שתף קטע נבחר

פעיל זכויות האדם ג'עפר פרח בבית המשפט: "שוטר בעט ברגלי ושבר אותה"

בית משפט השלום בחיפה דן בהארכת מעצרם של 19 מפגינים מיום שישי בערב. אחד מהם הוא מנכ"ל מרכז מוסאוא לזכויות הערבים, ג'עפר פרח, שרגלו נשברה. בפתח הדיון סיפר פרח את גרסתו. השר ארדן דורש מהיועץ המשפטי לממשלה לחקור את ח"כ איימן עודה שקילל שוטר

 

 

בבית משפט השלום בחיפה נמשך גם הלילה (שני) הדיון בהארכת המעצר למפגינים שנעצרו ביום שישי במחאה בעיר נגד מדיניות ישראל בגבול עזה. בפתח הדיון סיפר אחד העצורים, מנכ"ל עמותת מוסאוא לזכויות הערבים בישראל ג'עפר פרח, על הנסיבות שבהן נשברה רגלו באותו ערב: "הגעתי להפגנה לחפש את בני ומצאתי את עצמי עצור כבר 48 שעות. תוך כדי כך אחד השוטרים בתחנת חיפה מצא לנכון לבעוט בי ברגל ושבר לי את הברך".

 

פרח בבית המשפט:

כניסה הארכת מעצר ג'עפר פרח מנכ
(צילום: זהר שחר)

המשטרה הודיעה אתמול שחרף כמעט יומיים שלמים שעברו מאז התרחש האירוע, היא עדיין לא הצליחה לגלות כיצד נשברה רגלו. פרח, שהגיע לדיון על קביים, התקבל במחיאות כפיים על-ידי תומכיו. באולם נכח גם בנו שנעצר, ופרקליטו טען שגם הוא הוכה. באופן חריג נכח בדיון גם קצין חקירות ומודיעין של מחוז חוף, ניצב-משנה משה כהן.

 

האב פרח סיפר לשופט אמיר סלמה על השתלשלות העניינים: "ביום שישי בבוקר נחתנו מחו"ל. לא היה לי זמן ותוכניות להשתתף בהפגנה, אבל את הילדים שלי אני מחנך להיות מעורבים. הבן שלי הגיע לשם אחרי 21:00, אחרי שכבר הגיעו סרטונים מאזור ההפגנה. הגעתי לחפש אחריו כי הבנתי שהדברים שם לא מתנהלים כמו שצריך. ראיתי שאנשי היס"מ מקיפים את המקום. ניסיתי לעזוב את המקום ואנשי היס"מ לא נתנו לעזוב. הם התנפלו עליהם ועצרו את הבן שלי ואת אחי. התקרבתי לניידת וצעקו עלי תעוף מפה.

הארכת מעצר ג'עפר פרח (צילום: אחיה ראב
הגיע על קביים. ג'עפר פרח בעת הארכת מעצרו(צילום: אחיה ראב"ד)

הארכת מעצר ג'עפר פרח (צילום: אחיה ראב
ג'עפר פרח התקבל במחיאות כפיים ובנשיקות(צילום: אחיה ראב"ד)

"עזבתי את המקום ועצרו אותי שני רחובות משם. 20 דקות חיכו לניידת כשאני אזוק. הגעתי לתחנה וראיתי איזה 20 איש יושבים בחדר אחד על הרצפה. שאלתי איפה הבן שלי. אפילו לא אמר לי לסתום את הפה. נכנס לי ברגל ושבר לי אותה. כל האנשים שהיו שם ראו את זה. כולל שוטרים שנמצאים פה באולם. עברו שעות עד שהעבירו אותי עם הרגל הנפוחה לבית החולים. וגם שם אני שומע איך השוטרים מאיימים על רופא שיזמינו אותו לחקירה. על מה יחקרו אותו, שקבע שהרגל שלי שבורה?". 

 

לאחר שהסתיים חלקו בדיון פונה פרח לבית החולים בני ציון בעיר. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, כתב בעמוד הטוויטר שלו: "‏אני בהחלט מצפה מהמחלקה לחקירות שוטרים לבדוק/לחקור במהירות את נסיבות פציעתו של ג'עפר פרח ואת טענותיו. יש לברר בדחיפות אם הופעל כוח שלא לצורך בניגוד לחוק. רק גוף חיצוני אובייקטיבי יכול לקבוע זאת וזה התהליך שמתבצע כעת".

 

 

 

רעייתו של פרח, אסמהאן, התייחסה למעצרו: "המעצר הוא לא הגיוני ולא חוקי, מדובר בהשפלה. לקחו בן אדם שהוא שוחר שלום, בן אדם שמאמין בחירותם של עמים, בחירותו של עמו שלו. תפסו את הבן אדם הלא נכון, פשוט מאוד. זו כבר תופעה במדינה הזאת".

 

בשיחה עם ynet היא הוסיפה: "עכשיו ראיתי אותו עם קביים ופשוט כואב לי הלב. ברור לי שהוא הותקף על ידי שוטר, לכן המשטרה עצמה שלחה את הכל למח"ש שיבדקו את המקרה. לא נתנו לי לדבר איתו מאז שנעצר וגם לא עם הבן שלי. אפילו לא טרחו לומר לי שהוא בבית חולים".

 

הארכת מעצר לעצורים מהעימותים בעזה (צילום: אחיה ראב
עצורים נוספים בבית המשפט(צילום: אחיה ראב"ד)

פרח הוא אחד מ-19 החשודים שנעצרו ביום שישי. המשטרה דורשת הארכת מעצר של חמישה ימים ומייחסת לחשודים שורת עבירות: תקיפת שוטר במילוי תפקידו, הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, היזק לרכוש במזיד, השתתפות בהתקהלות אסורה, התנהגות פרועה במקום ציבורי והתנהגות העלולה להפר את שלום הציבור.

 

מהמשטרה נמסר שההפגנה ביום שישי הייתה אלימה: "במסגרתה יידו המפגינים אבנים לעבר כוח משטרתי, הסבו נזק לרכוש, ניסו לחסום צירי תנועה והפרו את הסדר הציבורי. משטרת ישראל מאפשרת לאורך כל ימות השנה קיום הפגנות ומחאות. יחד עם זאת היא תפעל בנחישות נגד מפירי סדר ונגד מי שמאיים על שלום הציבור וביטחונו ונגד מי שפועל נגד צביונה של המדינה כמדינה דמוקרטית ונגד שלטון החוק".  

 

 

 

 

 

 

ההפגנות בחיפה, אמש:

הפגנה בעד דו קיום בחיפה ונגד העימותים בעזה (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

כוננות לקראת הפגנת התמיכה בתושבי עזה מחוץ לבית משפט השלום בחיפה (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)
 

במקביל התקיימו אתמול שלוש הפגנות נגד האלימות משטרתית שהופעלה לטענת המשתתפים באירועים ביום שישי. כ-200 בני אדם התכנסו מול בית המשפט בעיר, הניפו דגלי פלסטין וקוראים לשחרר את כל העצורים. אחד מהם נעצר בחשד שהורחק על ידי בית המשפט מנוכחות בהפגנות, והגיע בכל זאת.

 

בנוסף התקיימו בעיר עוד שתי הפגנות, של תושבים הקוראים לשמור על דו קיום בחיפה ושל ארגוני שמאל התומכים בתושבי עזה.

 

גלעד ארדן דורש לפתוח בחקירה נגד איימן עודה - לחצו כאן

 

השר ארדן פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית כנגד ח"כ איימן עודה, בעקבות תיעוד הדברים שהטיח בשוטרים בסוף השבוע על רקע מעצרו של פרח. השר ארדן כתב: "בסרטון שפורסם במהלך סוף השבוע ברשתות החברתיות, נראה ח"כ איימן עודה המלווה באנשים נוספים, כשהוא מתבטא בצורה מחפירה כלפי שוטרי משטרת ישראל בעודם בתפקיד, נמנע מלמלא אחר הוראותיהם, ופועל במודע על מנת לפגוע ביכולתם למלא את תפקידם. אין צורך להדגיש בפניך את החשיבות שבמילוי הוראותיהם של שוטרים בתפקיד, שנדרשים להתמודד עם מצבים קשים ומורכבים ולקבל החלטות בפרק זמן קצר ותחת לחץ. קל וחומר כאשר ההוראה ניתנת לנבחר ציבור.

 

"בהתאם לכך, אני פונה אליך בבקשה כי תורה לפתוח בחקירה כנגד ח"כ איימן עודה וכל מי שנלווה אליו, בגין עבירות של הפרעה לשוטר במילוי תפקידו, העלבת עובד ציבור, הפרת הוראה חוקית, איומים וכל עבירה אחרת שעולה מהתנהגותו כפי שנראתה בסרטון, וכפי שתעלה מחקירת האירוע והמעורבים בו".


פורסם לראשונה 20/05/2018 22:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זהר שחר
ג'עפר פרח באולם בית המשפט
צילום: זהר שחר
מומלצים