שתף קטע נבחר

המורה הפדופיל שאול שמאי נידון לשבע שנות מאסר

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר את העונש על המורה שהורשע בהסדר טיעון בביצוע מעשים מגונים בנסיבות אינוס בשש ילדות, ארבע מהן בנות 8-7 שלמדו אצלו. הפרקליטות ביקשה להטיל עליו 18-10 שנות מאסר. השופט תקף: "היה כשל באי דיווח על הרשעתו בתיק אחר בזמן שהמשיך ללמד"

 

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב צבי גורפינקל גזר בצהריים (יום ב') שבע שנות מאסר על המורה הפדופיל שאול שמאי (49) מראשון לציון, שהורשע בהסדר טיעון בביצוע מעשים מגונים בנסיבות אינוס בשש ילדות. ארבע מהן, בנות 8-7, למדו בבית הספר שבו שימש שמאי מורה ושתי האחרות למדו אצלו במסגרת שיעורים פרטיים. בנוסף נידון שמאי ל-18 חודשי מאסר על תנאי. כמו כן הוא יצטרך לפצות כל אחת מהילדות ב-25 אלף שקל.

 

הסדר הטיעון בעניינו של שמאי אושר בבית המשפט בינואר, אולם הצדדים לא הגיעו אז להסכמה על ענישה. הפרקליטות ביקשה לגזור על המורה 10 עד 18 שנות מאסר. "אין להכביר במילים על חומרת המעשים של הנאשם", אמר השופט בהקראת גזר הדין. "הוא ניצל את מעמדו כמורה ומחנך בכל הנוגע לאמון שרכש עם תלמידיו ומורים כדי לבצע את המעשים. האירועים בוצעו באופן שיטתי".

 

גורפינקל מתח גם ביקורת על כך שלא הועבר דיווח על הרשעתו של שמאי בתיק אחר בגין עבירות דומות והוא המשיך ללמד. "יש להתייחס בחומרה שהעבירות בוצעו בתיק זה בעוד הנאשם מנהל תיק פלילי אחר בגין עבירות מין ומשמש כמורה. היה כאן כשל באי-דיווח על ההרשעה".

שאול שמאי (צילום: מוטי קמחי)
שאול שמאי(צילום: מוטי קמחי)

עו"ד כנרת כאהן מור מפרקליטות מחוז תל אביב מסרה בתגובה: "בית המשפט קיבל את עמדתנו וגזר עונש מכביד על הנאשם בהתאם לנסיבות המחמירות של המקרה, והוא מהווה הרתעה עבור כל מי שביטחונם ושלומם של ילדינו מופקד בידו והוא מנצל את תמימות הילדים וחוסר האונים והמרחק מהעין כדי לפגוע בהם. טענו למתחם של שנתיים וחצי עד 5 שנות מאסר לכל אחד מן המעשים ובית המשפט סבר אותו דבר, ההצטברות הכוללת שונה. נלמד את ההכרעה ונגבש עמדה".

 

עו"ד טלי גוטליב, סנגוריתו של שמאי, אמרה: "בית המשפט קיבל את מלוא טענותינו שלצד שליחת אדם למאסר ניצבת חובתנו כחברה להתחשב לסייע לאדם שהודה, הצטער והתחרט וביקש טיפול לטובתו ולטובת החברה כולה. עצם העובדה שמרשי הודה באופן נדיר ויוצא דופן במקרים כאלו מדברת בעד עצמה ומשקפת חרטה אמיתית וכנה מבלי לקבל הבטחה לשום עונש".

צבי גורפינקל (צילום: מוטי קמחי)
השופט צבי גורפינקל(צילום: מוטי קמחי)

 

עורכי הדין אפי נוה והילה בודיק ממשרד אטיאס-נוה-כהן מסרו בשם משפחות הקורבנות: "כפי שעולה מגזר דינו של בית המשפט המחוזי, מדובר בפרשה מזעזעת אשר אין ספק כי בהתנהלות נכונה ניתן היה למנוע את התרחשותה ואת הנזקים העצומים שנגרמו לקטינות חסרות ישע אשר נחשפו למורה הפדופיל כשניתן היה למנוע זאת. כעת, עם סיום ההליך הפלילי, תוגש בזמן הקרוב תביעה נזיקית נגד כל הגורמים הרלוונטיים ויש לקוות כי יופקו לעתיד הלקחים המתבקשים על מנת למנוע הישנות של מקרים מזעזעים מסוג זה".

עו"ד נוה (צילום: עידן מילמן) (צילום: עידן מילמן)
עו"ד נוה(צילום: עידן מילמן)

עו"ד גוטליב ()
עו"ד גוטליב

ביוני 2017 הגישה עו"ד כאהן מור מפרקליטות מחוז תל אביב כתב אישום נגד המורה בגין פגיעה מינית בחמש ילדות. חלק מהמעשים שיוחסו לשמאי אירעו במהלך השיעורים בכיתה. המורה, כך נטען, השיב את התלמידות על ברכיו, הכניס ידיו מתחת לבגדיהן ונגע באיברים אינטימיים שלהן, לעיתים חרף התנגדותן הפיזית והמילולית.

 

בנוסף, שמאי פגע מינית בילדה נוספת במהלך שיעורים פרטיים שהעניק לה. גזר הדין שניתן היום התייחס גם לתיק אחר שבו הורשע המורה בביצוע מעשה מגונה בילדה בת 12, שגם לה הוא העביר שיעורים פרטיים.

 

 

במהלך החקירה התברר כי שמאי הגיע ללמד בבית הספר היסודי בתל אביב, שבו פגע במרבית הקורבנות, תוך שהוא מסתיר מהממונים עליו הרשעה קודמת שלו בעבירות מין. בשל כך הוא הורשע גם בעבירת אי דיווח.

 

ממסמכים שהגיעו לידי ynet ו"ידיעות אחרונות" עלה כי כבר בשנת 2015 נחסם שמאי במערכת של משרד החינוך, ככל הנראה בגלל התלונה שהוגשה נגדו בין מעשים מגונים בילדה.

 

לפי אותם מסמכים, מנהלת בית הספר בתל אביב ביקשה להעסיק את שמאי, ואולם במחוז תל אביב של משרד החינוך טענו  כי נאמר לה ש"הוא חסום". למרות זאת, הוא התקבל לעבודה בבית הספר כמורה מן המניין. בפברואר השנה, לפני ששמאי הספיק לבצע חלק מהמעשים המגונים בתלמידותיו, ערכו במשרד החינוך בדיקה וגילו שהוא מלמד אף על פי שהוא חסום במערכת, אך לא נעשה דבר. את שמאי מייצגת עו"ד טלי גוטליב.

 

בתגובה לגזר הדין של שאול שמאי נמסר מהמועצה לשלום הילד: "בכוונתנו לפנות לפרקליטות בדרישה לערער על קולת העונש. מדובר במקרה חמור ביותר של פגיעות קשות שנעשו בבית הספר, במקום שבו היו הקטינות צריכות להיות הכי מוגנות ובטוחות ועל ידי מי שהיה אמון על שלומן ובגד באמון זה. גם הפעם, העונש שנקבע בגזר הדין אינו משקף את חומרת העבירות ואת הפגיעה הקשה בקטינות שבהן פגע והוא גם אינו מביא לידי ביטוי את הפגיעה הקשה שנגרמה לקטינים האחרים, שעליהם היה אחראי הפוגע. הגיע הזמן לנקוט מדיניות ענישה ברורה ולא מתפשרת כלפי כל מי שפוגע בקטינים והמסר המועבר לציבור יהיה ברור וחד משמעי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
שאול שמאי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים