שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האיחוד האירופי: "לחקור את נסיבות פציעתו של ג'עפר פרח"
  ישראל התבקשה לחקור את נסיבות פציעתו של מנכ"ל עמותת מוסאוא, שטוען כי שוטר שבר את רגלו לאחר שנעצר בהפגנות בחיפה. מפקד המרחב במשטרה הסביר: "רק למח"ש יש סמכות לחקור את האירוע. השוטרים לא הונחו לנקוט יד קשה במפגינים"

   

   

   

  האיחוד האירופי קרא הבוקר (יום ג') לישראל לחקור את נסיבות פציעתו של ג'עפר פרח, מנכ"ל עמותת מוסאוא, שטוען כי שוטר שבר את רגלו לאחר שנעצר בהפגנות בחיפה. בהודעה נמסר בנוסף כי "הארגון ימשיך לפעול למען החברה האזרחית באירופה, בישראל ובשטחים הפלסטינים הכבושים".

   

  במקביל, במשטרה חוקרים את התקרית. תת ניצב בני אבליה, מפקד מרחב אשר במשטרה, הדגיש כי רק למחלקה לחקירות שוטרים יש סמכות לחקור את האירוע. בראיון לאולפן ynet בנוגע להפגנה האלימה בחיפה בסוף השבוע, הוא הוסיף כי השוטר מכחיש את הטענות נגדו.

   

  ההפגנה בחיפה נערכה במחאה על האירועים בעזה וכמהלך של תמיכה בתושביה. במהלכה נעצרו 21 מפגינים, אך בית המשפט שחרר אותם מאוחר יותר - בניגוד לעמדת המשטרה, לאחר שהתפרסמה הפגיעה בפרח.

   

  אבליה הסביר: "מי שצריך לתת תשובות זה מח"ש, ברגע שהיא תסיים לחקור היא תודיע מה המסקנות. מח"ש זה הגוף היחיד שמוסמך לחקור. הדבר היחיד שעשינו ממש בתחילת האירועים, כשקיבלנו את הטענה של מר פרח על כך שהוא נפצע - עשינו בדיקה ראשונית. השוטר הכחיש מכל מקום מעורבות. לכן מח"ש היא זו שצריכה להמשיך בחקירה".

   

  הוא העריך שמח"ש "תזמן את כל מי שהוזכר כעד, כל מי שהייתה לו נגיעה לאירוע. נמתין בסבלנות, אני מאמין שלא רחוק היום ונדע את התשובה".

   

  אבליה הכחיש את הטענות שלפיהן השוטרים מקבלים הנחיה להפעיל יד קשה בהפגנות כאלה: "אלו טענות שאין להן שום בסיס. אין הנחיה כזאת. אנחנו מגיעים לפה, אני והשוטרים שלי שאני מגבה את העבודה הקשה שהם עושים, על מנת לטפל בכל אירוע בלי הכוונה מלמעלה, אין דבר כזה. במקרים האלה אלו הפגנות לא חוקיות שגלשו למעשי בריונות ואלימות. היינו חייבים לטפל בהם, על פי החוק כמובן".

   

  ג'עפר פרח (צילום: עידו ארז)
  ג'עפר פרח(צילום: עידו ארז)

   

  לדבריו, "לשוטרים שלנו יש הנחיה שמותר להשתמש בכוח על פי חוק. ברגע שפגה ההתנגדות הפעילה של העצור, אסור בתכלית האיסור להשתמש בכוח. היה ושוטר השתמש בכוח נגד עצור, אזוק או אדם במתקן חקירה - מח"ש תמצה איתו את הדין. אם צריך, הוא ייתן את הדין". אבליה הדגיש כי הוא לא ינהל בדיקה מטעמו, כיוון שרק מח,ש אמונה על חקירה שכזו: "אתה לא יכול לערוך בדיקה כשמתנהלת בדיקה בגוף שמוסמך לחקור".

   

  אבליה הדגיש כי "בכל תדריך מדובר במפורש הנושא של שימוש בכוח - מה מותר, מה אסור, מתי הוא אמור להיפסק, באיזו מידה מפעילים. כל הדברים האלה כל הזמן מטפטפים ואנחנו המפקדים שנמצאים גם עם השוטרים שלנו בשטח, דואגים שהדבר הזה יישמר".

   

  עוד הוסיף: "אם אכן יתברר שאכן הייתה תקיפה, שהיא דבר שאסור שיהיה, זה אכן פוגע בתדמית שלנו. מכל האירועים של השבוע האחרון, אירועים שהמשטרה עבדה סביב השעון על מנת לאפשר אורח חיים תקין, ובהם גם הפגנות אלימות - הכל נדחק לקרן זווית. מה שמדברים עליו כעת הוא רק הבעיטה הזו, אם ניתנה או לא ניתנה, הפציעה של מר פרח - אם הוא נפצע שלא כדין, אם הותקף שלא כדין. זה דוחק הצידה את כל העבודה הנהדרת שהשוטרים עושים, את כל השעות על גבי שעות שהם מקדישים לעבודה, את המחויבות שלהם. זה, אם אתה שואל, מפריע לי מאוד". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים