שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארדן: "הממצאים הרפואיים מצריכים חקירה", פרח: "לא סומך על אף אחד"
  השר לביטחון פנים התייחס באולפן ynet לשחרור המפגינים בחיפה - בניגוד לבקשת המשטרה: "זו הייתה הפגנה עם הסתה ואלימות נגד שוטרים, אבל אם בית המשפט לא מצא עילה למעצר, צריך לתחקר". ג'עפר פרח, שטוען ששוטר שבר את רגלו במהלך המעצר: "כמה קצינים הפסיקו את ההתעללות"

   

  ארדן מתייחס לאירועי חיפה באולפן ynet

  ארדן מתייחס לאירועי חיפה באולפן ynet

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס הבוקר (ב') באולפן ynet להחלטת בית המשפט לשחרר 19 מפגינים שמחו בחיפה נגד מדיניות ישראל בגבול עזה - בניגוד לבקשת המשטרה. "אם בית המשפט לא מצא שיש עילה למעצר, והמשטרה החליטה על מעצרים, אז ודאי צריך לתחקר כדי לחדד הנחיות ולהשתפר", אמר השר.

   

  "לפי מה שראש עיריית חיפה פרסם באותו יום, זו הייתה הפגנה עם הסתה, עם אלימות נגד השוטרים, השלכת אבנים, חסימת צירים", אמר ארדן. "עדיין, זה לא מצדיק מעצרים לא חוקיים. זה לא מצדיק כמובן אלימות של שוטרים, אבל אני מנסה להסביר שהתמונה היא קשה ומורכבת, של שוטרים שצריכים לקבל החלטות של שבריר שנייה, תחת הרבה פעמים, אלימות".

   

  ארדן הוסיף: "המשטרה צריכה לבצע כמה שיותר מהר תחקיר פנימי על ההחלטות שקיבלו שם המפקדים והשוטרים בשטח. אני חושב שהמשטרה צריכה לבצע תחקור פנימי ולבדוק האם מחודד לשוטרים מתי לפי החוק ניתן לבצע מעצרים. אני חושב שמשטרת ישראל נקלעה זה כמה חודשים למצב מאוד קשה ומורכב, מאז אותה החלטת בג"ץ שבעצם הפגנות לא חייבים לבקש לגביהן רישיון מראש, אז המשטרה נאלצת להתמודד בזמן מאוד קצר, בזמן אפס, עם כך שהיא פתאום מוצאת התארגנויות שמתארגנות על בסיס קריאות בפייסבוק להפגנה ספונטנית. נחסמים צירי תנועה חיוניים שעליהם גם צריכים לעבור רכבי חירום, אמבולנסים, ויש פגיעה בסדר הציבורי ובביטחון הציבור ואז השוטרים נאלצים להתמודד עם הסיטואציה הזו".

  גלעד ארדן הרמת כוסית לתא כתבי המשטרה (צילום: אוהד צויגנברג)
  השר ארדן(צילום: אוהד צויגנברג)
   

  19 המפגינים נעצרו ביום שישי האחרון בזמן המחאה, והמשטרה ביקשה בדיון בבית משפט השלום בעיר להאריך את מעצרם בחמישה ימים. למרות זאת, המפגינים שוחררו בערבות וכן נאסר עליהם להשתתף בהפגנות במשך 15 ימים. השופט אמיר סלמה ציין בהחלטתו את כמות הפצועים הרבה - שבעה מבין העצורים נדרשו לקבלת טיפול רפואי בבתי החולים.

   

  בין המפגינים המשוחררים, גם מנכ"ל עמותת מוסאוא לזכויות הערבים בישראל ג'עפר פרח, ששבר את רגלו בעת המעצר, בנו של פרח ואחיינו. פרח טופל במהלך הלילה בבית החולים רמב"ם בחיפה, לאחר שפונה לשם מבית המשפט. הוא נבדק בידי הרופאים, שהחליפו את הגבס ברגלו. מבית החולים נמסר כי הטיפול הרפואי הסתיים בשלב זה.

   

  פרח אמר הבוקר באולפן ynet: "בסוף אותה הפגנה מחליט מי שהחליט, בגלל שדיברתי איתו והקלטתי אותו מסרב לאפשר למפגינים לעזוב את המקום, לעצור אותי. זה לא היה בכלל באזור ההפגנה. הסתובבתי כמעט 20 דקות עם שוטר יס"מ. הוא שם עליי אזיקים, חיפשו ניידת. הלכתי יחד עם השוטר, לא מתנגד למעצר.

   

  הארכת מעצר ג'עפר פרח (צילום: אחיה ראב
  ג'עפר פרח(צילום: אחיה ראב"ד)

  "אותו שוטר מסר אותי בתחנת משטרת חיפה. הכניסו אותי לחדר התדרוכים ואז אני רואה שם יושבים על הרצפה 20 עצורים, ביניהם הבן שלי והאחיין שלי. הבן שלי זב דם, כל הפרצוף שלו דם, והדבר הטבעי ביותר שקורה לכל אבא שרואה את הבן שלו עם דם על הפרצוף - הוא שואל 'מה עשיתם לבן שלי?'. התגובה של אותו שוטר: לדפוק לי רגל, עם הנעליים של שוטר, לתוך הברך. לעקם לי את הברך, להושיב אותי בכוח על הרצפה ולזרוק אותי. אחר כך הוא הרים אותי ולקח אותי לשירותים, בכוונה להמשיך את התקיפה שלו. בינתיים עברו כמה קצינים שאמרו לו שזה מספיק. הם הפסיקו את ההתעללות הזאת".

   

  "לפחות 20 עצורים ישבו שם ועוד כמה שוטרים שעמדו שם וראו את הכל, בנוסף לזה אני חייב להגיד שאחרי איזה 20-15 דקות, כשהבינו איזה נזק הם עשו, אותו שוטר נעלם מהמקום. חבריו נשארו וחלקם היו גם אלימים, אבל הוא עצמו שביצע את התקיפה כלפיי, נעלם מהמקום. מפקדיו שהיו במקום לא חשבו שכדאי לקחת אותי לבית חולים".

   

  בסביבות חצות נדמה לי הגעתי לבית החולים. נחקרתי ב-11-10 בלילה, כבר מטושטש מלוחות הזמנים. אני מתחנן לחוקרת, אני אומר לה: 'תרשמי, אני פצוע, אני מבקש, השוטר הזה תקף אותי, אני מבקש שתעבירי את החומר למח"ש, תעבירו אותי לבדיקה רפואית'. היא אומרת: 'אנחנו נבדוק'. זה תמוה. לוקח להם את כל הזמן שבעולם.

   

  "ואז אחרי הרבה לחץ הם מחליטים להעביר אותי לבית החולים בני ציון, במקום להעביר אותי לבית החולים רמב"ם שהוא קרוב יותר. ושם כשבבית החולים מצלמים את הרגל ורואים שיש שבר, כל מה שדאגו משטרת חיפה לעשות זה להוציא אותי מבית החולים ולהחזיר אותי לבית המעצר. במקום לטפל בי, לדאוג. אני צריך ניתוח עכשיו. בית החולים אמר שיחכו עד שהנפיחות תרד ברגל ואז ינתחו. זה יכול לקחת יומיים וזה יכול לקחת חמישה ימים.

   

  "הם גיבסו את הרגל וביקשו שאשאר במנוחה. שוטרים ממשטרת חיפה התחילו לאיים על רופאים ואחיות במחלקה האורתופדית, עד שבסוף, בהתערבות מנהל המחלקה שבכלל לא היה באזור אלא באילת, חייב את אותו רופא שטיפל בי לכתוב מכתב שחרור. במכתב נכתב לשחרר אותי לביתי. במקום לקחת אותי הביתה לקחו אותי לבית המעצר קישון ושם כמובן אין שום תנאים".

  הפגנת פעילי שמאל בעד עצורי עזה (צילום: גיל נחושתן)
  ההפגנה בחיפה(צילום: גיל נחושתן)

  הפגנת פעילי שמאל בעד עצורי עזה (צילום: גיל נחושתן)
  (צילום: גיל נחושתן)

  הפגנת פעילי שמאל בעד עצורי עזה (צילום: גיל נחושתן)
  (צילום: גיל נחושתן)
   

  בתשובה לשאלה אם פגע בשוטרים במהלך ההפגנה, השיב פרח: "יש במשטרת ישראל קבוצה שסרחה מזמן. יש מערכת שלמה ממח"ש עד פרקליט המדינה שמסתירה עליהם, במקום לטפל בנגע הזה שנקרא אלימות משטרתית. אני פגשתי לצערי ב-48 שעות האחרונות הרבה סוהרים והרבה שוטרים. יש אנשי מקצוע ויש אנשים מופרעים. השוטר הזה, ואיתו עוד כמה שוטרים בתחנת חיפה, עשו את מה שהם עשו בפיקוח של מפקדיהם. מפקד תחנת משטרת חיפה אחראי למה שקרה בתחנה שלו, אחראי למה שקרה ברחוב סטנטון, והוא כמובן אחראי למה שקרה בחדר התידרוכים כלפיי וכלפי הבן שלי בתחנת משטרת חיפה".

   

  "אני מקווה שאתם תבדקו את הדברים, אני לא סומך על שום גוף ממשלתי", הוסיף פרח. "אני מקווה וחושב שיש לכם אפשרות כעיתונאים לתחקר ולבדוק את מה שקרה, אגב לולא התיעוד שצילמו אותי במקרה באותו מקום עם אותו שוטר אף אחד לא היה מאמין לי שנפצעתי בצורה כזאת בתחנת המשטרה. אני מקווה שהשר ארדן ינצל את סמכותו להורות על בדיקה פנימית בתוך המשטרה. הוא לא צריך לחכות למח"ש, בתוך מערכת המשטרה יש מערכת משמעתית שצריכה לבדוק מה קרה ומה קורה בתחנת משטרת חיפה, איך זה ששוטרים מתנהלים בצורה כזאת - החל מההחלטה לפזר את ההפגנה עד להחלטה לפגוע במפגינים ובמנהל ארגון זכויות אדם. אם זה היה קורה בסין כל העולם היה אומר תסתכלו מה קורה. זה קורה בחיפה, מרסקים לי את הרגל במשטרת חיפה ואף אחד לא חושב שיש משהו רע שקורה בדמוקרטיה הזאת?".

   

  ארדן: "שוטר שפועל בניגוד לחוק מקומו לא במשטרה"

  השר ארדן התייחס לטענותיו של פרח: "התמונות של ג'עפר פרח, שאני מכיר עשרות שנים, בהחלט מעוררות סימני שאלה וודאי שאין מקום להודיע שלא היה שום אירוע חריג אם הממצאים הרפואיים מראים שיש לג'עפר שבר ברגלו. לכן אני קראתי כבר אמש לחקירת מח"ש מהירה ככל שניתן כדי לפוגג את סימני השאלה הללו. אני מזכיר שוב, מרגע שיש חשד לעבירה פלילית וודאי שתקיפת עצור היא עבירה פלילית, המשטרה לא רשאית יותר לחקור או לתחקר, כיוון שיש גורם חיצוני של משרד המשפטים, המחלקה לחקירות שוטרים, שהוא אמור להיכנס מיידית לחקירה והשוטרים לא רשאים לתחקר את זה כי אז יש חשש לשיבוש החקירה של מח"ש ופה אני באמת מקווה שכבר הבוקר תחל החקירה של האירוע הזה.

   

  "אם יש שוטר או מפקד שפועל בניגוד לחוק או מפעיל כוח בניגוד לחוק, מקומו לא במשטרת ישראל והוא יצטרך לתת את הדין על מעשיו, אבל במקרה הזה, שוב אני אומר, אני כדרג מדיני, כשר, לא יכול כבר לקבוע מה היה שם. אני מתייחס ברצינות מאוד לטענות ואני ביקשתי שהחקירה תהיה מהירה ככל שניתן".

   

  בתשובה לשאלה אם השוטרים מכחישים את ההתנהלות שתיאר פרח, השיב השר: "הסיבה שהמשטרה הוציאה הודעה שלא נמצא אירוע חריג, לא הכוונה כלפי הממצא הרפואי אלא הכוונה שלאחר תישאול ותחקור של השוטרים בתחנה, אף אחד מהם לא מסר שהוא פגע בו או שהיה איזשהו עימות פיזי עם ג'עפר פרח או שהוא ראה עימות כזה. לכן על פי הדיווחים של השוטרים שם, לא היה אירוע חריג. כמובן, שוב אני חוזר ואומר, הממצאים הרפואיים מראים ההיפך, ולכן נדרשת פה חקירה וכמה שיותר מהר.

  איימן עודה עימות עם שוטרים בבית חולים בני ציון בחיפה ()
  "לפתוח בחקירה". השר ארדן נגד ח"כ עודה
   

  בנוסף לחקירת אירועי ההפגנה, השר ארדן פנה אתמול ליועמ"ש אביחי מנדלבליט וביקש לפתוח בחקירה נגד ח"כ איימן עודה (הרשימה המשותפת), לאחר לשדבריו "קילל שוטרים והפריע להם במילוי תפקידם".

   

  הבוקר אמר ארדן: "כיוון שראינו כולנו את התמונות שאין להן הסבר, של חבר בכנסת ישראל שצועק על שוטר שממלא את תפקידו, מקלל אותו, מפריע לו למלא את תפקידו, וזו לא פעם ראשונה שאיימן עודה מופיע בכל איזור כזה כדי לשסות, כדי להתסיס, כדי עוד יותר להלהיט את הרוחות. אני כשר אומר לכם, יש הבחנה ברורה בין ערביי ישראל שהוא בעיניי לא מייצג אותם, ורובם אנשים נורמטיבים שומרי חוק, לבין אדם כמוהו שמביע תמיכה באסד רוצח ההמונים, לא מגנה את חיזבאללה, תומך בטרור נגד חיילים ומתנחלים ובחרם על ישראל.

   

  "אדם כזה שמגיע ותוקף שוטר ומקלל אותו ומפריע לו למלא את תפקידו, חייב להתחיל לשלם מחיר ולכן אני מצפה שהיועץ המשפטי לממשלה יאשר על פי סמכותו בחוק את החקירה הפלילית כנגד המעשים של איימן עודה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים