שתף קטע נבחר

דריכות בחיפה: מאות מפגינים קוראים לשחרור העצורים

לפחות 200 מפגינים הגיעו לבית המשפט בעיר, הניפו דגלים פלסטיניים וקראו לשחרר את המפגינים שנעצרו ביום שישי. אחד מהם נעצר. במקום אחר בעיר נערכת הפגנה בעד הדו-קיום בחיפה. ח"כ חנין זועבי על פציעת מנכ"ל עמותת מוסאוא, ג'עפר פרח: "מדינת משטרה, סותמים פיות"

 

 

 

  

 

המשטרה בחיפה נערכה הערב (א') בכוחות מתוגברים בשל כמה הפגנות שמתקיימות, במקביל לדיון בבית המשפט בהארכת מעצרם של מפגינים שנעצרו במהלך עימותים עם המשטרה בערב החג. כ-200 אנשים התכנסו מול בניין בית המשפט בעיר, הניפו דגלי פלסטין וקוראים לשחרר את כל העצורים. במקום יש כוחות משטרה רבים. אחד המפגינים ברחבת בית המשפט נעצר בגין הפרת הוראה חוקית, בחשד שהורחק על ידי בית המשפט מנוכחות בהפגנות, והגיע בכל זאת. בנוסף, מתקיימות בעיר עוד שתי הפגנות, של תושבים הקוראים לשמור על דו קיום בחיפה ושל ארגוני שמאל התומכים בתושבי עזה.

 

המשטרה מבקשת להאריך בחמישה ימים את מעצרם של 19 העצורים מההפגנות שלשום, בהם מנכ"ל עמותת מוסאוא לזכויות הערבים בישראל, ג'עפר פרח, שרגלו נשברה בנסיבות שטרם הובררו. המשטרה מייחסת להם שורת עבירות: תקיפת שוטר במילוי תפקידו, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, היזק לרכוש במזיד, השתתפות בהתקהלות אסורה, התנהגות פרועה במקום ציבורי והתנהגות העלולה להפר את שלום הציבור.  

 

 

 

 

הפגנת פעילי שמאל בעד עצורי עזה (צילום: גיל נחושתן)
הפגנת תמיכה בעזה ובעצורים מההפגנה(צילום: גיל נחושתן)

 

אסמהאן, אשתו של ג'עפר פרח שנעצר בהפגנה ביום שישי ורגלו נשברה, הגיעה להפגנה מול בית המשפט ואמרה לאודיה שווץ מ"רדיו חיפה": "אני מרגישה נורא, לא ציפיתי שההתנהגות של המשטרה תגיע עד כדי כך, במיוחד כמו שהיה בבית החולים. אנחנו אנשים שומרי חוק, אנשים מתורבתים, לא צריך לשלוח לנו בריונים כמו אלה שהיו שם. חיפה היא חלק מהחברה הישראלית, שנעשית יותר ויותר אלימה וימנית, שלא מקבלת את האחר. לא רק לגבי ערבים, גם שמאלנים, מישהו מעז לומר שהוא שמאלני? הם לא מעזים לדבר. המדינה הזאת צריכה לבדוק טוב טוב מה קורה פה. אם היום הם נגדי, מחר הם יהיו נגד מיעוטים אחרים - דרוזים, רוסים, אתיופים".

 

 
 

כוננות לקראת הפגנת התמיכה בתושבי עזה מחוץ לבית משפט השלום בחיפה (צילום: זהר שחר)
הפגנה בחיפה, הערב(צילום: זהר שחר)

כוננות לקראת הפגנת התמיכה בתושבי עזה מחוץ לבית משפט השלום בחיפה (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)

כוננות לקראת הפגנת התמיכה בתושבי עזה מחוץ לבית משפט השלום בחיפה (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)

כוננות לקראת הפגנת התמיכה בתושבי עזה מחוץ לבית משפט השלום בחיפה (צילום: עידו ארז)
היערכות של כוחות משטרה מחוץ לבית משפט השלום בחיפה, היום(צילום: עידו ארז)

 

כוננות לקראת הפגנת התמיכה בתושבי עזה מחוץ לבית משפט השלום בחיפה (צילום: זהר שחר)
מפגינים מחוץ לבית משפט השלום בחיפה(צילום: זהר שחר)

כוננות לקראת הפגנת התמיכה בתושבי עזה מחוץ לבית משפט השלום בחיפה (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)
 
הפגנה בעד דו קיום בעיר חיפה ונגד התמיכה בתושבי עזה (צילום: אחיה ראב
הפגנה בעד דו קיום חיפה ונגד התמיכה בתושבי עזה(צילום: אחיה ראב"ד)

 

חברת הכנסת חנין זועבי הגיעה להפגנה מול בית המשפט ואמרה לאודיה שווץ מ"רדיו חיפה": "זו מדינת משטרה, מדינה פשיסטית, כמו שהיא הורגת בעזה, באותה קלות ואולי אפילו יותר, קל לעצור, לרדוף, לסתום פיות, לרמוס זכויות, לעצור בצורה שרירותית. מפחדים פה מהאמת, מפחדים מהרצון של הפלסטינים למחות מול כל הגזל ומול כל הדיכוי הזה. כוח וכוחנות לא יצליחו. אנחנו צריכים הגנה בינלאומית לכל הפלסטינים, גם לאלה בעזה וגם לאלה פה, כי המדינה הזאת חושבת שהיא מעל החוק הבינלאומי".

 

חוץ מחנין, הגיעו לבית המשפט ח"כים נוספים מהרשימה המשותפת, בהם ג'מאל זחאלקה, שקרא לשחרר מיד את עצורי ההפגנה בחיפה. "המשטרה ממשיכה לנהוג באזרחים הערבים כבאויבים ופועלת באלימות נגד מפגינים ערבים, במטרה למנוע מאיתנו להזדהות עם בני עמנו בעזה". זחאלקה גם קורא לחקור את אלימות השוטרים כלפי המפגינים והעצורים. הוא הדגיש ש"ההפגנות יימשכו והמאבק נגד הכיבוש יימשך ביתר שאת"

 

חבר הכנסת אחמד טיבי פנה לג'יאני פיטלה מהפרלמנט האירופי, והודיע לו כי ג'עפר פרח, מנכ"ל מרכז מוסאוא ו-20 מפגינים נוספים נעצרו על ידי משטרת ישראל. טיבי התלונן בפני פטלה כי משטרת ישראל הפעילה כוח נגד המפגינים וגם נגד נבחרי ציבור ערביים. "זו פגיעה בזכויות יסוד לרבות זכות המחאה, אני מבקש שתעלה זאת מול המפלגה ומול הפרלמנט האירופי", כתב ח"כ טיבי.

 

 

הפגנה בעד דו קיום בחיפה ונגד העימותים בעזה (צילום: גיל נחושתן)
הפגנה בעד הדו קיום בחיפה(צילום: גיל נחושתן)

אופק רביד, תושב חיפה וחבר הנהגה בתנועת 'עומדים ביחד', אמר בהפגנה: "הממשלה לא בוחלת באף אמצעי כדי להמשיך בדרכה, שהיא דרך ללא מוצא: אלימות משטרתית, הפחדה, סתימת פיות, הסתה נגד ערבים-פלסטינים אזרחי ישראל, הסתה נגד כל מי שמעז לומר את האמת: שזו דרך ללא מוצא, שמבטיחה רק עוד הרג ועוד סבל. הדרך שלה חונקת ומרעיבה את האוכלוסייה בעזה, שלאחר שנים של מצור חסרה את התנאים המינימליים לחיים בכבוד. באנו לכאן הערב לומר די להרג, הפסיקו את האש. באנו לכאן הערב לומר די לכיבוש, די למצור על עזה. באנו לומר שרק סיום הכיבוש ושלום ישראלי-פלסטיני המתבסס על צדק ועצמאות לשני העמים, יכול להבטיח עתיד של חיים בכבוד וביטחון לכל מי שחיים כאן. אנחנו נמשיך להיאבק ביחד – ערבים ויהודים - למען חברה שוויונית וצודקת, למען דמוקרטיה אמיתית, למען מקום לכולנו".

 

פנייה ל"ערבים חיפאים שאוהבים את ישראל"

בנוסף להפגנה מול בית משפט השלום, מתקיימת במושבה הגרמנית הפגנה נגד המתפרעים ש"פוגעים בדו-קיום בעיר". מארגני ההפגנה הזו כתבו הערב כי הם "קוראים לערבים החיפאים שאוהבים את ישראל, לבוא ולהפגין איתנו נגד המחבלים". לא הרחק משם מפגינים פעילי חד"ש וארגונים נוספים מהשמאל. לטענת מפגינים, המשטרה מונעת ממפגינים היהודים בחיפה לצעוד לכיוון הפגנת הערבים והשמאל, כדי למנוע חיכוך. אחת המפגינות מחתה: "מה זה למנוע חיכוך, אז בשביל מה באנו".

 

בהפגנה שהתקיימה ביום שישי במושבה הגרמנית במחאה על האירועים בעזה, ניסו חלק מהמשתתפים לחסום כבישים, וחלקם אף התעמתו עם שוטרים. מהמשטרה נמסר כי 21 המפגינים שנעצרו "הפרו את הסדר הציבורי".

 

אחד העצורים בהפגנה ביום שישי הוא מנכ"ל עמותת מוסאוא לזכויות הערבים בישראל, ג'עפר פרח, שרגלו נשברה בנסיבות שטרם הובררו לאחר שנאזק על ידי המשטרה במהלך ההפגנה. מח"ש תבדוק את הטענות על אלימות השוטרים בהפגנות בחיפה. אף שעברו כמעט 48 שעות מאז האירוע, המשטרה טוענת שעדיין לא הצליחה לברר כיצד נשברה רגלו. בתיעוד שלו לפני שנלקח על ידי השוטרים נראה פרח עומד על שתי רגליו, אולם לאחר מכן הגיע פצוע לבית החולים כשהוא עצור.

 

עודה נגד המשטרה, ארדן נגד עודה

חבר הכנסת איימן עודה (הרשימה המשותפת) התעמת עם שוטרים אתמול, שמנעו את כניסתו לביקור חולים בבית החולים בני ציון בחיפה. עודה הגיע למקום כדי לבקר את פרח ותועד כשהוא מקלל את השוטרים. בין היתר קילל שוטר: "קיבינימט" ו"אתה אפס". השוטר שספג את הקללות התלונן נגד ח"כ עודה בגין העלבת עובד ציבור. השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, פנה הערב ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית כנגד ח"כ עודה, בעקבות תיעוד הדברים שהטיח בשוטרים שמילאו את תפקידם במהלך אירועי סוף השבוע האחרון.

 

השר ארדן: "לא ייתכן שחבר כנסת מכהן יקלל שוטרים ויפריע להם בעת מילוי תפקידם. פניתי ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה פלילית כנגד עודה בגין ההתבטאויות המקומממות וההפרעה לשוטרים ששמרו על עצורי ההפגנה. הגיע הזמן שחברי הכנסת מהרשימה המשותפת ישלמו מחיר על מעשיהם ועל התנהגותם הגסה". 

 

שר השיכון יואב גלנט כתב הערב בטוויטר: "לא נאפשר לחברי הכנסת הערביים לנצל את הדמוקרטיה הישראלית כדי לפגוע במדינה ובמוסדותיה. המשך תמיכה בטרור הגדרות בעזה והפגנות למען הקוראים להשמדת ישראל תחייב את הוצאת המסיתים מכנסת ישראל".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי: "זכותם של האזרחים להפגנה לא אלימה היא זכות חשובה במשטר דמוקרטי, לכן גם בקיץ שעבר הגעתי לפ"ת כדי לעמוד על זכות זו. אני קורא למשטרת ישראל לדווח לציבור בהקדם על נסיבות פציעתו של ג'עפר פרח".

 

מהמשטרה נמסר כי "התקיימו שלוש מחאות בעיר חיפה, כהמשך וכתגובה למחאה אלימה שנערכה ביום שישי האחרון ברחוב נתנזון בחיפה בשעות הלילה, במסגרתה יידו המפגינים אבנים לעבר כח משטרתי, הסבו נזק לרכוש, ניסו לחסום צירי תנועה והפרו את הסדר הציבורי. באותה הפגנה נעצרו 21 מפגינים ובשעה זו 19 מהם הובאו לבימ"ש השלום חיפה, בבקשה להאריך את מעצרם בחמישה ימים, בהתאם לצרכי החקירה ולשם מניעת שיבושה.

 

"כוחות משטרה עמדו בין הניצים בכיכר אונסק"ו, לאחר שהמפגינים קוראים קריאות לעבר העוברים ושבים כמו "מעזה יצאה ההחלטה אינתיפדה ונצחון.... עזה היי חזקה", "יא שהיד נוח בשלום, אנו נמשיך את המאבק... אמריקה ראש הנחש ותבוסתה היא ברורה", "מחיפה ברכות לעזה, ישראל מדינת טרור.. ברוח ובדם נפדה אותך עזה". משטרת ישראל מאפשרת לאורך כל ימות השנה קיום הפגנות ומחאות על מנת לממש את הזכות של חופש הביטוי במדינה דמוקרטית. יחד עם זאת, המשטרה תפעל בנחישות כנגד מפירי סדר ונגד מי שמאיים על שלום הציבור ובטחונו ונגד מי שפועל נגד צביונה של המדינה כמדינה דמוקרטית ונגד שלטון החוק. לאור האמור, מעל 170 שוטרים פרוסים בחיפה בשלושת המוקדים, על מנת לשמור על ביטחון הציבור ולמנוע הפרת סדר נוספת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זהר שחר
הפגנה בחיפה, הערב
צילום: זהר שחר
מומלצים