שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המוהל התרשל, התינוק כמעט מת

  רגע לאחר הברית דימם בנם של איילת וגיא אלמוג ללא הפסקה אבל המוהל התעקש: הכל תקין. כשהגיעו לבית־החולים מאיר התברר: התינוק איבד שני־שלישים מהדם בגופו והיה על סף מוות. הרופאים הצילו את חייו, אבל הנוהל המעוות מאפשר למוהל להמשיך לעבוד

  ערנותם של הורים הצילה את חיי בנם התינוק: זמן קצר לאחר שעבר ברית מילה החל לדמם, המוהל טען שהכל בסדר, אבל החושים של האב והאם אמרו אחרת. כשהגיעו עם הילד לבית־החולים התברר שהוא על סף מוות. והמוהל? הוא ימשיך כנראה לעבוד כרגיל, שכן הנהלים לא מאפשרים לעשות נגדו דבר.

    

  האירוע התרחש בשבוע שעבר. ההורים, איילת וגיא אלמוג מכפר־יונה, חגגו את ברית המילה של בנם השלישי, נועם, והשתמשו בשירותי מוהל, ששמו מופיע ברשימת המוהלים המוסמכים של הרבנות הראשית.

   

  "החבישה שהוא ביצע אחרי הברית נראתה לי מוזרה, אבל לא התערבתי", מספרת האם. אחרי שהאורחים התפזרו, פתחו ההורים את הטיטול והבחינו בדימום. "זה נראה לי חריג. שלחנו תמונה למוהל והוא אמר שאין מה לדאוג. התעקשנו שיחזור, הוא הגיע וביצע חבישה נוספת".

   

  כשסיים, מספרת האם, הדימום המשיך במשך חצי שעה אבל המוהל הודיע כי מבחינתו הכל בסדר. "שלחתי לו תמונות אבל הוא המשיך להתעקש שהכל בסדר". סמוך לשעה 1:30 לפנות בוקר, כשמונה שעות לאחר הברית, פתחו ההורים את הטיטול ונחרדו: הוא היה ספוג בדם. "התקשרנו למוהל, שלחנו לו תמונות, אבל הוא לא ענה".

   

  ברית מילה. המוהל ימשיך בעבודתו (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  ברית מילה. המוהל ימשיך בעבודתו(צילום: shutterstock)

    

  התינוק איבד כשני שליש מהדם בגופו

  ההורים המבוהלים יצאו עם התינוק לבית־החולים מאיר. כשהגיעו היו בגדי בנם כבר ספוגים בדם. הרופאים דיווחו להם, לתדהמתם, כי בנם איבד כשני־שלישים מכמות הדם בגופו.

    

  ד"ר דגנית אדם, רופאה בכירה בטיפול נמרץ ילדים, סיפרה: "הילד הגיע אלינו במצב מסכן חיים. הוא היה אפור". התינוק קיבל כמה מנות דם ופצע הדימום טופל ונחבש. במרוצת הזמן השתפר מצבו ובסוף השבוע הוא שוחרר הביתה.

    

  עם זאת הוריו עדיין בטראומה: "הגענו לבית־החולים בדקה ה־90. הרופאים אמרו שאם היינו מתעכבים עוד קצת היינו מאבדים את הילד".

    

  ההורים מתכוונים להגיש תביעה נגד המוהל. בית־החולים דיווח על המקרה למשרד הבריאות אך ניסיון העבר מלמד כי המוהל הרשלן יוכל, כנראה, להמשיך לעבוד ללא שום הפרעה, שכן שמו ממשיך להופיע ברשימת המוהלים המוסמכים של הרבנות הראשית.

    

  ב"ידיעות אחרונות" פורסם כבר ב־18 במאי 2017 כי אם מוגשת נגד מוהל כלשהו תלונה לרבנות הראשית או למשרד הבריאות, יש לרבנות סמכות לשלול ממנו את הסמכתו באופן זמני או קבוע. אבל הוא מצידו יכול להמשיך לעבוד, שכן החוק איננו אוסר זאת עליו. לשם השוואה: כאשר רישיון של רופא נשלל ממנו, חל עליו איסור לטפל בחולים.

  תגובת הוועדה הבין משרדית לפיקוח והסמכה על המוהלים: "המקרה טרם הובא לידיעת הוועדה מהגורמים המוסמכים לכך, לאחר קבלת ממצאי המקרה מבית החולים וממשרד הבריאות תזמן הוועדה את המוהל, ותפעל בהתאם לממצאים שיועלו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עידו ארז
  ביה"ח מאיר. הצילו את התינוק
  צילום: עידו ארז
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים