שתף קטע נבחר

אשתו של הישראלי שחולץ בהימלאיה: "הוא אכל קרח כדי לשרוד"

לנה, רעייתו של מטפס ההרים הוותיק נדב בן יהודה, סיפרה בריאיון לאולפן ynet על ההינצלות הדרמטית: "אחרי שהמטפסים חשבו שהוא מת, אחת מהם הבינה שהוא בעצם ניסה לחלץ את עצמו". בן יהודה מאושפז בבית חולים בקטמנדו, סובל מכוויות קור בידיו ורגליו ומחבלות בעמוד השדרה ובצלעות

 

"הוא בחור מאוד חזק והצליח לשרוד את כל מה שעבר עליו באותו לילה כשכולם חשבו שהוא כבר לא בין החיים". לנה, אשתו של מטפס ההרים הישראלי נדב בן יהודה שחולץ בסוף השבוע לאחר נפילה ברכס ההימלאיה, התייחסה הבוקר (יום ב') להינצלות הדרמטית: "הוא נפל בצורה אנכית ונחבל. משם החלה מסכת הישרדות קשה, רק לאכול קרח ולנסות לשרוד בתנאים האלה, בלי חמצן או אוכל או שתייה", אמרה לנה בריאיון לאולפן ynet.

 

מטפס ההרים הוותיק חולץ מפסגת הר קנצ'נג'נגה בגבול הודו-נפאל, לאחר ששרד שעות ארוכות חרף מחסור בחמצן, בתנאי מזג אוויר קיצוניים וכשהוא סובל מכוויות קור בחלקים רבים מגופו. מטפסים ששהו איתו סברו למשך כמה שעות שהוא קפא למוות, ורק למחרת התברר להם שהוא עדיין חי.

נדב בן יהודה, מטפס ההרים אשר חולץ (באדיבות משפחת בן יהודה)
נדב בן יהודה. "חשש לקטיעה של חלקים מכף רגל ימין"(באדיבות משפחת בן יהודה)

"נדב יצא לטפס על ההר השלישי בגובהו בעולם, והוא היה שם כבר במשך חודש וחצי עם צוות מטפסים בינלאומי", סיפרה לנה, ששוהה לצד מיטתו של נדב בבית חולים בקטמנדו יחד עם אמו דורית. "נדב הגיע לגובה של כ-140 מטרים מתחת לפסגת ההר ללא שימוש בחמצן, ובאיזהו שלב הוא נפל בצורה אנכית ונחבל. כל המטפסים נסוגו מהקו הזה ונדב נשאר שם בעצם לבד. הם ראו שהוא לא חוזר ודיווחו עליו כמת".

 

לנה סיפרה עוד כי בשלב הזה היא לא קיבלה דיווח שלפיו נדב מת, אך הבינה שככל שהשעות חולופות - משהו לא בסדר. "אני מתחילה לתפעל את האנשים שאני מכירה בשטח, ומדווחים לי באיזשהו שלב שראו את נדב באחד המחנות. אמרו שראו אותם ושהכול תקין. אני יודעת שהיה לילה מאוד קשה לכולם ושכולם התעכבו. אחר כך התחלתי לחשוב שאולי קפאו הבטריות של הטלפון או שנגמרה לו הסוללה".

 

"מזל גדול והישרדות" 

היא סיפרה עוד כי "אני לא רגועה, ממשיכה לבדוק כי אני מכירה את נדב ויודעת שהוא היה מוצא את הדרך לתקשר איתי. אחר כך, כשאני מתחילה לכתוב לאנשים, אני רואה שהם לא עונים לי, ופה אני מתחילה ממש לדאוג. אחרי כמה שעות אני עדיין מתקשה לעכל את הסיטואציה, כל כמה שעות כותבים לי שנדב זקוק לסיוע ואני מבינה שהמצב לא טוב. חברים של נדב מעולם הטיפוס זיהו כביכול ש'הגופה' זזה חמישה מטרים ימינה, ואז אחת המטפסים הבינה שנדב בעצם ניסה לחלץ את עצמו".

 

בשלב זה החל החילוץ המורכב של נדב. הוא אושפז כאמור בבית חולים בקטמנדו עם כוויות קור קשות ברגליו ובידיו ופציעות בחלקים רבים מגופו. לדברי הרעיה לנה, "יש חשש לקטיעה של חלקים מכף רגל ימין, יש חבלות בעמוד השדרה הצווארי, צלעות, חדירת אוויר בין הצלעות לריאות וחוליות בגב. כל זה כתוצאה משתי נפילות מאוד רציניות בגובה קיצון בחושך".

 

לנה ציינה כי בעלה נמצא בהכרה ומתקשר איתה ועם אמו, אך בשלב זה השתיים משתדלות שלא להטריד אותו בפרטי הנפילה. "זה היה מאוד קרוב, הרבה צירופי מקרים ותפעול נכון סייעו לתהליך. היה כאן מזל גדול והישרדות. אנחנו מחכים לאישור של הרופאים לחזור לארץ כי כרגע לא נותנים לנו להטיס אותו. חשוב לי להגיד תודה לסיוע ההיקפי של הפניקס ומגנוס, ולכל מי שמחבק אותנו בשעות הקשות האלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
נדב בן יהודה (ארכיון)
צילום: צביקה טישלר
מומלצים