שתף קטע נבחר

שוב ג'יזל בבולשוי, ומדברים על התחדשות

מהרגלים ישנים קשה להיפטר וכפי הנראה גם מרפרטואר. בבולשוי מדברים על רוח חדשה שמנשבת שם, אבל לא ממהרים להיפטר מהנכסים הקלאסיים

יהיה קשה מאד למצוא חידושים מרעישים ב"ג'יזל" של תיאטרון הבולשוי המגיע ארצה לשלושה מופעים. למרות הניסיון לשוות לתיאטרון הוותיק מגמה של התחדשות, התפיסה נשארה כשהייתה – ללכת על בטוח ולמלא אולמות.
אם תשאלו את נינה אנאניישוילי, הפרימה בלרינה של תיאטרון הבולשוי, מהבלרינות המובילות בעולם המחול הקלאסי, אם הבולשוי זקוק לחידושים – לא בטוח שהיא שתסכים: למה להתנסות אם אפשר לקצור מחיאות כפיים מן הרפרטואר הקלאסי המבוצע בדייקנות?
נינה אנאניישוילי מגיעה לראשונה לישראל עם הבולשוי, ותופיע בתפקיד הראשי בבלט הקלאסי "ג'יזל". למוקירי הקלאסיקה ידוע כי מדובר ביצירה שנולדה בשנת 1841 בפאריז וזכתה מייד להצלחה עצומה.
העלילה מספרת על אהבתה של ג'יזל, נערה כפרית, פשוטה ותמימה לרוזן אלברכט, אציל אנוכי וחסר אחריות שמוביל אותה לטירוף הדעת. מתוך השגעון היא הופכת למעין פיה ובסופו של דבר מתה. . הבכורה של הבלט היתה בפאריז ב – 1841. שנה מאוחר יותר הועלתה ההפקה גם בתיאטרון הבולשוי, בכוריאוגרפיה של מריוס פטיפה וז'ול פרו ,ומאז "ג'יזל" היא חלק מן הרפרטואר הקבוע של ה"בולשוי".
הסיפור מבוסס על אגדת עם גרמנית מתוך ספר של היינריך היינה, שעובדה בידי הסופר הצרפתי תיאופיל גוטייה. הוא כתב את העלילה עבור רקדנית איטלקייה,קרלוטה גריסי, בה היה מאוהב נואשות והיא היתה הראשונה שרקדה בתפקיד ג'יזל. את המוסיקה כתב אדולף אדם.
דמותה של ג'יזל על הבימה מחייבת לא רק טכניקה מושלמת במחול, אלא גם גם כושר משחק לא מבוטל: דמותה של ג'יזל משתנה ומתפתחת בהמלך העלילה, ולא די ברגליים חזקות כדי להציג את ההבדלים בין עלמה מאוהבת לאשה מוכת צער.
נינה אנאניישוילי מצטרפת לשורה מכובדת של פרימה-בלרינות שגילמו את התפקיד. בין השאר אפשר למצוא ברשימה את מרגוט פונטיין, אנה פבלובה ונטליה מקרובה. אנאניישוילי : ג'יזל הוא אחד הבלטים הכי אהובים עלי. ג'יזל היא מיוחדת, זה בלט רומנטיקני ישן שחי עד עכשיו בגלל היופי שבו". עם זאת, היא מתקשה להסביר מה בדיוק מאפיין את הביצוע שלה לדמות ואומרת ,"מי שיבוא לראות את המופע יבין".
אלכסי פאדיצ'ייב, המנהל האמנותי של להקת המחול של הבולשוי, ומי שהיה הרקדן הראשי שלהם עד שהתעייף, מנסה להנהיג דמוקרטיזציה וניהול מערבי במוסד הוותיק שהיה פעם חלון הראווה של רוסיה הסובייטית. "לכל הרקדנים יש חוזה ועל-פיו הם יודעים בדיוק מה לוח הזמנים שלהם," הוא מסביר. הם יכולים לרקוד עם כל הלהקות בעולם ובמקביל לשמור על מקומם במסגרת הבולשוי. זו הדרך שלנו למנוע עריקה למערב". להפקה של ג'יזל בישראל הגיעו שמונים רקדנים מצוות בלט הבולשוי: דמוקרטיזציה זה נחמד, אבל כעת, בעונת החופשה השנתית של הרקדנים, כשנאמר להם שנוסעים להופיע בישראל, איש לא צפצף. רשימת הממתינים להתקבל ללהקת המחול הזו כה ארוכה, עד כי מי שכבר הגיע, שומר על מקומו באדיקות מובנת.
בשני המופעים הראשונים יופיעו נינה אנאניישוילי בתפקיד ג'יזל ויורי קלבצוב בתפקיד הרוזן אלברכט. במופע האחרון תופיע הרקדנית סבטלנה לונקינה ולצידה ניקולאי ציצקרידזה. על תזמורת סימפונט רעננה ינצח אלכסנדר סוטניקוב.

ג'יזל - התיאטרון הרומי בקיסריה יום ג' 8.8, יום ה' 10.8, מוצאי שבת 12.8


לפנייה לכתב/ת
ארכיון
ג`יזל בהפקת תיאטרון הבולשוי
ארכיון
צילום: ארכיון
נינה אנאניישוילי הפרימה בלרינה של הבולשוי
צילום: ארכיון
לאתר ההטבות
מומלצים