שתף קטע נבחר

ארגון שחקני הכדורסל הכריז על שביתה, הקבוצות: "לא תקבלו שכר"

בעקבות המבוי הסתום במו"מ על החוק הרוסי ומספר הזרים, הודיע הארגון שהישראלים לא יופיעו ביום שני למשחקי המחזור האחרון של העונה הסדירה בליגת העל. במינהלת הליגה איימו שהעונה תסתיים במקרה של שביתה. ראשי הקבוצות שלחו מכתב בו נאמר להם כי במקרה של שביתה, הם לא יקבלו כסף

ארגון השחקנים הכריז היום (שישי) בצהריים על שביתה. בעקבות המבוי הסתום במשא ומתן עם מינהלת הליגה על המשך קיומו של החוק הרוסי, המחייב את הימצאותם של שני ישראלים על הפרקט, וכן על מספר הזרים בכל קבוצה, הודיע הארגון שהשחקנים הישראלים לא יופיעו ביום שני למשחקי המחזור ה-33 שינעל את העונה הסדירה בליגת העל בכדורסל.

 

תגובת הקבוצות לא איחרה לבוא. ההנהלות שלחו מכתב לכל שחקן ישראלי עליו הוא מתבקש לחתום שהוא אכן משתתף בשביתה. במידה וכן, השחקנים מתבקשים גם לא להגיע לאימונים מאחר ולא יקבלו שכר בכל תקופת השביתה. שחקן אמר ל-ynet ספורט: "נשאר עוד חודש עד לסיום העונה, אנחנו נספוג המשכורת הזאת כדי להשיג את המטרה שלנו"

 

ישיבת ארגון השחקנים (צילום: עוז מועלם)
שחקני ליגת העל בישיבה של ארגון השחקנים(צילום: עוז מועלם)

 

במינהלת איימו לסיים את העונה במקרה שהשחקנים יחליטו לשבות. "שביתה תגרום נזק לכל המעורבים בענף הכדורסל, השחקנים צריכים להבין כי בשל לוחות הזמנים של משחקי הנבחרת בחודש יוני ואילוצים אחרים, ככל שינקטו בשביתה מעבר ליום רביעי הבא, החליט הדירקטוריון כי לא יהיה מנוס אלא לסיים את העונה מוקדם מהצפוי ללא שיושלמו כל המשחקים", נאמר אתמול בהודעת המינהלת.

 

ל-ynet ספורט נודע כי מתגבשת תביעה ייצוגית מצד בעלי המינויים נגד ארגון השחקנים. התביעה, אם וכאשר, תוגש בעילות של נזק כספי (פחות משחקים למרות ששולם מחיר מינוי מלא) ועוגמת נפש. זאת לאחר ומספר בעלי מינויים זועמים על ההחלטה של הארגון לפתוח בשביתה, רגע לפני הפלייאוף. חלקם סיפרו: "אילו היינו יודעים שלא יתקיימו משחקים בפלייאוף, לא היינו עושים מינוי". הכעס מגיע בעיקר בעקבות העובדה שההסכם של החוק הרוסי עם מנהלת הליגה תקף עד לסיום העונה, כך שהצדדים יכולים להגיע להבנות בכל תקופת הפגרה.

 

כזכור, ארגון השחקנים ערך אתמול עם נציגי המינהלת פגישה נוספת, בה הצדדים ניסו להגיע לפשרות עם ההצעה שהציגו מנכ"ל המינהלת עדלי מרכוס ומנכ"ל הפועל ירושלים, גיא הראל: להשאיר את המצב הקיים - חוק רוסי עם חמישה זרים ולקבוצה יינתן בונוס של חצי מיליון שקל אם תרשום רק שלושה. רק שהם נתקלו במבוי סתום.

 

 

מה שמתנהל מאחורי הקלעים בשבועות האחרונים מסבך אפילו יותר את העניינים. מצד אחד, יו"ר מינהלת הליגה, שמואל פרנקל, מתעקש על ביטול החוק הרוסי והגדלת מספר הזרים לשישה. זאת כדי למנוע ממכבי תל אביב ליצור שתי קבוצות נפרדות בעונה הבאה. מצד שני, ארגון השחקנים דובק בעמדתו על השארת החוק הרוסי, בו שני שחקנים ישראלים נמצאים על הפרקט בכל רגע נתון.

 

בנוסף לפגישה עם ארגון השחקנים, התקיימה אתמול אחת נוספת של דירקטוריון המינהלת עם כל יושבי הראש והמנכ"לים, בה הוצעו מספר אופציות נוספות: חוק רוסי ושישה זרים (בתוספת קנס לקבוצות שיחתימו את מספר הזרים הנקוב), חוק רוסי וחמישה זרים, חוק רוסי וארבעה זרים (מענק של 400-500 אלף שקל לכל קבוצה) או לחילופין ארבעה זרים בטופס בלי חוק רוסי כמו שהיה בעבר.

 

נגד החוק הרוסי. פרנקל (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
נגד החוק הרוסי. פרנקל(צילום: ראובן שוורץ)

 

מלבד חוסר הסכמות, חלק מההנהלות מאשימות בעיקר את שחקן אליצור נתניה, מתן נאור, שהגיע ביום רביעי האחרון לפגישה של ארגון השחקנים והפציר בהם לפתוח בשביתה כשאמר: "בשביל להציג תוצאות משמעותיות אתם תצטרכו לשבות". בנוסף, גורמים שונים מספרים שהוא דיבר על השביתה הקודמת שבזכותה השיגו השחקנים את החוק הרוסי ובכך סחף אחריו את הנוכחים. מה ששונה מלפני חמש שנים הוא שהשביתה אז התקיימה מהמחזור ה-22, כך שלצדדים היה מספיק זמן כדי להתדיין ולהגיע להסכמות. במקרה הנוכחי מדובר על שביתה מיום שני הקרוב (המחזור האחרון), כך שיש יומיים להגיע להבנות או שהליגה תיסגר.

 

ממינהלת הליגה נמסר בתגובה: "מדובר בחוסר תום לב מצד השחקנים, זאת החלטה חסרת אחריות וטעם להשבית את הליגה בזמן הזה, חודשים של עבודה עלולים לרדת לטמיון. אנחנו קוראים לשחקנים לגלות אחריות".


פורסם לראשונה 18/05/2018 06:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
שחקני ליגת העל
צילום: עוז מועלם
מומלצים