שתף קטע נבחר

המורה שאול שמאי הורשע במעשים מגונים בקטינות

שמאי, ששימש כמורה בבית ספר יסודי בתל אביב, הודה והורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות מרובות של מעשים מגונים בנסיבות אינוס בילדות. טרם הושגה הסכמה על עונשו

 

שמאי בבית המשפט, בדיון הקודם  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שמאי בבית המשפט, בדיון הקודם (צילום: מוטי קמחי)

בית משפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (ה') את המורה שאול שמאי בעבירות מרובות של מעשים מגונים בקטינות בנסיבות אינוס. זאת לאחר שהצדדים הגיעו להסדר טיעון שבו הוא מודה בעבירות רבות. שמאי נאשם בביצוע עבירות מין בחמש ילדות – ארבע תלמידות כיתה ב' שחינך בבית ספר יסודי בתל אביב, ובת 13 שלה העביר שיעורים פרטיים בביתה. בין הצדדים אין הסכמה על העונש אולם בפרקליטות מתכוונים לדרוש להטיל על שמאי עונש מאסר ממושך.

 

באישום הראשון הורשע שמאי בביצוע מעשה מגונה בקטינה, בנסיבות אינוס ריבוי עבירות (ארבע ילדות בכיתה ב'). באישום השני הוא הורשע בביצוע מעשה מגונה בבת 13 בנסיבות אינוס (ריבוי עבירות). שמאי הורשע בעבר בביצוע מעשה מגונה בבת 12 ולא נגזר דינו, והיום ביקשה הפרקליטות לצרף את התיק הזה לתיק הנוכחי. על פי הסדר הטיעון איתו, הוסרו מסעיפי האישום שתי עבירות הדחה ומעשה מגונה בפומבי.

 

 

שלטי מחאה של הורים בבית הספר שבו לימד שמאי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שלטי מחאה של הורים בבית הספר שבו לימד שמאי(צילום: מוטי קמחי)
ביוני האחרון הגישה עו"ד כנרת כאהן מור מפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר נגד שמאי, בן 48 מראשון לציון. יוחסו לו ריבוי עבירות של "מעשה מגונה בקטינה בנסיבות אינוס", מעשים מגונים בפומבי בפני קטין והדחה בחקירה. במקביל הוגש נגדו כתב אישום לבית משפט השלום בעיר בגין איסור עיסוק במוסד לאחר הרשעה בעבירת מין.

 

על פי כתב האישום, החל מאוקטובר 2016 או בסמוך לכך ועד ל-4 ביוני 2017 שימש שמאי מורה ומחנך של כיתה ב' בבית ספר בתל אביב. בכמה הזדמנויות במהלך התקופה, במועדים שאינם ידועים במדויק, במהלך הלימודים, הוא ביצע בארבע תלמידות כבנות 8-7 סדרה ארוכה של מעשים מגונים.

 

המעשים בוצעו במהלך השיעורים בכיתה, ובפני שאר התלמידים. שמאי, נטען, הושיב את התלמידות על ברכיו, הכניס ידיו מתחת לבגדיהן ונגע באיברים אינטימיים שלהן, לעיתים חרף התנגדותן הפיזית והמילולית.

 

המתלוננת החמישית היא בת 13 שאותה לימד מתמטיקה בביתה בראשון לציון. נטען כי בארבעה מקרים שונים ביצע בה שמאי מעשים מגונים.

 

באפריל האחרון הורשע שמאי בביצוע עבירות מין בבת 13 אחרת שאותה לימד מתמטיקה בביתה. למרות הרשעה זאת, הוא התקבל לבית הספר היסודי בתל אביב שבו ביצע את רוב העבירות בכתב האישום הנוכחי. את שמאי ייצג עורכת הדין טלי גוטליב.

 

ממסמכים שהגיעו לידי ynet ו"ידיעות אחרונות" עולה כי כבר בשנת 2015 נחסם שאול שמאי במערכת של משרד החינוך, ככל הנראה בגלל התלונה שהוגשה נגדו על מעשים מגונים בקטינה. על פי המסמכים, ביקשה מנהלת בית הספר להעסיק את שמאי, ואולם במחוז תל־אביב של משרד החינוך טוענים שנאמר לה שהוא חסום - ולמרות זאת הוא התקבל לעבודה בבית הספר כמורה מן המניין. בפברואר השנה, לפני שהספיק שמאי לבצע חלק מהמעשים המגונים בתלמידותיו, ערכו במשרד החינוך בדיקה וגילו שהוא מלמד אף על פי שהוא חסום במערכת, אך לא נעשה דבר.

 

תכתובות פנימיות בתוך משרד החינוך גילו תמונה חמורה. במייל שנשלח מאגף הביטחון של המשרד לאגף כוח אדם עם חשיפת הפרשה התבקשו אנשי האגף לבדוק האם שמאי עבר ונבדק במערכות של משרד החינוך. באותו מייל נכתב על ידי קצין הביטחון כי "הנ"ל חסום בכל המערכות של המשרד (כולל מערכת השכר). סוגיית העסקתו כממלא מקום על ידי בית הספר למרות ההנחיה של כוח אדם מחוז תל אביב שלא להעסיקו מחייבת בדיקה אל מול מנהלת בית הספר". התשובה שהתקבלה למחרת ממנהלת בכירה במחלקת כוח אדם במשרד החינוך מגלה עד כמה עמוק הכשל: במייל שלה נכתב כי שמאי "נחסם על ידי אגף המשמעת וטוהר המידות בתאריך 15 במאי 2015" - כלומר שבמשך שנתיים ידעו במערכת החינוך על עברו הבעייתי של שמאי ועל עבירות המין שביצע.

 

לאחר פרסום הפרשה, הורים בבית הספר היסודי בצפון תל אביב שבו לימד שמאי, הפגינו ודרשו את התפטרות המנהלת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
שאול שמאי
צילום: יאיר שגיא
מומלצים