו לרבבות פלסטינים. צה"ל מעוניין לצנן את האווירה המתוחה, ולאפשר את קיום הפולחן בהר הבית.

 

חמאס ינסה להמשיך במומנטום

באוגדת עזה מרוצים מהתפקוד השבוע, אך גם נערכים להמשך ומפיקים לקחים כיצד לעמוד טוב עוד יותר במטרה שהוצבה לכוחות. מנתונים שהגיעו לידי ynet עולה כי בחודש וחצי האחרונים, בחסות ההפגנות, הניחו פעילי חמאס יותר מ-100 מטעני חבלה לאורך הגבול, בהם מטעני צד גדולים.

 

בסך הכול נרשמו באוגדת עזה 16 אירועי פח"ע מרכזיים בששת השבועות האחרונים - הפעלות מטענים, ירי על הכוחות, הפלות רחפנים צה"ליים בודדים והשחתות תשתיות ביטחוניות או אזרחיות, כמו במעבר כרם שלום. מטרת הארגון כעת להמשיך במומנטום הפרות הסדר בגדר, גם אם במינונים נמוכים.

 ניסיון חדירה גדר הביטחו (צילום: דובר צה
חוליית מחבלים מנסה לפרוץ את הגדר(צילום: דובר צה"ל)
מנגד, הצצה למערכה המודיעינית המורכבת שהפעילה אוגדת עזה מאז החל חמאס את הקמפיין שלו ביום האדמה בסוף חודש מרס, מגלה עד כמה ריצת ההמונים לגדר הגבול היא אירוע חסר תקדים שצה"ל מעולם לא התמודד עימו, עד לשבוע האחרון.

 

בגלל האופי החצי צבאי-חצי אזרחי של האירועים במפקדת אוגדת עזה נפתח חמ"ל מודיעין מיוחד, אליו נוקזו כל רכיבי הפאזל: ממודיעין מהאזנות, צילום ממל"טים, סוכני יחידת 504 ואיסוף קרבי בשטח של תצפיות, ועד לצילומים שהפלסטינים תיעדו ושידרו בעצמם, לעיתים בשידור חי, בפייסבוק או ברשתות הטלוויזיה הערביות. המודיעין האוגדתי חשף כיצד חמאס נערך, ועדיין מתכוון, לפלוש עם אנשיו לישראל.

 

באחד המקרים קצין צה"ל בשטח התקשה להשלים את התמונה המודיעינית לנגד עיניו בבית חאנון, אך צילום בחי של פלסטיני בפייסבוק חשף בפניו את מה שקורה מעבר לגבעה. המודיעין שנאסף והותך גם מ-8200 ומהשב"כ אפשר לייצר התרעות מודיעיניות לחלק מתקריות הירי. כך למשל באירוע ביום שני נערך כוח מיחידת הקומנדו מגלן בצפון הרצועה בשל התרעה מודיעינית שקיבל. בתום חילופי האש, ושלושה ימים אחרי, התברר: עשרה מחבלים חמושים חוסלו בתקרית מבלי שהיו נפגעים לכוחותינו. זאת אחרי חילופי אש שנמשכו בשלושה גלים, האחרון שבהם כלל ירי מכוח תגבור חמאסי שהגיע ברכב שטח לזירה.

 

אך המעקב המודיעיני לא הסתכם בכך. באוגדת עזה ניטרו דפי פייסבוק מעזה וניתוחם סייע בהבנת התמונה שמנגד ובכך הכוחות נפרסו היטב. המודיעין האוגדתי חשף כיצד חמאס נערך ועדיין מתכוון לפלוש עם אזרחיו לישראל. תוכניות אלה לא קופלו אך באוגדת עזה זיהו מגמה חריגה: בכל תקרית גבול בחסות ההפגנות, שכללה חילופי אש וזמן קצר לאחר מכן תקיפות של עמדות חמאס עם טנקים או כלי טיס, ההמונים נסוגו והתקפלו כליל מאותו מוקד עימותים.

 

בצה"ל מרוצים מהרחפנים שנשלחו נגד עפיפוני התבערה. הם הפילו יותר מ-150 עפיפונים שהופרחו מעזה, וכעת מנסים לפתח במערכת הביטחון טכנולוגיה שתזהה כאיכון כל הפרחת עפיפון, בדומה לזיהוי של ירי לאוויר או שיגור רקטה.

 

תיירים טורקים יתפרעו בירושלים?

גם משטרת ירושלים בדריכות גבוהה לקראת יום שישי ראשון של הרמאדן ותיקון ליל שבועות. בהערכות מצב מודעים להשפעות שעשויות להבעיר את השטח בעקבות היחסים עם טורקיה וההרוגים בעזה. לגבי היחסים העכורים עם טורקיה, במשטרה נלקח בחשבון כי בעיר העתיקה יש כמות גדולה של תיירים טורקים שינסו לשבש ולהפר את הסדר. לפני כשנה הורחקו מישראל שלושה טורקים בגלל התפרעויות בהר הבית. לצד הכוננות הגבוהה, אין מודיעין קונקרטי ובמשטרה מבהירים שנערכים לכל תרחיש.

פגינים פרו פלסטינים מול בית שגריר ישראל ב אנקרה (צילום: AFP)
מפגינים מול ביתו של שגריר ישראל באנקרה(צילום: AFP)
  

כ-3,000 שוטרים יתפרסו ברחבי הבירה, בדגש על סמטאות העיר העתיקה המובילים לכותל ומסגד לאל-אקצה, על המעברים, בדגש על קלנדיה מצפון וקבר רחל מדרום, וגם על שכונות מזרח ירושלים. במשטרה נערכים לכ-300 אלף מוסלמים שיבואו היום למסגד אל-אקצה, ולכמות גדולה מאוד של יהודים שיבואו להתפלל בכותל.

 

בשל העומס הצפוי בסמטאות העיר העתיקה במשטרה מנסים למנוע את החיכוך בין היהודים לערבים. בשבת, ליל חג השבועות, לא תתאפשר הגעת יהודים לכותל דרך שער שכם משעות הערב ועד ל-00:30 ביום ראשון. בשעות אלו לא תתאפשר יציאה מהכותל לכיוון שער שכם דרך רחוב הגיא. במשטרה ממליצים למתפללים שרוצים להגיע לכותל המערבי שיעשו זאת דרך השער החדש, שער יפו, שער ציון ושער האשפות.

הערכה: 300 אלף מתפללים מוסלמים מחר באל-אקצא (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הערכה: 300 אלף מתפללים מוסלמים מחר באל-אקצא(צילום: גיל יוחנן)
 

במהלך ימי השישי של חודש הרמדאן (בתאריכים: 18.5, 25.5, 1.6, 8.6), בין השעות 06:00-18:00, יחסמו לתנועת כלי רכב הצירים הבאים בעוטף העיר העתיקה: סולטן סולימאן, ואדי ג'וז, דרך יריחו, שמואל בן עדיה, כביש העופל, דרך שכם, צלאח אל דין ומעלות עיר דוד.

 

בין השעות 07:00-17:00 יחסמו לתנועה הצירים הבאים: שדרות בר לב מצומת מטה ארצי לכיוון דרום העיר (התנועה תופנה למנהרת אשכול), דרך חברון מרחוב מרים החשמונאית לכיוון צפון העיר (התנועה תופנה לדרך בית לחם), רחוב הצנחנים ורחוב חיל ההנדסה יחסמו גם כן. במשטרה מבקשים לנסוע בדרך בגין כציר חלופי. נכים בעלי תו נכה המגיעים לכותל יוכלו לנסוע דרך שער יפו.


פורסם לראשונה 17/05/2018 23:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
התפרעות בגבול הרצועה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים